Stāsti

Darbu valsts sociālās aprūpes centros sāk pirmie brīvprātīgie

Stāsti

Jaunuzņēmumu atbalsta programmā pirmajā gadā apstiprināts tikai viens uzņēmums

"Laimas" pulksteņa vēsture - no pilsētas laikrāža strādniekiem līdz randiņu vietai

«Laimas» pulkstenis - no pilsētas laikrāža strādniekiem līdz randiņu vietai ar saldumu logo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Populārākā satikšanās vieta Rīgā – „Laimas” pulkstenis – neilgi pirms Latvijas simtgades ieguvis jaunus vaibstus. Šodien to atklās pēc mēnesi ilgas rekonstrukcijas, kurā tas ieguvis jaunu korpusu, ekrānus ar laika atskaiti līdz Latvijas simtgadei un apskaņošanas sistēmu, kas apaļās stundās spēlēs Raimonda Paula klavieru melodijas. Savu ikonisko vizuālo tēlu gan pulkstenis saglabās.

Bet vai jūs zināt, ka šim pulkstenim ir gandrīz tikpat daudz gadu kā Latvijas valstij un ka tas savā vietā stāvējis vēl krietni pirms līdzās esošā Brīvības pieminekļa?

„Laimas” pulkstenis pie Vecrīgas vārtiem pašā galvaspilsētas centrā bijusi populārākā randiņu vieta daudzām paaudzēm, daudz aprakstīta un apdziedāta populārajā kultūrā. Taču

pulksteņa agrīnā vēsture ir daudz pragmatiskāka – to tur uzstādīja 1924.gadā, lai pilsētnieki zinātu precīzu laiku, jo rokas pulksteņi tolaik bija retums. Un ar saldumu ražotāju „Laima” tam nebija nekādas saistības.

Pēc dažādu avotu ziņām, tas tapa pēc Saeimas deputāta, sociāldemokrāta Andreja Veckalna ierosmes kā orientieris strādniekiem.

„Pēc desmit gadiem, 1934.gadā, pulksteni pārvietoja uz pašreizējo vietu,” saka vēsturniece Zita Pētersone no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja. Viņa zina teikt, ka pulkstenis uzcelts reizē ar tikpat labi pazīstamo kolonādes kiosku līdzās un sākumā atradies tuvāk ielai, bet tur traucējis gājējiem un mašīnām.

„Tur atradās tramvaja pietura. Un tur ir pieturējuši veseli četri tramvaji – 1.,2, 11. un 12.tramvajs,” stāsta vēsturniece. Senās fotogrāfijās redzams, ka gar pulksteni savulaik loku uz Brīvības ielu meta tramvaji.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

(Laimas pulksteņa atklāšana - tiešraide)

1934.gadā pulkstenim pirmoreiz uzlika reklāmu – „RIEGERT” saldumi. Divus gadus vēlāk „RIEGERT” un tā konkurentu „Laima” nacionalizēja un apvienoja. „Un tad jau 1936.gadā uzliek šo „Laimas” reklāmu, kas reklamēja šokolādi, kakao un ko tik vēl ne. Tas ir tas pagrieziena punkts, kāpēc to sāk saukt par „Laimas” pulksteni,” skaidro Pētersone.

Šis nosaukums tautas valodā saglabājies arī cauri padomju laikiem, kad „Laimas” uzraksta vietā tā korpuss kalpoja kā politiskās aģitācijas stends.

„Padomju gados tur bija izliktas politiskās reklāmas, tādas kā „Miers”, „Darbs” un „Draudzība” dažādās valodās, bet vienalga cilvēki teica: „Satiksimies pie „Laimas” pulksteņa,” stāsta vēsturniece.

Astoņdesmito gadu beigās pulksteni atjaunoja, balstoties uz senā pulksteņa fotogrāfijām, un saldumu ražotāja logo uz tā atgriezās. Pulkstenis ir „Laimas” zīmola īpašnieka, uzņēmuma „Orkla Confectionery & Snacks Latvija" īpašums.

„Pēdējo reizi „Laimas” pulkstenis ir rekonstruēts 1999.gadā. Ir pagājuši jau 18 gadi, un pulkstenis savu bija nokalpojis. Bija pienācis laiks to atjaunot,” stāsta uzņēmuma pārstāve Lineta Mikša. Atjaunotā pulksteņa korpuss būs no tumšbrūni krāsota nerūsējoša tērauda, tajā iebūvēti LED gaismekļi un Latvijā ražota akustiskā sistēma, jo turpmāk pulkstenis arī skanēs.

„Viena no pulksteņa jaunajām funkcijām būs laika atskaite līdz Latvijas simtgadei nākamā gada 18.novembrī. Un otra lieta – „Laimas” pulkstenis katrā apaļā stundā priecēs ar kādu no Raimonda Paula labi pazīstamajām melodijām, kuras maestro speciāli ir ierakstījis šā gada novembrī,” atklāj Mikša.

Jauno veidolu „Laimas” pulkstenim radījis dizainers Arvis Sproģis. Tā rekonstrukcija uzņēmumam izmaksājusi 106 tūkstošus eiro.

 

8 interesanti fakti par “Laimas” pulksteni

 

  1. 1924. gadā Rīgas centrā tika novietots centrālais pulkstenis, ko sākotnēji dēvēja par “Lielo pulksteni”. Tajā laikā rokas pulkstenis bija ekskluzīva privilēģija, līdz ar to pulkstenim bija ļoti funkcionāla nozīme – publiski rādīt precīzu laiku. Tikai 1936. gadā “Lielajam pulkstenim” tika piešķirts “Laimas” vārds. Cauri gadiem “Laimas” pulkstenis tika dēvēts arī par miera pulksteni.
  2. “Laimas” pulkstenis ir vieta, kur satiekas laiks un cilvēki, un ne velti tā! Reti kurš zina, ka pulkstenis 1929. gadā tika savienots ar Latvijas Universitātes astronomijas observatoriju, tādējādi kļūstot par precīzāko laikrādi Rīgā. Līdz ar to pulkstenis Rīgas sirdī kļuva par populāru tikšanās vietu.
  3. Grūti iedomāties, bet pēc Otrā pasaules kara ilgus gadus pulkstenis tika izmantots kā politiskās informācijas stends. Pulkstenim skaitot lēni ritošos padomju gadus, tas  ar laiku tomēr atgrieza savu romantisko simboliku, atstājot politiku aiz muguras.
  4. 1989. gadā Rīgas pilsētas simbols tika atjaunots sadarbībā ar vecpilsētas arhitektu Georgu Baumani. Balstoties uz senā pulksteņa fotogrāfijām, tika izstrādāta ideja, kā atjaunot pulksteņa vizuālo tēlu, bet ar “Radiotehnikas” pārstāvjiem “Laima” vienojās par ierāmējuma stikliem un pārējo konstrukciju. Vecā laikrāža atjaunošanas darbus vadīja “Laimas” galvenais mehāniķis Tālivaldis Beķeris un galvenais konstruktors Jāzeps Apels.
  5. Jau vēsturiski garāmgājēji Rīgas centrā varējuši ne vien satikties pie “Laimas” pulksteņa, bet arī iegādāties un cienāties ar šokolādes saldumiem. Pulksteņa “zelta” laikos uz stūra pa diagonāli bija “Laimas” veikals, un arī šobrīd tas atrodas turpat netālu – tieši pretējā pusē.
  6. Pēdējo reizi “Laimas” pulkstenis tika rekonstruēts 1999. gadā kā “Laimas” dāvana galvaspilsētai Rīgai 800 gadu jubilejā. Toreiz pulksteņa atjaunošanas projektēšanas darbus veica arhitekts Armands Bisenieks sadarbībā ar uzņēmumu ”Metāla dizains”. Tolaik pulksteņa rekonstrukcijā “Laima” investēja 30 tūkstošus latu.
  7. Jaunā pulksteņa veidolu, kas tiks atklāts 29. decembrī, izstrādājis dizainers Arvis Sproģis. Ievērojami ir tas, ka arī pats Maestro Raimonds Pauls šī gada novembrī ierakstījis populārākās melodijas, speciāli “Laimas” pulkstenim.  Atjaunotais pulkstenis ik stundu atskaņos kādu no 24 labi zināmām Raimonda Paula melodijām, padarot tikšanos patiesi neaizmirstamu. “Laimas” pulkstenis ne velti tiek uzskatīts par mīlestības simbolu. Piemēram, 30. gados pie pulksteņa satikušies arī bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vecāki. Un ticams, ka šādi stāsti ir ne viens vien.
  8. Lai gan mums labi zināmais “Laimas” pulkstenis Brīvības un Aspazijas bulvāra krustojumā ir unikāls, tomēr nav vienīgais Latvijas saldumu zīmola vārdā uzstādītais pulkstenis. Kopš 2012. gada arī Vidzemes sirdī – Siguldā “Laima” ievieš mīlestības caurstrāvotu satikšanās vietu, uzstādot modernu “Laimas” pulksteni Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā, tādējādi tam kļūstot arī par ceļotāju laika noteikšanas palīgu.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti