Laikraksts: Sarunu noklausīšanās lietā izbeigts kriminālprocess pret bijušajiem lidostas drošībniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lietā par, iespējams, nesankcionētu telefonsarunu noklausīšanos Rīgas lidostā prokuratūra izbeigusi kriminālprocesu pret bijušo lidostas Drošības departamenta vadītāju Raimondu Lazdiņu un viņa padoto Intu Rubezi.

Laikraksts "Diena" vēsta, ka publiski par sarunu noklausīšanos kļuva zināms 2013.gadā, kad novembra beigās valsts akciju sabiedrības "Starptautiskā lidosta "Rīga"" valde pieņēma lēmumu par lidostas Drošības departamenta vadītāja, kādreizējā premjera Aigara Kalvīša drošības jautājumu padomnieka Raimonda Lazdiņa un divu viņa padoto - bijušā policijas darbinieka Inta Rubeža un bijušā Rīgas Centrālcietuma darbinieka Andra Savko atstādināšanu. Tika arī paziņots, ka Drošības policijā saistībā ar atklātajiem faktiem sākts kriminālprocess.

Lēmuma pamatā bija tolaik Alda Mūrnieka vadītās lidostas valdes saņemtās ziņas, ka šie trīs valsts kapitālsabiedrības darbinieki ar tehniskiem līdzekļiem gadiem ilgi izspiegojuši gan visus lidostas valdes locekļus, gan darbiniekus, tajā skaitā visu departamentu vadītājus, gan uzņēmējus un pat tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus, kuri strādā lidostā. Lēmumu par trijotnes atstādināšanu parakstīja toreizējais lidostas valdes priekšsēdētāja vietnieks Andis Damlics.

Pēc tam atklājās, ka par lidostas Drošības departamenta līdzekļiem tikusi iegādāta gan aparatūra, kas ļauj noklausīties darbinieku telefonsarunas, gan speciālā programmatūra, ar kuras palīdzību iespējams kontrolēt elektronisko saraksti.

Astoņi noklausītie, kuru vidū bija arī piecas augsti stāvošas lidostas amatpersonas, 2014.gada jūnija sākumā bija spiesti vērsties Drošības policijā (DP) ar kolektīvu iesniegumu, lūdzot viņus atzīt par cietušajiem šajā kriminālprocesā. Taču no DP tika saņemts atteikums.

Tikai pēc prokuratūras iejaukšanās 2014.gada nogalē DP bija spiesta iesnieguma autorus atzīt par cietušajiem. Taču vienlaikus par aizdomās turamajiem kļuva vesela virkne dažādos laikos lidostas vadībā bijušo amatpersonu, kurām izrādījās saistība ar speciālās aparatūras iegādi - tajā skaitā ne tikai lidostas valdes priekšsēdētājs Aldis Mūrnieks, bet arī Damlics, kurš 2013. gada nogalē bija tieši tas, kas atstādināja no amatiem Lazdiņu un viņa padotos. Viņiem DP inkriminēja amatpersonas bezdarbību. Piemēram, valdes locekle Arta Duntava saskaņojusi attiecīgās sarunu ierakstu aparatūras iepirkumu, cits nu jau bijušais valdes priekšsēdētājs Arnis Luhse parakstījis iepirkuma līgumu, bet valdes locekļi Agris Balodis un Raimonds Rožkalns, pēc kura iesnieguma 2013.gada decembrī šis kriminālprocess vispār tika sākts, laikus neesot atklājuši, ka aparatūra tiek izmantota nelikumīgai sarunu noklausīšanai.

Pret Luhsi prokuratūra kriminālprocesu gan izbeidza 2015.gada nogalē, un vienlaikus tas tika izbeigts arī pret vienu no noklausītāju trijotnes - drošībnieku Savko. Prokurors Džeralds Pooks bija secinājis - neesot "konstatēts, ka Savko būtu tīši, apzinoties, ka rīkojas nelikumīgi, piekļuvis pa telekomunikāciju tīklu pārraidāmās informācijas noslēpumam."

Tagad, pusgadu vēlāk, kriminālprocess tā daļā ir izbeigts arī pret pārējiem diviem lidostas drošībniekiem - Lazdiņu un Rubezi. Prokurors konstatējis, ka abu darbības veiktas "amata aprakstos paredzēto pienākumu izpildei, ar mērķi nodrošināt komercnoslēpuma aizsardzību, novērst korupcijas riskus un apdraudējumus lidostas darbībai, nevis kādām citām vajadzībām ārpus darba pienākumu izpildes."

Kriminālprocesā, pēc "Dienas" rīcībā esošām ziņām, pāri vairs palikuši tikai trīs lidostas vadības pārstāvji, kuri saskaņā ar DP un prokuratūras viedokli devuši drošībniekiem darbinieku izspiegošanas iespēju, bet neesot viņiem pietiekami skaidri norādījuši, ka nelikumīgi izspiegot citus cilvēkus nav pieļaujams. Šie lidostas vadības pārstāvji ir Mūrnieks, Damlics un vēl arī Informācijas tehnoloģiju departamenta vadītājs Aldis Ešmits, norāda "Diena".

Laikraksts informē, ka tikmēr vairāki lidostas darbinieki ir vērsušies Ģenerālprokuratūrā ar sūdzību, pieprasot ne tikai atcelt prokurora Pooka lēmumu, bet arī nomainīt šo prokuroru kā procesa virzītāju un izvērtēt viņa atbildību.

Cietušie arī norāda, ka normatīvajos aktos ir stingri noteikta kārtība par to, kā tiek veikta telefonsarunu ierakstīšana un noklausīšanās slēptā veidā, kā arī noteikts, kas ir tiesīgs veikt šādas darbības - starp tiem nav minēta ne lidosta, ne tās struktūrvienība, Drošības departaments.

LETA jau ziņoja, ka 2015.gada jūlijā Rīgas rajona prokuratūrai lūgts sākt kriminālvajāšanu pret 11 pašreizējām un bijušajām starptautiskās lidostas amatpersonām un darbiniekiem saistībā ar, iespējams, nesankcionētu telefonsarunu noklausīšanos lidostā, aģentūru LETA informēja DP.

Pēc lietas nodošanas prokuratūrā Ģenerālprokuratūras preses pārstāves pēc sazināšanās ar atbildīgo prokuroru vairākkārt aģentūrai LETA atteicās komentēt vai lietā vispār ir celtas apsūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti