Ārpus Rīgas

Ingūna Johansone par Latvijas darbaspēka rekrutēšanu darbam Igaunijas uzņēmumos

Ārpus Rīgas

''Bauskas Dzīves'' galvenā redaktore Anita Rozentāle par Bauskas pasažieru pārvadātājiem

Laikasptākļu dēļ arī šogad zemniekiem problēmas ar siena sagatavošanu

Laikapstākļu dēļ arī šogad zemniekiem problēmas ar siena sagatavošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vēlais pavasaris, aukstais, lietainais un nepastāvīgais laiks šogad Latgalē atkal galvassāpes sagādā lopkopjiem. Laikapstākļi - līdzīgi kā pērn - īpaši nepiemēroti ir kvalitatīva siena sagatavošanai ziemai. Lai arī panikas zemnieku vidū vēl neesot, tomēr jau tagad skaidrs – kvalitatīvu sienu sagādāt nebūs viegli. Ap Jāņiem, kad zālāji sienam parasti viskvalitatīvākie, šogad pļaut nav bijis ko, bet no tiem, kas nopļāva, daudzi lietainā laika dēļ nav paguvuši to savākt.

“Pērn bija tāda problēma, ka ne pašiem bija, nebija arī kur to nopirkt, - ļoti maz bija; un lielākā daļa, ko nopirkām, attaisot siena ruļļus vaļā, tie bija sapuvuši,” jau pērn reti kam bijis labs un kvalitatīvs siens jeb sausā lopbarība, sūkstās Rēzeknes novada Bērzgales pagasta zemnieks Ingemārs Kuzmins. Arī šogad vēlā pavasara un nepastāvīgā vasaras laika dēļ sienu viņa 25 lopiem, kas lielākoties ir saucamās govis, sagatavot būs problemātiski. “Pagājušogad daudzas pļavas tika nopļautas, neskatoties, kāds tālāk būs laiks, un ļoti daudz vienkārši ieauga iekšā zālē un turpat uz lauka arī sapuva, bet šogad mācāmies no pagājušā gada kļūdām un pagaidām sienam klāt neķeramies, nepļaujam. Kad ziņos ka laiks “stāvēs”, tad tikai kaut ko sāksim darīt.”

Ingemārs rēķina - katrai govij vidēji vajagot 2,5 tonnas siena, parasti sienu lopiem viņš spējis sagādāt pats, pirkta tiekot vien skābbarība. Sienu pirkt nācies vien pērn, un tas bijis dārgs prieks:

“Pagājušogad zaļā siena masa maksāja 15-20 eiro par rulli, tad šogad ziemas laikā mēs 15 eiro maksājām par parasto sienu.”

Par siena sagatavošanai ļoti nepiemērotu vasaru šo atzīst arī Rēzeknes novada Pušas pagasta zemnieku saimniecības “Pakalni” īpašnieks Artūrs Zujs:

''Siena vispār šogad nebūs, ķeram ko varam, tinam zaļo, jo pagājušogad arī nebija laika siena gatavošanai, jo bija slapjš, gatavoja tikai augustā. Bet kāds tur vairs siens - vieni kāti, nekā laba, ne velti saka – visa laba Jaņu zāle.”

Līdz Jāņiem, kad vispilnvērtīgākais siens, šogad īsti pļaut neesot bijis ko, bet tie, kas ap to laiku pļāvuši, pirmo sienu sapūdējuši lietus dēļ.

Šogad Artūrs Zujs vairāk gatavos tieši zaļo skābbarību, kaut gan lopus barot vienīgi ar šādu barību arī neesot ieteicams, jo “lopam nav veselīgi, ka visu laiku vien zaļais, vajag arī sauso, sausais vienīgā cerība – auzu cisas presēt.”

Artūrs neslēpj - par šādiem laikapstākļiem liecinājuši arī sentēvu ticējumi – Māras dienā pavasarī pūtis stiprs ziemeļu vējs, bijis auksts, slapjš laiks, kas norādot, ka šādi laikastākļi varot saglabāties līdz pat 10. augustam. Lai arī laikapstākļi nav labvēlīgi, zemnieks, kam ganībās šobrīd 16 slaucamas govis, par situāciju nesūdzas norādīdams – šogad vismaz piena cena ir adekvātāka, “pagājušogad bija grūti, jo tu nevari sagatavot sienu, un tev piens maksā 12 centi, tagad vismaz 27 centi piens maksā un plus vēl maksā par tauku procentu.”

Andris Runtovskis, kāds cits Rēzeknes novada Pušas pagasta zemnieks, par lopbarības sagatavošanu savam nebūt ne mazajam ganampulkam - 65 liellopiem - nesūkstās. Ik gadu ir dažādas situācijas, arī šogad saviem lopiem barību sagādāšot. Puse, jāsaka gan - lielākoties skābbarība, jau sagatavota. Andris paļaujas, ka laikapstākļi sienu tomēr ļaus izkaltēt, taču šogad kvalitāte tam būšot zemāka. Tas būs jākompensē ar dažādām barības piedevām, kas noteikti palielinās arī piena pašizmaksu.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra parstāve Inta Nagle atzīst – zemnieki par šī gada laikapstākļiem un iespēju sagatavot kvalitatīvu barību ganāmpulkiem ir satraukti, tomēr lielas panikas pagaidām neesot:

''Pērn tas pats bija, galu galā sagatavoja lopbarību, bet kvalitāte ļoti, ļoti slikta bija daļai saimniecību. Bet šogad cilvēki ļoti lielā satraukumā nav, tā ka, piemēram, domātu par ganāmpulku samazināšanu.

Gaida, cer uz to laiku. Daļa, kas gatavo skābsienu, tie ir paspējuši jau kaut ko izdarīt, ar sienu ir grūtāk. Droši vien vajadzēs domāt par papildbarību.”

Ņemot vērā laikapstākļus, arī šogad siena cena tirgū varētu noturēties pietiekami augsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti