Lai svinības nepārvērstos traģēdijā. VUGD aicina svētkos gādāt par drošību

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos. Lielu daļu no traģiskiem negadījumiem varēja novērst, ja būtu ievērotas ugunsdrošības prasības, pirms svētkiem atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), mudinot cilvēkus atcerēties un rūpēties par drošību.

Iedegtas sveces vienmēr jāuzmana

Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, VUGD mudina atcerēties, ka

  • sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, pie radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
  • degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem, mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c.;
  • degošas sveces nedrīkst pat uz īsu brīdi atstāt bez uzraudzības! Dodoties prom no telpas, kurā atrodas degošas sveces, vai pirms gulētiešanas ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas.

VUGD atgādina, ka eglītes zaros iestiprinātas sveces dedzināt ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot pati egle vai rotājumi.

Kurinot krāsnis, kamīnus un pirtis, neaizmirstiet par drošību

VUGD uzsver, ka viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir apkures iekārtu nepareiza izmantošana, tāpēc, svētkos kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, ugunsdzēsēji mudina ievērot drošības noteikumus:

  • nekurināt un neizmantot bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
  • aizdegšanai neizmantot viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, bet kurināmo un citus degtspējīgus materiālu apkures iekārtas durtiņu priekšā novietot ne tuvāk par 1,2 metriem;
  • nenovietot uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.

"Ja apkures iekārtu iekuriniet tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu," skaidro VUGD.

Ievērojiet elektrisko rotājumu lietošanas instrukciju

Krāsainas spuldzītes glīti izrotā jebkuru eglīti vai svētku telpu, tomēr jāatceras, ka to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku, norāda VUGD: "Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektrisko spuldzīšu virtenes, aicinām pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – ar virtenēm, kas paredzētas lietošanai telpās, nerotājiet pagalmu vai mājas fasādi. Izmantojot jau lietotas virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas!"

Lietojot pirotehnikas izstrādājumus, ir jāievēro īpaša piesardzība

Pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un pārgalvība var svētku sagaidīšanu pārvērst traģēdijā, norāda VUGD.

Ja svētkos plānojat lietot pirotehniskos izstrādājumus, VUGD mudina ielāgot:

  • pirms svētkiem iztīriet māju balkonu un/vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
  • pirotehniku iegādājieties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;
  • pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos, un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet!

"Gadījumā, ja esat nolēmuši doties vērot svētku salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ!" – aicina ugunsdzēsēji glābēji.

Pirms svētkiem pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus

"Bērni svētkus gaida vairāk par citiem, tāpēc pirms svinēšanas atrodiet laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus. Iesakām, gatavojoties svētkiem, bērniem uzticēt veikt nelielus darbiņus, visu laiku paturot bērnus redzeslokā un uzmanot. Aicinām neatstāt mazus bērnus vienus telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, bet lielākiem bērniem neuzticiet apkures ierīces iekurināšanu – to drīkst darīt tikai pieaugušo klātbūtnē un ievērojot īpašu piesardzību," norāda VUGD.

VUGD atgādina, ka bērniem nav atļauts lietot pirotehniskos izstrādājumus, tāpēc nepieļaujiet pirotehnikas nonākšanu bērnu rokās.

"Pirms svētkiem pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kopā atkārtojiet, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons," mudina ugunsdzēsēji glābēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt