Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kā Ukraina cer palielināt izaugsmi

Siltināšanas dēļ apsaimniekošanas maksa pieaug 20 reižu

Lai savāktu naudu mājas siltināšanai, apsaimniekošanas maksa pieaug 20 reižu

Valsts atbalstītajā ēku siltināšanas programmā nauda varētu beigties jau nākamā gada sākumā, tāpēc gribētājiem jāpasteidzas ar ēku siltināšanas projektu iesniegšanu. Tas nozīmē arī īsākus termiņus, kuru laikā iedzīvotājiem jāsavāc nepieciešamie līdzekļi projektu izstrādei. Šādā situācijā nonākuši kādas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji Tukuma novadā. Lai naudu savāktu, ēkas apsaimniekošanas maksa palielināta gandrīz 20 reižu, kas izsaucis pamatīgus strīdus.

Daudzdzīvokļu māja “Dziesmas” atrodas Tukuma novada Slampes pagastā. Ēkā ir 18 dzīvokļi, kuru īpašnieku vairākums lēmis izmantot iespēju un daļēji par Eiropas finansējumu ēku siltināt. Tomēr kā pārsteigums dažiem iemītniekiem nācis straujais apsaimniekošanas maksas kāpums no 0,11 eiro uz 1,92 eiro.

Cena kāpusi tāpēc, ka vajadzīga nauda tehniskā projekta izstrādei – aptuveni 12 tūkstoši eiro. Lai pārrunātu, kāpēc maksa cēlusies tik strauji, ēkas iemītnieki sanāca uz kopsapulci Slampes Kultūras pilī.

Dzīvokļa īpašniece Genovefa Akmene stāstīja, ka rēķinu par septembri apmaksāt nespēs. Kaut gan sākumā ēkas siltināšanai pensionāre piekritusi, augstās izmaksas bijis pārsteigums.

“Nezināju, mums neviens neko neteica, un tagad viņi melo. Man sanāk pāri 140 eiro par apsaimniekošanu. Vēl apkure nāks klāt, elektrība, telefons, un man pie daktera jāaizbrauc. [..] Es nevarēšu samaksāt nevienu kapeiku. Es nezinu, ko es darīšu,” atklāja Genovefa Akmene.

Dzīvokļa īpašniece Zane Bētiņa pastāstīja: “Es tajā sapulcē biju, un es zināju, ka tiks paaugstināta [apsaimniekošanas maksa], bet es nezināju, cik būs.[..] Viens no lielākajiem mīnusiem ir tas, ka ātrāk tas netika piedāvāts, ātrāk paaugstināt apsaimniekošanas maksu, lai nebūtu kāpums tik liels.”

Sapulcē ēkas apsaimniekotāja SIA “Komunālserviss TILDe” valdes loceklis Aldis Siliņš skaidroja, ka nauda projektam jāsavāc sešu mēnešu laikā, lai paspētu piedalīties “Altum” programmā, pirms tajā beidzas finansējums. Avanss projektētājam SIA “Pro Dev” jau samaksāts. 

“Pieļauju, ka gados vecāki cilvēki neaizdomājas tik tālu, jā, mums taču gribas dzīvot sakārtotā, patīkamā vidē, bet tad, kad reāli jums piestāda rēķinu, jūs redzat, ka tas ir diezgan dārgi.

Bet, cienītie, tā ir jūsu izvēle,” uzsvēra Siliņš.

Strīdi par augstajām izmaksām sapulcē iekarsa.

Ēkas iedzīvotāja Dace Rudovska sūdzējās: “Kāpēc jūs gribat iegrūst cilvēkus nabadzībā? Es uzskatu, ka tā ir izspiešana, jo jūs grupā izspiežat no cilvēkiem nesamaksājamu apsaimniekošanas maksu.”

Savukārt dzīvokļa īpašniece Līga Sniedze norādīja: “Es gribu, lai tā māja stāv. Lai viņa nesabrūk pēc pieciem, desmit gadiem, un man ir visas tiesības spriest par šo jautājumu. Tieši tādas pašas  kā jums.”

Beigās gandrīz visi dzīvokļu īpašnieki nobalsoja par to, ka projekts jāturpina, jo mājas remontu atlikt vairs nevarot.

Bažas gan ir par to, ka celtniecības izmaksas pieaug, un nav zināms, cik par ēkas siltināšanu no iedzīvotājiem prasīs būvnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt