Birokrātijas balva '20

Krīzes laikā valdība izziņo palīdzību bezdarbniekiem, kuriem ārkārtas situācijas laikā beidzas pabalsta izmaksa. Varot pieteikties uz 180 eiro lielu bezdarbnieka palīdzības pabalstu. To varot izdarīt caur Latvija.lv. Es devos uz portālu tam pieteikties. Meklēju pēc nosaukuma, kuru minējusi LM. Nosaukums neko neatrod. Neatrod pat neko līdzīgu. Meklēju info VSAA mājas lapā. Atrodu tikai info par bezdarbnieka pabalstu un neko par iespēju pieteikties palīdzības pabalstam. Rakstu epastu VSAA. Man atnāk e pasts ar aprakstu, kas jādara. No jauna eju Latvija.lv mājas lapā. meklēju pēc norādītajiem puktiem. Spiežu uz konkrēto saiti, kas man aizved pie meklētāja. Meklēju. Atrodu elektronisko iesnieguma formu. To iesniedzu. Pēc tam saprotu, ka tā ir tikai daļa. Otra daļa ir jāaizpilda elektroniski pieveinotā anketa. Veru vaļā anketu, lai to aizpildītu un parakstītu ar e parakstu. Aktīvās rūtiņas nedarbojas, tās nevar ieklikšķināt, tās pārmet uz citu vietu un neveidot vienlaidu tekstu. Esmu nolēmusi sūtīt vēstuli pa pastu. Pretējā gadījumā sanāk, ka es autorizējos ar saviem datiem latvija.lv, kur autorizēju vēl nosūtīt no sevis iesniegumu, kuram klāt jāpievieno papildus iesniegums, kurš ir elektorniski aizpildīts manā datorā un parakstīts ar manu e parakstu. Un viss šis info ir pieejams tikai pēc pieprasījuma VSAA ar neskaidrām vadlīnijām. Elektroniskā vide varētu būt atbalstoša un vienkārša, bet tā ir sarežģīta ar nevajadzīgām procedūrām, neatrodamu informāciju un vairāku līmeņu autorizāciju un datu ievadi dažādās platformās.
Ziņo

Lai saņemtu krūts protēzi, katru reizi vajadzīgs ārsta atzinums

Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Maija (vārds mainīts). Sievietei periodiski ir nepieciešama jauna krūts protēze, ko viņa parasti saņem Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā. Maija neizprot, kāpēc katru reizi, lai iegūtu protēzi, ir jāiesniedz ārsta atzinums. Turklāt, kad ārsta atzinums un pašas iesniegums ir uzrādīts, atbildes vēstule no palīglīdzekļu centra jāgaida pa pastu.

“Man periodiski ir nepieciešams iegādāties jaunu krūts protēzi. Pēdējo trīs gadu laikā to iegādājos, izmantojot Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centru. Šogad apmeklēju centra mājaslapu, kurā konstatēju, ka nekas nav mainījies trīs gadu laikā. Un man atkal jāiet pie ģimenes ārsta, lai saņemtu atzinumu par protēzes nepieciešamību.

Maija: Kāpēc katru reizi par krūts protēzi vajag ārsta atzinumu?Paula Dēvica

  Bet kādas izmaiņas var ietekmēt krūts protēzes izvēli? Uzskatu, ka centram nav nepieciešams katru reizi no jauna pieprasīt ārstu atzinumu. Pietiktu ar klienta iesniegumu par nepieciešamību iegādāties jaunu protēzi. Par to, ka centram ir informācija par manu iepriekšējo apmeklējumu, pārliecinājos, kad darbiniece – šoreiz gadījās laipna persona – apmēram vienas minūtes laikā, ieskatoties datorā, pateica, ka viss kārtībā. Un lai es gaidu pa pastu atsūtītu vēstuli – kā man tālāk jārīkojas,” stāstīja Maija.

  “Iesnieguma veidlapā esmu ierakstījusi savu e-pasta adresi un ieteicu to izmantot. Darbiniece atbildēja, ka vēstuli tomēr sūtīs pa pastu, un tāda ir kārtība. Pirmkārt, kādēļ bija vajadzīga iesnieguma veidlapā e-pasta ailīte, ja tai nav nekādas nozīmes? Turklāt līdz šim seniori ir radināti izmantot saziņā ar institūcijām elektronisko saraksti. Un mēs cenšamies arvien vairāk tā arī rīkoties. Ar ko Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrs atšķiras no citām institūcijām, kuras gan pieņem pieteikumus, gan atbild uz tiem, izmantojot vai nu internetu, vai īsziņas,” neizpratni pauda Maija.

  Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centra valdes loceklis Mārtiņš Oliņš apgalvoja, ka ārsta atzinums “katru reizi ir nepieciešams, jo personai var mainīties antropometriskie rādītāji, vai ja kaut kas ir ar to krūti, piemēram, veikta plastiskā operācija vai citas lietas. Mums ir jābūt pārliecinātiem.”

  Mārtiņš Oliņš skaidro: Kāpēc nepieciešams ārsta atzinumsPaula Dēvica

   “Savukārt ārsts ir tas, kurš nosaka - vajag to vai nevajag. Mums jāpārliecinās, ka tehniskais palīglīdzeklis nenodarīs ļaunumu personai. Var gadīties, ka cilvēkam ir bijušas kādas izmaiņas veselības stāvoklī, funkcionēšanā vai kā savādāk. Līdz ar to tā ir ārsta atbildība. Mēs nepieņemam lēmumu par personas stāvokli,” skaidroja Oliņš.

   “Vēstuli var sūtīt e-pastā, bet tai jābūt reģistrētai latvija.lv. Ja ārsts būtu parakstījis elektroniski atzinumu un atsūtījis personai, tad persona var pievienot elektroniski parakstītu savu iesniegumu. Tad mēs arī elektroniski varam atbildēt. Mēs nevaram identificēt personu, ja sūta no kaut kāds [email protected] Bet, lai sazinātos caur e-pastu, no personas jābūt saņemtiem pareizi noformētiem dokumentiem,” skaidroja Oliņš.

   “Tik tiešām klientam var būt veselības izmaiņas. Bet nekādi nevaru iedomāties, kādas veselības izmaiņas var ietekmēt krūts protēzes izvēli. Un jāsaka, ka mana pieredze ar dažādu institūciju saraksti līdz šim nekad nav bijusi saistīta ar elektronisko parakstu. Nav skaidrs, kāpēc šāds īpašs statuss ir nepieciešams Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centram,” skaidrojumu komentēja Maija.  

   Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

   Ziņo
   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Saistītie raksti
   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti