Dienas ziņas

Vairākās Eiropas valstīs atkārtots Covid-19 uzliesmojums

Dienas ziņas

Mazajās saimniecībās aitu cirpēji jāgaida ilgi

Māju tehnisko stāvokli pēta ar dronu

Lai parādītu balkonu slikto stāvokli Ogrē, ar dronu palīdzību izveidos digitālos maketus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan dzīvokļa īpašuma likums nosaka, ka balkoni un lodžijas ir kopīpašums, līdzekļus to uzturēšanai iedzīvotāji atvēl nelabprāt, tā radot apdraudējumu ne tikai sev, bet apkārtējiem. Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par situācijas nopietnību, Ogrē sākta māju digitālo maketu izveide, izmantojot dronu. 

Ogrēniete Maija Bogdanova dzīvo 602. sērijas dauddzzīvokļu mājā. Viņai pieder dzīvoklis ar balkonu, bet kā pati saka – drošības labad to izmanto ļoti reti. 

“Es šeit jau 16 gadus dzīvoju. Tad, kad es šeit atnācu, man jau teica, visi ir parakstījušies, ka balkoni ir avārijas stāvoklī, lietot nedrīkstat.

Nu man visu laiku no tā augšējā drūp. Tad, kad es ienācu, tur bija gandrīz viss ciet, bet tas apmetums šo 16 gadu laikā iekrita manā balkonā,” pastāstīja Bogdanova.

Uzņēmumā “Ogres namsaimnieks” norādīja, teju visās šīs sērijas daudzdzīvokļu mājās balkoni ir lielākā rūpe. Lai gan mājām ekspluatācijas termiņš pagarināts, balkoni savu laiku ir nokalpojuši. 

“Ir precedenti Latvijā, kad šie te balkoni krīt. Tas ir nepieļaujami.

Tās ir dzīvības. Cilvēku veselības. Ar to riskēt nedrīkst pilnīgi neviens,” uzsvēra “Ogres namsaimnieka” valdes loceklis Kaspars Grīnbergs. 

Tāpēc sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti sākts darbs pie māju digitālo maketu izveides, talkā ņemot dronu. Maketus būs iespēja apskatīties un iedziļināties tajās problēmās, kas ir konstatētas būvkonstrukcijā arī iedzīvotājiem.

“Viņu sauc par realitātes modelēšanu – veido datorā.

Tagad to moderni sauc par digitālo dvīni, kas principā atspoguļo reālo objektu, kas ir dabā, ar visām viņa īpašībām datorā,” pastāstīja Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvis Ints Lukss. 

“Es domāju, ka šī bilde, viņa būs tik skaidra, ka iedzīvotājiem būs vieglāk apzināties, redzēt gan plaisas, gan savienojumu vietas būs redzamas. Kad iedzīvotājs redzēs bildi, viņam būs vieglāk uztvert,” uzsvēra Grīnbergs. 

Māju 3D modelēšana Latvijā pieejama kopš 2016. gada. Izmantota tā tiek, arī pētot kultūrvēsturisko ēku stāvokli un veicot ēku siltināšanu. Apsekojot mājas ar dronu, ir vēl viena iespēja, kā turpināt skaidrot iedzīvotājiem situācijas nopietnību ar balkonu tehnisko stāvokli. Līdz šim dzīvokļu īpašnieku pretestība bijusi liela, jo mājas tehniskā stāvokļa uzlabošanā jāiegulda ievērojami finanšu līdzekļi. 

“Šī problēma būs jārisina viennozīmīgi. Līdzekļi būs jāatrod.

Tas finansētājs galvenokārt ir māja. Tās ir iemaksas remontuzkrājumu fondā. Fonda veidošana,” sacīja Grīnbergs. 

Risinājumi ir vairāki – balkonu demontāža, franču balkonu izveide vai platformu atjaunošana. “Ogres namsaimnieks” uzsver  – kāds no tiem iedzīvotājiem būs jāpieņem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti