Lai ieviestu kārtību kapu nozarē, VARAM piedāvā jaunu Apbedīšanas likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība otrdien, 11. februārī, sēdē iecerējusi pieņemt zināšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par apbedīšanas nozares regulējuma pilnveidošanu”, kurā analizēta pašreizējā situācija, tajā skaitā trūkumi, ko iepriekš ir izgaismojis tiesībsargs, Konkurences padome un arī Valsts kontrole. Ņemot vērā daudzās problēmas, valdība uzdos līdz 2023. gada 1. martam izstrādāt Apbedīšanas likuma projektu, tajā nosakot kapu saimniecību principus.

Par nebūšanām apbedīšanas nozarē dažādas institūcijas un arī paši pakalpojumu sniedzēji skaļi runā jau gadiem. Pēc Tiesībsarga biroja iesaistes un arī Augstākās tiesas netieši lemtā Satversmes tiesa ir pateikusi, ka tā sauktās kapu piešķiršanas maksas prasīšana ir prettiesiska, tādēļ no pērnā gada pašvaldības vairs neiekasē naudu par kapavietu iedošanu.

Lai ieviestu kārtību kapu nozarē, VARAM piedāvā jaunu Apbedīšanas likumu
00:00 / 01:16
Lejuplādēt

Taču nozarē arvien pastāv citas nekārtības. Konkurences padome, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un arī Valsts ieņēmuma dienests ir konstatējuši, ka apbedīšanas pakalpojumu tirgū valda nesakārtotība - tiek kropļota konkurence un negatīvi ietekmēti patērētāji.

Piemēram, ar to, ka apbedīšanas biroji izvietoti slimnīcās, ar emocionāla spiediena izmantošanu liekot tuviniekiem izmantot tieši viņu pakalpojumus.

Tāpēc iedzīvotāji tiek aicināti ļoti rūpīgi izvēlēties apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, izvērtēt dažādu firmu piedāvājumus un cenas. Savukārt atbildīgās institūcijas jau iepriekš ir mudinātas izstrādāt vienotu nozares normatīvo regulējumu.

Lai problēmas risinātu, jau 2018. gada vidū Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidoja darba grupu. Pašlaik secināts, ka ir nepieciešams izstrādāt vienotu tiesisko regulējumu apbedīšanas jomā, piemēram, Apbedīšanas likumu.

Plānots, ka VARAM jauno likumu izstrādās sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Veselības ministriju, Ekonomikas ministriju un Iekšlietu ministriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti