4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Ceturtā studija

Nāvīgā kulinārija: lai arī Latvijā etiķa esenci tirgot aizliegts, ļaudis to lieto

Lai gan etiķa esence aizliegta, to izdodas nopirkt «zem galda» Centrāltirgū

Lai arī etiķa esenci Latvijā mazumtirdzniecībā nedrīkst pārdot jau 10 gadus, tomēr tā apritē ir. Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" bez lielām problēmām Centrāltirgū atrada vietu, kur esenci iegādāties. Mediķis uzsvēra, ka esence ir ļoti bīstama.

Etiķa esence ir koncentrāts. Atšķirībā no galda etiķa, tajā ir 70 procenti etiķskābes. Kopš 2010. gada janvāra Latvijā etiķa esenci aizliegts pārdot mazumtirdzniecībā.

"Tas signāls Veselības ministrijai nāca no bērnu ārstiem, no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, jo katru gadu, pēc slimnīcas sniegtās informācijas, bija 30 – 40 bērni, kas bija iedzēruši etiķa esenci. Mēs visi saprotam, ka bērna veselībai tas ir ļoti liels risks. Jo, ja tas nebeidzas ar nāves gadījumu, tad tas parasti beidzas ar invaliditāti vai ar ļoti ilgu ārstēšanu," skaidroja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Austrumu slimnīcā pirms aizlieguma ieviešanas ik gadu nonāca teju 60 pieauguši pacienti, kuri iedzertas esences dēļ mocījās ar iekšējo orgānu bojājumiem. Katru gadu mira vismaz 10 cilvēki. Pēdējos gados cietušo ir mazāk – aptuveni 20. No tiem vismaz pieci cilvēki mājās nav atgriezušies. Tātad – 50 cilvēki pēdējo desmit gadu laikā.

Slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas  anesteziologs reanimatologs Roberts Stašinskis pastāstīja, ka cilvēki mēdz sajaukt ūdeni un iedzert etiķa esenci gan skaidrā, gan alkohola reibumā.

"Etiķa esence izraisa dažādas pakāpes rīkles, barības vada, kuņģa un pat divpadsmitpirkstu zarnas apdegumus. Smagos un nopietnos gadījumos ir ļoti dziļi apdegumi. Tas var beigties smagākos gadījumos ar pacienta nāvi – šoka dēļ, dēļ sāpēm, dēļ asiņošanas. Medicīnā to sauc par perforāciju, kad izdedzina cauri gremošanas traktam, tātad saplīst šis gremošanas trakts, un ir caurums barības vadā, caurums kuņģī.

Sagaidāmas arī komplikācijas, kas saucas saaugumi, – faktiski izveidojas rētaudi, kuri aizsprosto caurejamību pa gremošanas traktu, un tas beidzas ar to, ka cilvēks mirst bada nāvē, jo viņš pat ūdeni nevar norīt, jo ūdens sprūst, tik izteikti ir šie nosprostojumi,"

stāstīja Stašinskis.

Protams, cilvēks vienmēr domā, ka nelaimes notiek tikai ar citiem un dodas savu iecienīto etiķa esenci meklēt. Arī "4. studija" veica eksperimentu, lai noskaidrotu, vai mazumtirdzniecības vietās cilvēka veselībai tik bīstamo produktu tiešām nepārdod. Nelielos veikaliņos Rīgā esenci nepārdeva. Tomēr Rīgas Centrāltirgū tas grūtības nesagādāja.

Saruna ar vienu no tirgotājām:

Jūs gadījumā nezināt, kur etiķa esenci var nopirkt?

Ko tad – etiķa esenci? Mums reizēm pienes.

Jums nav?

Es te vienam arī dikti turēju, un viņš nenāca pakaļ, aizvedu mājās. Brīžiem viens čalis piegādā, bet tā oficiāli jau nedabūt.

Kāda cita pārdevēja aicināja prasīt citiem, jo esot pirmo dienu. Savukārt trešā pārdevēja jautājumus neuzdeva un paprasīja 1,50 eiro, pasniedzot pudeli.

Lai gan vecmāmiņas gurķu marinēšanas receptēs parasti tiek izmantota 70% pārtikas etiķa esence, kuru atjauc ar ūdeni, ārsti aicina izvēlēties galda etiķi, kuram ir 9%. Tas nevar izraisīt iekšējo orgānu apdegumus. Katru recepti, kurā paredzēta etiķa esences klātbūtne, var veiksmīgi pārrēķināt. Ja receptē paredzēta viena ēdamkarote etiķa esences, tas nozīmē – astoņas karotes galda jeb 9% etiķa bez sajaukšanas ar ūdeni.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti