Dienas notikumu apskats

ES un Āzijas samitā atbalsojas arī «Brexit» jautājums

Dienas notikumu apskats

Boltons Maskavā runā par ASV izstāšanos no raķešu līguma

Daugavpils domes deputātiem grūti atrast kopsaucēju turpmākai sadarbībai

Lāčplēsis vēlas visu partiju sadarbību Daugavpilī; Elksniņš - ārkārtas vēlēšanas

Koalīcijas vienošanās starp "Latgales partiju" un "Mūsu partiju" Daugavpils pilsētas domē vairāk neeksistē, to pirmdien preses konferencē apstiprināja "Latgales partijas" deputāti.  Lai pašvaldība varētu funkcionēt, "Latgales partijas" deputāts Jānis Lāčplēsis piedāvā sadarboties visām trim partijām, bet domes opozicionārs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") uzskata, ka vienīgā izeja ir ārkārtas vēlēšanas. Savukārt Daugavpils domes priekšsēdētājs Rihards Eigims ("Mūsu partija") pagaidām nesaredz draudus mēra krēsla saglabāšanā.

ĪSUMĀ:

  • "Latgales partija" paziņo, ka koalīcijas vienošanās Daugavpils domē vairs nav spēkā.
  • Iemesls lēmumam - neveiksmīga saimnieciskā darbība pašvaldības uzņēmumā "Daugavpils siltumtīkli".
  • Ne Elksniņš, ne Eigims paziņojumu neņem par pilnu, jo partijas deputāti joprojām turpina darbu komitejās un kapitālsabiedrībās.
  • Eigims redz iespēju samazināt siltuma tarifus.
  • Elksniņš nav gatavs sadarbībai ne ar Eigimu, ne Lāčplēsi un aicina rīkot ārkārtas vēlēšanas.

Lāčplēsis norādīja, ka pašreizējā Daugavpils mēra Eigima laikā noslēgtā līguma rezultātā "Daugavpils siltumtīkli" iepērk gāzi par neizdevīgu cenu, kā rezultātā apkures tarifs pilsētā no 48 eiro par megavatstundu ir pieaudzis līdz 63. Iespējams, šāds līgums noslēgts ar mērķi diskreditēt pašvaldības uzņēmumu un panākt tā privatizāciju. Turklāt šis nav pirmais mēģinājums panākt minētā uzņēmuma privatizāciju, norādīja Lāčplēsis.

Jānis Lāčplēsis

Kā vienu no risinājumiem pašreizējai situācijai bijušais Lāčplēsis minēja plašas koalīcijas izveidi ar nosacījumu, ka domes priekšsēdētājs nebūs nedz Eigims, nedz Andrejs Elksniņš, nedz arī viņš pats.

"Mūsu piedāvājums bieži ir ticis izteikts publiski, un tagad mēs to atkārtojam, ka visām partijām ir jāstrādā kopā, bet sarakstu pirmajiem numuriem būtu jānoliek savas ambīcijas malā. Mēs runājam ar visiem politiķiem, kā labāk strādāt, organizēt darbu, un savu viedokli neesam mainījuši. Eigima kandidatūru mēra amatam savulaik atbalstījām, jo uzskatījām, ka Eigims un Elksniņš ir sliktāk nekā Eigims un vicemērs Igors Prelatovs ("Mūsu partija)," stāstīja Lāčplēsis.

Eigims, komentējot domē izveidojušos situāciju, atzina, ka visiem skaļajiem paziņojumiem ir jāseko arī konkrētai rīcībai, kā arī uzsvēra, ka mērs patlaban ir viņš, un noņemt viņu var tikai ar deputātu vairākuma piekrišanu.

"Ja divi vai trīs deputāti nevēlas strādāt vai kaut kam nepiekrīt, tā ir viņu problēma. Ceru, ka vairākums deputātu neies atsevišķu cilvēku pavadā. Cita lieta ir Elksniņa izteikumi par to, ka viņš neies koalīcijā. Bet viņu jau koalīcijā neviens nav aicinājis, un es arī to netaisos darīt," norādīja Eigims.

Pēc Daugavpils mēra domām, domē patlaban ir radusies plaša koalīcija un nekas neliecina par pretējo.

Lai arī "Latgales partija" ir paziņojusi par iziešanu no koalīcijas, tās pārstāvji ieņemamos amatus domē nav atstājuši. Tas viņam liek domāt, ka dome turpina strādāt tāpat kā līdz šim.

Tādēļ Eigims šādiem paziņojumiem īpašu vērību nepievērš.

"Elksniņš un Lāčplēsis ir daudz runājuši par siltumenerģijas tarifa sadārdzinājumu un to, kas pie tā ir vainīgs. Es uzskatu, ka ir jārunā par to, kā situāciju var mainīt uz labo pusi. Visi zinām, cik augsts bija tarifs - 63 eiro. Patlaban ir panākta vienošanās par tarifa samazināšanu līdz 59 vai pat 58 eiro par megavatstundu," tā Eigims.

Rihards Eigims

Runājot par vainīgajiem, viņš norādīja, ka pēdējos desmit gados "Daugavpils siltumtīklu" saražotās siltumenerģijas īpatsvars samazinājies līdz 48 procentiem. Pārējo siltumenerģiju patērētāju vajadzībām siltumapgādes uzņēmums iegādājas no privātajiem uzņēmējiem.

"Un kurš tad šajā laikā lielā mērā ir bijis pie teikšanas, ja ne Lāčplēsis?" uzsvēra Eigims.

Opozīcijas deputāts Andrejs Elksniņš "Latgales partijas" deputātu pirmdien sasaukto preses konferenci nosauca par māžošanos.

"Jānis Dukšinskis ("Latgales partija") saglabās domes priekšsēdētāja vietnieka amatu saskaņā ar koalīcijas līgumu. "Latgales partijas" deputāti saglabās domes komiteju priekšsēdētāju amatus. Viņu cilvēki paliek arī pašvaldības kapitālsabiedrībās par valdes locekļiem. Nu, tāda māžošanās vien sanāk ar to koalīcijas iziršanu," norādīja Elksniņš.

Izskaidrot "Latgales partijas" šādas rīcības motīvus Elksniņš neņēmās.

"Jau vairākas reizes esmu norādījis, ka "Latgales partijas" un "Mūsu partijas" deputāti, kuri pilsētas domē patlaban veido valdošo koalīciju, pin intrigas un nodarbojas ar savstarpēju māžošanos, tāpēc "Saskaņa" neies koalīcijā ne ar vienu no šiem politiskajiem spēkiem. Vienu dienu viens otru apvaino zagšanā, "Daugavpils siltumtīklu" novešanā līdz maksātnespējai, iespējamo privatizāciju, apsūdz viens otru tarifa kāpināšanā, iziešanā no koalīcijas līguma, bet jautājums par neuzticības izteikšanu pašreizējam mēram Eigimam skatīts netiek, Latgales partija saglabā domes priekšsēdētāja vietnieka amatu," teica Elksniņš.

Viņš ir pārliecināts, ka radušos haosu Daugavpils domē var izbeigt ar atkārtotu vēlēšanu palīdzību.

Par pilsētas domes lemtspēju varēs spriest tikai tad, ja neizdosies nodrošināt trīs domes sēdes pēc kārtas.

KONTEKSTS:

Daugavpils domē izskanējuši pilsētas varas apvērsuma piedāvājumi. Pagājušajā nedēļā divām domes komitejām nomainījusies vadība. “Saskaņas” deputāts Valērijs Kononovs nomainījis Latgales partijas pārstāvi Jāni Lāčplēsi Pilsētas saimniecības komitejas priekšsēdētāja krēslā. Savukārt Mihails Lavrenovs (“Saskaņa”) turpmāk vadīs Mājokļu komiteju. Viņš šajā amatā nomainījis Igoru Prelatovu (“Mūsu partija”). Lai dome spētu efektīvi darboties, "Latgales partija" ir gatava sākt konsultācijas ar citiem politiskajiem spēkiem.

2017.gadā pēc pašvaldību vēlēšanām partija “Saskaņa” izveidoja koalīciju ar “Mūsu partiju”, atstājot opozīcijā ilggadējo pilsētas mēru Jāni Lāčplēsi. Tomēr jau drīz koalīcijas partneru vidū sākās nesaskaņas, un pēc Andreja Elksniņa ("Saskaņa") paziņojuma, ka viņš Rihardam Eigimam ("Mūsu partija") vairs neuzticas, trīs “Mūsu partijas” frakcijas deputāti un Lāčplēša pārstāvētā Latgales partija vienojās par jaunas koalīcijas veidošanu un Elksniņa gāšanu no amata.

Septembrī Daugavpils ārkārtas sēdē skaļu saucienu un svilpienu pavadībā Elksniņš tika atbrīvots no domes priekšsēdētāja amata. Šādu lēmumu atbalstīja visi seši Latgales partijas deputāti, ka arī trīs deputāti no "Mūsu partijas" saraksta. Par domes jauno vadītāju kļuva Eigims.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt