Labos absurdo kārtību un ekspertīžu rindu dēļ nekavēs invalīdiem pensijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien, 11.oktobrī, nolēma virzīt izskatīšanai grozījumus Invaliditātes likumā, lai novērstu absurdu, kad novēlotas atkārtotas ekspertīzes dēļ cilvēki nesaņem invaliditātes pensiju.

Likuma grozījumi paredz tiesības Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) pagarināt iepriekš piešķirto invaliditātes statusu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, kamēr cilvēks gaida ekspertīzes atzinumu.

Šādu iespēju ārstu komisija varēs izmantot gadījumos, kad ekspertu trūkuma dēļ apdraudēta invaliditātes statusa pagarināšana likumā noteiktajā viena mēneša termiņā. Pagaidu kārtība būs spēkā līdz 2018.gada beigām.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča skaidroja, ka komisijas nepietiekamās kapacitātes dēļ ne visi lēmumi par invaliditātes pagarināšanu tiek pieņemti mēneša laikā, kā to paredz likums.

Savukārt bez ārstu komisijas lēmuma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav tiesīga izmaksāt invaliditātes pensiju, un rodas nepieļaujama situācija, ka cilvēks savu pensiju saņem novēloti par vairākiem mēnešiem.

Kamēr ārstu komisija nespēj uzlabot darba tempu, deputāti piedāvā pagaidu risinājumu, lai nepieļautu pārrāvumu pensiju saņemšanā.

Saskaņā ar likumu invaliditāti personai nosaka ar dienu, kad tā iesniegusi attiecīgu iesniegumu VDEĀVK, taču periodā, kamēr komisija lēmumu vēl nav pieņēmusi, bet iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš ir beidzies,

personai lēmuma gaidīšanas periodā nav tiesību uz invaliditātes pensiju un citiem atbalsta pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti. 

Lielu rezonansi sabiedrībā izraisīja Latvijas Televīzijas raidījuma “Panorāma” reportāža par invalīdi, kura ne savas vainas dēļ nolemta galējam trūkumam. Lai gan viņa visus dokumentus invaliditātes pagarināšanai iesniedza laikus, darbinieku trūkuma dēļ vairākus mēnešus dokumenti netika izskatīti, un viņa palikusi bez jebkādiem iztikas līdzekļiem.

Arī deputāti konstatēja, ka ekspertīžu skaits pēdējos gados ir būtiski palielinājies, bet ārstu skaits – samazinājies, un lietas krājas kaudzēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti