Laboratorijās nonāk arvien vairāk analīžu ar aizdomām par viltus vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pieaugot saslimstībai ar Covid-19 un ar šo infekciju saslimušo hospitalizācijas rādītājiem, arī Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā nonāk arvien vairāk paraugu, kuri liek domāt – slimnīcā nonākušais šķietami vakcinētais pacients, iespējams, nopircis viltus sertifikātu.

Laboratorijās nonāk arvien vairāk analīžu ar aizdomām par viltus vakcīnu pret Covid-19
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Pašlaik Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija saņem aptuveni 10 aizdomīgus asins paraugus nedēļā. Aizdomīgie asins paraugi ir tādi, par kuriem radušās aizdomas, ka cilvēks ar Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, kurš nonācis slimnīcā, patiesībā varētu būt saņēmis šo sertifikātu viltus ceļā.

References laboratorijas vadītājs ārsts Sergejs Ņikišins skaidroja – šādu gadījumu kļūst vairāk, bet tas arī esot saprotams, jo lielāks kļūst arī hospitalizēto pacientu skaits.

Par aizdomīgu katru konkrēto gadījumu var uzskatīt pēc vairākām pazīmēm – gan pēc neesošām antivielām, gan pēc fakta, ka šķietami vakcinējies cilvēks vispār nonācis slimnīcā ar vidēju vai smagu Covid-19 saslimšanu.

Tomēr Ņikišins uzsvēra – ne vienā, ne otrā gadījumā tikai ar to vien nepietiek, lai apgalvotu, ka sertifikāts ir nopirkts. Retos gadījumos antivielu neizstrādāšanās var būt arī vakcīnu saņēmušam cilvēkam.

“Tur jāskatās, kas ir par iemeslu, kāpēc nav antivielu. Vai ir kādas blakus saslimšanas, piemēram, imunsupresijas stāvoklis, cukura diabēts smagā pakāpē vai liekais svars. Tas var kavēt, bet tomēr lielākajam procentam būs tās antivielas,” skaidroja Ņikišins.

Pats svarīgākais – ja cilvēks ar viltus sertifikātu nonāks slimnīcā, viņš tiks ārstēts, uzskatot, ka ir saņēmis vakcīnu pret Covid-19. Tātad ārstēšanas stratēģijas var atšķirties, un nevakcinēta cilvēka ārstēšana pēc tādas pašas pieejas kā vakcinēto ārstēšana var būt mazāk efektīva, norādīja Ņikišins.

Tāpat jāņem vērā – pat ja pēc vakcīnas patiesi neizstrādājas antivielas, aktivizējas šūnu aizsardzība.

Savukārt nevakcinētam cilvēkam nav nedz antivielu, nedz arī šūnu aizsardzības.

“Līdz ar to faktiski tur ir dubulta problēma, ka cilvēkam nav aizsardzības un arī medicīnas personālam nav saprašanas, kāpēc nav tādu antivielu,” norādīja Ņikišins.

Viņš arī skaidroja – antivielas, kas izstrādājas pēc vakcīnas, laboratoriski ir viegli atšķiramas no tām, kuras rodas slimojot.

Tikmēr atbildēt uz jautājumu, vai ik dienas saslimušo vakcinēto iedzīvotāju īpatsvars no kopējā skaita uzskatāms par lielu vai mazu, viennozīmīgi nevarot. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja skaidroja – tas ir atkarīgs no kopējās saslimstības un vakcinācijas aptveres.

“Pieaugot vakcinēto skaitam un arī turpinoties infekcijas izplatībai sabiedrībā, pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstība pieaugs vakcinēto cilvēku īpatsvarā. Šis faktors jāņem vērā, analizējot datus. Taču, ko mēs redzam gan pēc saslimstības datiem, gan pēc stacionāru datiem, ka

vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglā formā, tātad ambulatori, ārstējoties mājās,” pastāstīja Arāja.

Savukārt to, cik lielu daļu starp saslimušajiem vakcinētajiem veido cilvēki ar viltus sertifikātiem, precīzi noteikt nevar.

Tikmēr Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte Latvijas Radio informēja, ka šobrīd aktīvi ir 20 kriminālprocesi un vairākas resoriskās pārbaudes, kas saistītas ar aizdomām par viltus Covid-19 sertifikātu iegūšanu. Katrā kriminālprocesā gan var būt arī vairākas iesaistītās personas, tādēļ lietu skaits neataino iespējamo pārkāpēju skaitu. Grāvīte gan atgādināja – ja cilvēks ir nopircis sertifikātu, tad viņš tiek aicināts atzīties policijā. Šādā gadījumā policija ir gatava nākt pretī. Arī Saeimā pašlaik tiek virzītas izmaiņas, paredzot sadarbošanās gadījumā personas ar viltus sertifikātiem atbrīvot no kriminālatbildības.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti