Panorāma

Ierobežojumi skar arī kultūras nozari

Panorāma

Uzņēmēju atbalstam sola vēl 49 miljonus eiro

Vienotā pieteikšanās analīzēm nemaz nav tik vienota

Laboratorijas negrib būt vienotajā pieteikšanās sistēmā Covid-19 analīzēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš pavasara jau vairāk nekā 365 000 jeb aptuveni 60 000 eiro mēnesī. Tik izmaksā valsts izveidotā vienotā pieteikšanās sistēma Covid-19 analīzēm. Taču tā joprojām funkcionē tikai daļēji, jo lielākās laboratorijas, kas noņem paraugus, īsti neuzticas valsts radītajai sistēmai un uztur pašas savu pieteikšanās kārtību.

Paraugu noņemšanu Covid-19 analīzēm Latvijā veic seši uzņēmumi, kas kopā izveidojuši 88 analīžu noņemšanas punktus. Lai pacientiem būtu vieglāk atrast sev ērtāko punktu, ar Veselības ministrijas rīkojumu valstī jau pavasarī tika izveidota vienota pieteikšanās sistēma. Tās uzturēšana kopš oktobra uzdota Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai, kas savu darbu izdarījusi, nodrošinot cilvēkiem iespēju pieteikties analīzēm gan pa tālruni 8303, gan interneta mājaslapā. Nelaime vien tā, ka no 88 paraugu ņemšanas punktiem vienotajā sistēmā pagaidām atrodami tikai 28.

"Tas ir izveidots tādēļ, ka katra laboratorijas patur pie sevis iespēju veikt pierakstu, izmantojot gan e-veselības sistēmu, gan savas pierakstu sistēmas," stāstīja Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

Piemēram, Gulbja laboratorija vienotajā sistēmā nepiedalās vispār. Savukārt Centrālā laboratorija tajā iekļāvusi vien dažus lielākos no saviem paraugu ņemšanas punktiem. Uzņēmumi skaidro – viņiem ērtāk pašiem reģistrēt pacientus un veidot pašiem savu rindu, nevis piedalīties valsts vienotajā sistēmā.

"Šobrīd pēc iepriekšējas vienošanās kopējā sistēmā jeb sarakstā, kas pieejams elektroniski, ir tikai lielāko pilsētu lielākie pieņemšanas punkti, jo šādā situācijā iespējams optimālāk apkalpot iedzīvotājus, kuriem rodas vajadzība nodot analīzes," sacīja Centrālās laboratorijas pārstāve Līga Ribinska.

Protams, valsts apmaksāta analīžu nodošana ar ģimenes ārsta norīkojumu iespējama arī tajos punktos, kas vienotajā sistēmā nav atrodami. Tikai pieteikšanās uz analīzēm jāveic, sazinoties ar attiecīgo laboratoriju, nevis pa valsts vienoto sistēmu. Tad cik lietderīgi ir ik mēnesi tērēt 60 000 eiro budžeta līdzekļu vienotajai sistēmai, ja tā nav nemaz tik vienota?

"Mūsu partneri testu veikšanās ir privāti uzņēmumi. Mēs varam aicināt, veicināt vai lūgt, lai tie savus pakalpojumus organizē caur centralizēto pierakstu, bet mēs nevaram tos piespiest," situāciju komentēja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Austrumu slimnīca turpina sarunas ar komersantiem un cer, ka tuvākajā laikā vienotajā sistēmā pieejamo punktu skaitu varēs palielināt.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Arī rindas uz Covid-19 testiem palielinājās. Un no pirmdienas, 9. novembra, Latvijā atkal būs spēkā ārkārtējā situācija ar jauniem stingrākiem ierobežojumiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti