Dienas ziņas

Vācijas Jūras spēku vadītājs atkāpjas pēc izteikumiem par Krimu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Laboratoriju kapacitāte gandrīz izsmelta

Laboratorijās Covid-19 testēšanas kapacitāte izsmelta; kavējas testu atbildes

Strauji augot Covid-19 saslimstībai un pieprasījumam pēc laboratoriju testiem, iedzīvotājiem nākas gaidīt vairākas dienas. Laboratorijas atzīst, ka kapacitāte ir gandrīz izsmelta. Veselības ministrija, meklējot papildu resursus jaunu punktu atvēršanai, atgādina, ka pašlaik cilvēki pašizolācijā var doties, ņemot vērā antigēnu paštestus.

Arī svētdien daudzviet pie laboratorijām varēja novērot nelielas rindas. Darba dienās veikto testu skaits krietni pārsniedz 20 tūkstošus, bet piektdien tas tuvojās pat 27 tūkstošiem.

Laboratorijās atzina, ka to kapacitāte ir izsmelta, kavējas arī rezultātu nosūtīšana iedzīvotājiem.

"E. Gulbja laboratorijas" projektu vadītāja Džineta Dimante Latvijas Televīzijai norādīja: "Pacientiem jāņem vērā, ka rezultāti kavējas tieši tāpēc, ka mūsu kapacitāte ir pilnībā noslogota vai pat pārslogota. Saistībā ar lielo pozitīvo rezultātu skaitu tas aizņem arī vairāk laika apstrādei, tāpēc arī kavējas. Mēs jaunus punktus neplānojam atvērt."    

Veselības ministrijā skaidroja, ka patlaban meklē papildu resursus laboratoriju kapacitātes palielināšanai, un atgādināja, ka pietiek ar antigēna paštestu, lai dotos pašizolācijā. Šādu kārtību šonedēļ apstiprināja valdība. Arī skolēniem pēc karantīnas vairs nevajag laboratorijas testu, lai atgrieztos skolā.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders teica: "Ar 11. dienu, ja bērns ir vesels, viņam nekādu simptomu nav, viņš var iet uz izglītības iestādi, un nav nepieciešams laboratorijas tests vai ārsta izziņa par to, ka karantīnas laiks ir beidzies. No vienas puses, tiek meklēti risinājumi, lai veicinātu laboratorijas izmeklējumu pieejamību, no otras puses, ir mainīta kārtība, lai nebūtu tik liels pieprasījums uz laboratoriju testiem."

Lai situāciju normalizētu, ministrija vērtē arī iespēju noteikt prioritātes testu nodošanai. Tā jau bijis iepriekš, taču pagaidām lēmums vēl nav pieņemts.

"Tas tika skatīts speciālistu vidū, bet patlaban nekāds gala lēmums nav pieņemts," uzsvēra Šneiders.

Pašlaik antigēna testi dod iespēju doties pašizolācijā un atgriezties no karantīnas, taču, lai iegūtu pārslimošanas sertifikātu, joprojām nepieciešams laboratorijas tests.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un valdība vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt