Panorāma

Pilnībā vakcinēti 63,7% iedzīvotāju

Panorāma

Uz laiku samazinās PVN elektroenerģijai

Aizdomas par pirmajiem omikrona gadījumiem arī Latvijā

Laboratorija: Latvijā atklāti divi Covid-19 omikrona varianta gadījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

E. Gulbja laboratorijā 5. decembrī konstatēti divi gadījumi, kad pacienti inficējušies ar Covid-19 omikrona variantu, informēja uzņēmumā.

Latvijā atklāti divi Covid-19 omikrona varianta gadījumi; brīvprātīgā testēšana lidostā interesē arvien vairāk pasažieru 
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • 4. decembrī divos Rīgas lidostā nodotos paraugos E. Gulbja laboratorija noteikusi Covid-19 omikrona variantu.
  • Tas vēl būs jāapstiprina Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijai.
  • Abus testus nodevušie cilvēki ar reisu Kopenhāgena-Rīga atgriezās no liela starptautiska pasākuma Zviedrijā.
  • SPKC epidemioloģiskajā izmeklēšanā noskaidro tuvās kontaktpersonas.
  • Aicina "airBaltic" Kopenhāgena-Rīga reisa pasažierus vērot veselību, 7. dienā nodot testu.
  • Kopumā vīrusa omikrona variants atklāts 17 Eiropas valstīs.
  • Lidostā "Rīga" Covid-19 testu iespējams veikt bez maksas.

Siekalu paraugus nodevuši tie ieceļotāji 4. decembrī lidostā "Rīga", 

kuri atgriezušies no kādas Eiropas Savienības valsts. Ielidojušajiem pasažieriem pēc atgriešanās Latvijā jāievēro pašizolācija.

Laboratorijā skaidroja, ka pirmreizējās testēšanas laikā noskaidrots – paraugi neatbilst vīrusa delta variantam un tika veikta sīkāka papildu izmeklēšana – vīrusa sekvences noteikšana, izmantojot Sangera sekvencēšanas metodi. Tās laikā noteikts Covid-19 vīrusa omikrona variants.

"Šobrīd ir iespēja veikt valsts apmaksātas analīzes tiem, kuri atgriežas no ārzemēm, izmantojot lidmašīnas. Rezultātu, ka šie pasažieri ir kovida pozitīvi, mēs konstatējām jau 4. decembrī, bet, lai noteiktu jauno variantu, tas aizņēma vēl vienu dienu. Tas arī ir diezgan nozīmīgi, ka varējām atklāt tik ātri, ņemot vērā, ka par šo jauno variantu ir zināms tikai nedēļu," pastāstīja laboratorijas projektu vadītāja Džineta Dimante.

Par iegūtajiem rezultātiem ziņots Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Turpmākā paraugu izmeklēšana tiks veikta saskaņā ar SPKC un Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas noteikto algoritmu, norādīja laboratorijā.

SPKC informēja, ka galīgo apstiprinājumu par atklātajiem vīrusa omikrona varianta gadījumiem sniegs Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorija, kad paraugi būs laboratoriski nosekvencēti. Šim procesam vajadzēšot līdz pusotrai nedēļai, noskaidroja Latvijas Radio.

Laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins sacīja: "Var teikt ar 90 procentu varbūtību, tas ir omikrons. Jo Gulbja laboratorijā atklāja 10 mutācijas, 10 no 33, un tas ir liels skaits."

Pašlaik galvenais uzdevums ir noteikt pilno genoma sekvenci, un tam vajag laiku. Notiek ribonukleīnskābes izdalīšana un paraugu plates jeb bibliotēkas veidošana. 

"Kad mēs dabūsim pilnas sekvences, mēs varam salīdzināt ar šablonu un pateikt, kādas ir mutācijas un vai tās atbilst omikrona gadījumam. Faktiski mēs nosakām vīrusa identitāti vai piešķiram vīrusam pasi, jo katram tas genoms ir atšķirīgs," stāstīja Ņikišins.

Pasažieri atgriezās ar reisu Kopenhāgena-Rīga

SPKC informēja, ka pirmdienas rītā uzsāka epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar minētajiem diviem gadījumiem. Noskaidrots, ka tie ir divi cilvēki vecuma grupā 30-49 gadi, kuri 4. decembrī atgriezās Latvijā no liela starptautiska pasākuma Halmstadē Zviedrijā ar reisu Kopenhāgena-Rīga ("airBaltic", reisa Nr.BT132) un lidostā nodeva testu.

Latvijas Televīzijai izdevās sazināties ar vienu no delegācijas, kuras diviem dalībniekiem atklāts jaunais vīrusa paveids. Visi astoņi ceļotāji atrodas karantīnā un atkārtos arī Covid-19 testu. 

Sieviete, kura astoņu cilvēku delegācijā piedalījās starptautiskajā pasākumā, lūdz neatklāt viņas vārdu un darbavietu. Visi astoņi konferences dalībnieki bija vakcinējušies. Tieši bailēs no Covid-19 testi veikti jau pirms došanās uz Zviedriju. Bet, piemēram, delegāti no Vācijas un Austrijas uz pasākumu nav ieradušies tieši tāpēc, ka valstī jau bija atklāti pirmie omikrona gadījumi. Lidojot atpakaļ uz Rīgu caur Kopenhāgenu, puteņa dēļ reiss tika pārcelts. Aizvesti uz viesnīcu un ārzemēs nācās uzkavēties ilgāk. Ielidojot Rīgā, bija pārsteigti, ka tik maz cilvēki lidostā veikuši piedāvāto siekalu testu. Ielidoja vēl trīs reisi, pasažieri gājuši testiem garām. Pēc Gulbja laboratorijā atklātajiem diviem, visticamāk, omikrona gadījumiem, visi astoņi konferences dalībnieki ievēro karantīnu. Lai gan pārējiem veiktie testi, tostarp paštesti mājās, bija negatīvi, piektdien tos atkārtos laboratorijā. Abi inficētie ir gados jauni cilvēki. Viņi jūtas labi, ārstējas mājās un omikrona paveids izpaužoties kā gripa. 

Līdzīgi kā citkārt SPKC ir pieprasījuši lidmašīnas reisa pasažieru sarakstus, lai noteiktu tuvās kontaktpersonas. Vienlaikus SPKC aicināja arī citus reisa pasažierus rūpīgi sekot līdzi pašsajūtai un veselības stāvoklim.

Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās, nosakot kontaktpersonas un rekomendējot stingri ievērot mājas karantīnu, norādīja SPKC, aicinot pasažierus, kas 4. decembrī atgriezās Latvijā ar šo reisu, novērot veselību un 7. dienā veikt laboratorisko testu.

Par diviem iespējamajiem omikrona varianta gadījumiem, kuri saistīti ar lielu starptautisko pasākumu Zviedrijā, caur "Agrīnās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmu" (EWRS) SPKC informējis Eiropas Savienības dalībvalstis, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru (ECDC) un Pasaules Veselības organizāciju (PVO). 

Saskaņā ar Eiropas slimību profilakses un kontroles centra datiem par SARS-CoV-2 vīrusa omikrona variantu ziņojušas 17 Eiropas Savienības valstis: Austrija (11), Beļģija (9), Čehija (1), Dānija (18), Somija (7), Francija (16), Vācija(15), Grieķija (1), Islande (7), Īrija (1), Itālija (9), Nīderlande (18), Norvēģija (19), Portugāle (34), Rumānija(2), Spānija(7), Zviedrija (7). 

Lielākajai daļai apstiprināto gadījumu ir bijuši ceļojumi uz Āfrikas valstīm, daži veikuši lidojumus ar pārsēšanos citās vietās starp Āfriku un Eiropu. Dažās Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs (Beļģija, Vācija, Spānija) atklāja gadījumus bez epidemioloģiskās saiknes ar riska teritorijām, informēja SPKC un norāda, ka šajās valstīs varētu turpināties neatklāta izplatīšanās sabiedrībā. Somija ziņoja par gadījumiem, kas saistīti ar ceļošanu uz Zviedriju.

Brīvprātīgā testēšana lidostā interesē arvien vairāk pasažieru 

Brīvprātīgā Covid-19 testēšanas iespēja lidostā "Rīga" interesē arvien vairāk aviopasažieru. Pirmajā dienā lidostā "Rīga" to izmantojuši ap 20 cilvēku, bet svētdien – jau vairāk nekā 100. 

Bezmaksas Covid-19 testu lidostā "Rīga" var nodot faktiski nepārtraukti – kad testēšanas punkti ir slēgti, kovida testu var nodot E. Gulbja laboratorijas filiālē lidostas reģistrācijas zālē 2. stāvā. 

Lidostas pārstāve Ilze Salna norādīja: "Pasažieri informāciju par testēšanas iespēju saņem gan terminālī, gan esam par to informējuši aviokompānijas, kas var par testēšanos informēt pasažierus lidojuma laikā, tuvojoties Rīgai. Testēšanas punkti atrodas, ielidojot no Šengenas zonas, sagaidīšanas zālē "E" pie izejas no termināļa. Pasažieriem, kuri ielido no valstīm ārpus Šengenas zonas, atlidošanas zonā "C" pirms robežkontroles."

Aizvadītajā nedēļā valdībā notika plaša diskusija par plašāku testēšanu vīrusa omikrona paveida izplatības ierobežošanai. Veselības ministrija rosināja to noteikt obligātu visiem ieceļojošajiem pasažieriem, tomēr valdība par to nevienojās. Izskanēja arguments, ka Covid-19 testus vajadzētu veikt ne tikai tiem, kuri ierodas Latvijā ar lidmašīnu, bet arī pa sauszemi.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti