Krustpunktā

Pēdējās nedēļas izaicinājumi iekšpolitikā. Procesus vērtē politologi

Krustpunktā

Attiecības ar Baltkrieviju: Eiropas Savienības iespējas ietekmēt tur valdošo režīmu

Krustpunktā izvaicājam jauno labklājības ministru Gati Eglīti

Labklājības ministrs: Pret Covid-19 vakcinētie pensionāri, iespējams, saņems piemaksu pensijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Visi pret Covid-19 vakcinētie pensionāri varētu saņemt piemaksu pie pensijas vai kādu citu finansiālu bonusu. Tādu iespēju iecerējusi Labklājības ministrija (LM), kas šobrīd izstrādā plānu, kā palielināt vakcinācijas tempu pensionāru un sociālās aprūpes namu darbinieku vidū. To Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija).

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

LM šobrīd izstrādā plānu, kas noteiks, kā vislabāk sagatavoties rudens un ziemas mēnešiem saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu sociālās aprūpes centros.  “Tur būs vairāki pasākumi – gan algas, gan arī apmācības, gan drošības protokoli,” pauda ministrs. 

Eglītis norādīja, ka sociālās aprūpes centros vakcinācijas aptveres līmenis joprojām ir nepietiekams. Viņš sacīja, ka vakcinācijas temps aprūpes namos mazinās, šobrīd novērojams ļoti lēns pieaugums. Lielākajā daļā aprūpes centru vakcinēti aptuveni 60% cilvēku (gan darbinieki, gan iemītnieki), tomēr atlikusī daļa “ļoti negribīgi dodas vakcinēties”, sacīja ministrs. 

Eglītis atklāja, ka otrdienas valdības sēdes slēgtajā daļā ministri pārrunāja jaunus instrumentus, kas, iespējams, varētu noteikt jaunus līdzekļus aprūpes namu darbinieku vakcinācijas procesā. “Varbūt virzoties obligātuma virzienā. Tie darbinieki, kas gribēs strādāt pēc noteikta datuma, iespējams, viņiem būs jābūt vakcinētiem. Skatīsimies arī no finansiālās puses atrast kādus finanšu instrumentus, lai to veicinātu,” atzīmēja Eglītis.

Ministrs atklāja, ka finansiāli vakcinēšanās veicināšanas instrumenti tiek apspriesti, lai stimulētu vakcinēšanos pret Covid-19 arī pensionāru vidū. “Arī tur [starp pensionāriem] vakcinācijas līmenis nav tik augsts, kā gribētos, lai mēs justos droši arī rudens mēnešos,” klāstīja ministrs, norādot, ka

finansiālus bonusus saņemtu visi pensionāri, arī tie, kas jau ir vakcinējušies pret Covid-19. 

Par konkrētāku lēmumu valdība varētu informēt ceturtdien. 

Vienlaikus Eglītis skaidroja, ka valsts sociālās aprūpes centru darbinieku atalgojums būs viens no galvenajiem jautājumiem, ko LM virzīs uz 2022. gada valsts budžetu. “Tas [darbinieku atalgojums] patiešām ir ļoti zems. Es esmu iepazinies un zinu tos ciparus. Aprūpētājiem 400 eiro uz rokas. Es nezinu, kā ar to var pienācīgi izdzīvot. Noteikti mēs to darīsim. Jautājums, protams, ir par pakāpeniskumu,” sacīja ministrs. 

Viņš norādīja, ka aprūpes centru darbinieku algas viena gada laikā dubultot “finansiāli ir ļoti grūti”, bet ar pakāpenisku plānu tās palielināt ir iespējams. 

Komentējot Eglīša pausto par piemaksām vakcinētiem pensiju saņēmējiem, Saeimas deputāte Anda Čakša (“Jaunā Vienotība”) LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja, ka tas būtu labs rīks, jo seniori ir primāra grupa, ko svarīgi vakcinēt pret Covid-19. Ja to atļaus valsts budžets, deputāte atbalstītu šādu piemaksu pensionāriem.

Vienlaikus viņa pauda, ka iedzīvotāju uzrunāšanai vakcinēties dažkārt šķērslis var būt valoda un spēja izskaidrot saprotami. Tāpēc vajadzētu domāt par informāciju, lai cilvēki saprastu. Arī Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) piebilda, ka būtu jāiegulda nauda informācijas kampaņā Latgalē un jāpiedāvā vakcīna “Sputņik”, ja tā tiks apstiprināta Eiropas Savienībā.

KONTEKSTS:

Covid-19 krīzē gadu mijā bija smagi skarti pansionāti un sociālās aprūpes centri. Pāris mēnešos bija vairāk nekā 4000 saslimušo – pansionātos nespēja apturēt Covid-19 izplatīšanos. Tāpēc tieši sociālo aprūpes centru klienti un darbinieki bija otrā prioritārā grupa pēc mediķiem, kuri sāka saņemt vakcīnas pret Covid-19.

Jau iepriekš valdība akceptēja un Saeima apstiprināja vienreizēja 500 eiro pabalsta izmaksu par katru bērnu. Pabalsts tiks izmaksāts par kopumā 364 097 bērniem un šim mērķim tiks tērēti 182 miljoni eiro.

Drīz pēc tam valdība lēma arī par vienreizēju pabalstu 200 eiro apmērā pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti