Dienas ziņas

Latvijā atzīmē "Pasaules sniega dienu"

Dienas ziņas

Rēzeknē atklāts pirmais reģionālais biznesa inkubators

Ministrija sola sociālās garantijas audžuģimenēm

Labklājības ministrija sola sociālās garantijas audžuģimenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Labklājības ministrija sola tuvāko divu gadu laikā atrisināt jautājumu par sociālajām garantijām audžuvecākiem. Šobrīd audžuģimenes strādā bez sociālajām garantijām. Eksperti atzīst, ka tā ir ačgārna kārtība, turklāt no valsts budžeta tas prasītu  ne vairāk kā vienu miljonu eiro.

Būt par audžuvecākiem ir ne vien misija, bet nereti arī pilnas slodzes darbs. To ne vienmēr var apvienot ar citu algotu darbu. To atzīst vairāki Latvijas Televīzijas Ziemassvētku laikā intervētie audžuvecāki. Īpaši, ja jāauklē zīdaiņi vai bērniem ir veselības problēmas.

Par audžuģimenes pienākumu pildīšanu valsts maksā arī atlīdzību, pabalstu bērnu uzturēšanai, kā arī papildu pabalstu atkarībā no pašvaldības rocības maksā arī katra pašvaldība. Taču šajā jautājumā iezīmējas arī dubultmorāle.

No vienas puses, valsts uzstādījums ir meklēt visiem vecākiem atņemtajiem bērniem meklēt ģimenisku vidi. No otras puses, par audžuvecāku darba atlīdzību netiek maksāts sociālais nodoklis.

"Ja audžumamma būs strādājusi 10 gadus, sociālās garantijas no valsts viņa nevarēs saņemt," saka Tukuma novada sociālā dienesta direktore Ina Balgalve. Arī par to ir jādomā, veidojot profesionālās audžuģimenes, ka tiek veiktas arī nodokļu iemaksas.

"Valsts nedrīkst pateikt, ka vienā pozīcijā, tur, kur mums ir jāmaksā, tur mums budžets ir par plānu," uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns. "Turklāt tie nav miljardi. (..) Mēs brīžam tā svaidāmies ar tiem miljoniem pa labi, pa kreisi, tad šis ir tas miljons, kas tiesiski un pamatoti būtu jāmaksā."

Aprēķini liecina, ka jebkurā gadījumā bērnu uzturēšana institūcijās izmaksā dārgāk nekā audžuģimenē.

Piemēram, zīdaiņa uzturēšana aprūpes centrā zīdainim nodara kaitējumu piesaistes personas trūkuma dēļ. Par to valsts samaksā 39 eiro dienā jeb vidēji 1172 eiro mēnesī. Audžuģimenes par zīdaiņa pieskatīšanu ne tuvu nesaņem tik lielu atlīdzību. Tas nozīmē, ka valsts un pašvaldības varētu atļauties samaksāt sociālās iemaksas.

"No 2018. gada Latvijā būs specializētās audžuģimenes, kas būs apmācītas, kurām būs sociālās garantijas, kurām būs cita veida atbalsts, kā cita veida audžuģimenēm specifisku bērnu grupu aprūpei," saka Labklājības ministrijas vecākā eksperte Baiba Stankēviča.

Par detaļām Labklājības ministrijai jāvienojas šā gada laikā – tostarp par to, kāds būs pabalsta un atlīdzības apmērs, kā arī kādi būs specializēto audžuģimeņu pienākumi.

"No 2019. vai no 2018. gada būtībā Latvijā būs audžuģimenes, bet būs daļa audžuģimeņu, kas būs specializētas specifisku bērnu aprūpē, piemēram, bērnu līdz trīs gadu vecumam," skaidro Stankēviča.

Labklājības ministrijas koncepcija paredz sociālās garantijas maksāt tikai specializētajām audžuģimenēm. Darba devēju konfederācija tomēr uzstāj – ja ģimenes saņem atlīdzību par pienākumu pildīšanu, valstij jāmaksā sociālais nodoklis arī pārējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti