Pēcpusdiena

Spēle "DzieDot" ļaus ikvienam virtuāli nonākt uz lielās Dziesmusvētku skatuves

Pēcpusdiena

Jēkabpils dome noraidījusi LTV Ziņu dienesta iniciatīvu par papildu urbumiem pilsētā

Rosina palielināt sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai vecākiem

Labklājības ministrija rosina iespēju vecākiem uzkrāt lielāku pensiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Labklājības ministrija (LM) piedāvā nākotnē maksāt “pensiju uzkrājumā” 20% no vecāku pabalsta, nevis no nemainīgās summas 171 eiro, kā tas ir pašlaik.

ĪSUMĀ:

  • LM piedāvā maksāt “pensiju uzkrājumā” 20% no vecāku pabalsta.
  • Pašlaik uzkrājumā vecāku pabalstu saņēmējiem aiziet 20% no 171 eiro.
  • Tāpat LM piedāvā lielāku iemaksu no bērna invalīda kopšanas pabalsta.
  • FM ieceri atbalsta, bet iebildumi bija pret šiem maksājumiem no pamatbudžeta, nevis sociālā budžeta.
  • FM: Vai valsts to var atļauties, skatīsies budžeta veidošanas procesā.
  • Demogrāfs: Tas ir tikai pirmais solis uz taisnīgāku sistēmu.

Visos trīs mūsu valsts pensiju līmeņos uzkrājumu apmērs atkarīgs no tā, cik daudz naudas pašam izdevies iekrāt. Jo ilgāk esam aktīvi darba tirgū, jo vairāk vecumdienās saņemsim. Līdz ar to, piemēram, vecāki, kas paliek mājās ar bērnu, uzkrāt var mazāk. Labai pensijai iekrāt kļūst vēl grūtāk, ja ģimenē dzimst vairāki bērni. Tagad apstiprināšanai valdībā ceļu uzsācis LM ierosinājums ģimenes tomēr atbalstīt vairāk.

Ministrija rosina maksāt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai no valsts pamatbudžeta 20% apmērā no vecāku pabalsta apmēra par nestrādājošiem vecākiem, kuri kopj bērnu, kas nav sasniedzis gada vai pusotra gada vecumu, un saņem vecāku pabalstu. Tāpat ministrija piedāvā “pensiju uzkrājumā” maksāt 20% no bērna invalīda kopšanas pabalsta 213,43 eiro par nestrādājošām personām, kuras saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu.

Vecākiem pabalsts mazāks nekļūtu, jo pašiem iemaksas nebūtu jāveic. Ministrija plānojusi, ka to segtu no pamatbudžeta. Izdevumi nākamajos trīs gados tad būtu apmēram 30 miljoni eiro.

Šādu priekšlikumu ministrija nevirza pirmoreiz.

LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja, ka šobrīd par nestrādājošiem vecākiem, kas kopj bērnu līdz gada vai pusotra vecumam, pensiju iemaksas 20% apmērā veic no 171 eiro, neatkarīgi no vecāku pabalsta apmēra, bet personām, kas saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu, maksā 20% no 71,14 eiro.

Ministrija piedāvā to mainīt, lai pensiju uzkrājums būtu atbilstošs tam, ko personas nopelnīja pirms vecāku pabalsta saņemšanas. LM ieskatā, pensiju iemaksas jāaprēķina no visas pabalsta summas. Tas nozīmē – ja pabalsts ir, piemēram, 500 eiro, pensijai tagad atvēlētu 100, nevis 34 eiro.

Stabiņa skaidroja, ka zaudētāju pēc jaunās sistēmas nebūs, jo plānots arī noteikt minimālo iemaksu - ne mazāk kā 20% no 171 eiro. Izmaiņas palielinātu vecāku pensiju uzkrājumus.

Tādējādi personai, kura visu savu laiku veltījusi bērna kopšanai, būtu iespēja uzkrāt lielāku pensijas kapitālu, kas attiecīgi ietekmētu viņas pensijas apmēru vecumdienās.

Finanšu ministrijas Budžeta departamenta direktore Taisa Trubača raidījumam atzina, ka Finanšu ministrija atbalsta šo iniciatīvu, taču iepriekš iebilda pret to, ka sociālās iemaksas tiktu maksātas no valsts pamatbudžeta, nevis no sociālā budžeta.

Finanšu ministrija iniciatīvu uzskata par taisnīgu, bet, vai valsts to var atļauties, būs jāskatās budžeta veidošanas procesā, ņemot vērā visu ministriju prioritātes, sacīja Trubača.  

Demogrāfs Ilmārs Mežs Labklājības ministrijas iniciatīvu vērtēja pozitīvi, jo tas padarīs pensiju sistēmu taisnīgāku un vecāki, kuri nestrādāja un saņēma vecāku pabalstu, beigās nesaņems mazāku pensiju nekā tie, kuriem bērnu nav.

 Taču, viņaprāt, tas ir tikai pirmais solis, un nākotnē būtu jādomā par iespējām, piemēram, indeksēt papildu pensiju uzkrājumus par otro, trešo bērnu. Turklāt jādomā arī par sociālajām iemaksām aizbildņiem, jo uz viņiem šobrīd LM iniciatīva neatteicas.  

Arī Latvijas vecāku organizācijas "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa raidījumam atzina, ka šobrīd situācija ir absurda – valsts saka, ka bērns ir vērtība, bet, kad pienāk pensijas vecums, sanāk, ka cilvēks, kam nav bērnu, saņem vairāk nekā tie, kam ir kaut vai viens bērns. Tagad ir cerība, ka būs vienlīdzība, atzina organizācijas vadītāja.  

Labklājības ministrijas iniciatīva iekļauta ceturtdien, 19. aprīlī, valsts sekretāru sanāksmē izsludinātajā informatīvajā ziņojumā "Par valsts atbalstu pensiju nodrošinājumā daudzbērnu ģimenēm". Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti