Piedāvā veidot jaunu audžuģimeņu specializāciju - bērniem ar atkarībām vai uzvedības problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Labklājības ministrija (LM) uzskata par nepieciešamu izveidot jaunu audžuģimeņu specializāciju – audžuģimene bērniem ar uzvedības traucējumiem vai atkarības problēmām. To varētu ieviest no 2024. gada, līdz tam izstrādājot mācību programmu un atbalsta speciālistu un pakalpojumu kopumu šai audžuģimeņu formai.

LM informēja, ka šāds priekšlikums ir viens no plānotajiem jaunumiem informatīvajā ziņojumā "Par priekšlikumiem specializēto audžuģimeņu un ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru darbības uzlabošanai", kas otrdien, 29. novembrī, pieņemts zināšanai valdības sēdē.

To, ka pusaudži ar atkarībām un uzvedības problēmām ir smaga grupa, Latvijas Radio atzina profesionālo audžuģimeņu apvienības "Terēze" vadītāja Ārija Martukāne. Viņa uzsvēra sadarbības nozīmi starp iesaistītajiem: "Tās ir lielākās grūtības, ar kurām saskaras audžuģimenes, kuras uzņem šos pusaudžus savās ģimenēs. Sadarbības trūkums, mums tā ir problēma gandrīz visās jomās."

Profesionālo audžuģimeņu apvienības "Terēze" vadītāja Ārija Martukāne
00:00 / 01:30
Lejuplādēt

Latvijā par gandrīz divām trešdaļām jeb aptuveni 4000 bērnu, kuri atrodas ārpusģimenes atbalsta sistēmā, rūpējas aizbildņi. Tāpēc piedāvāts ieviest obligātas mācības aizbildņiem, kuras no valsts budžeta līdzekļiem nodrošinātu ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri.

Tāpat plānots atlīdzības apmēru par aizbildņa pienākumu pildīšanu palielināt no līdzšinējiem 54 eiro līdz 171 eiro. Šīs atlīdzības apmērs ir nemainīgs kopš 1996. gada, fiksēts apjoms neatkarīgi no bērnu skaita. Piedāvā no šīs pašas summas arī noteikt sociālās apdrošināšanas iemaksas nestrādājošiem aizbildņiem pensiju, invaliditātes un bezdarba apdrošināšanai.

Ilgtermiņā LM vēlas nodrošināt sociālā darbinieka konsultācijas aizbildņiem un adoptētājiem, kā arī izstrādāt risinājumu atelpas brīža pakalpojuma ieviešanai audžuģimenēm. 

LM piedāvā arī palielināt adopcijas atlīdzības pabalstu un atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi, palielināt sociālās garantijas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kas mācās, neatkarīgi no sekmēm.

Tāpat piedāvā izvērtēt iespējas bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam uzturēties ārpusģimenes aprūpē līdz 24 gadu vecumam. Kā alternatīva šim piedāvājumam varētu būt runa par ilgāku palikšanu ārpusģimenes aprūpē – līdz laikam, kamēr jaunietis iegūst vidējo vai vidējo profesionālo izglītību.

Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Ilze Kurme
00:00 / 02:19
Lejuplādēt

Iecerēto izmaiņu īstenošanai nepieciešami 6,7 miljoni eiro 2023. gadā.

Jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu iesniegts valdībā un būs skatāms, veidojot valsts budžetu 2023. gadam.

Tikmēr Ārija Martukāne norādīja uz izvērtējuma trūkumu: "Daudzas lietas, kas šobrīd nāk klāt, ko  audžuģimenēm vajadzētu darīt, bet nav iekļauts noteikumos. Tāpat ārpusģimenes atbalsta centri ir secinājuši – daudzas lietas, kādi 140 priekšlikumi, bet ziņojumā ir iekļauta daļa no tiem. (..) Mūsu skatījums ir krietni plašāks, ja salīdzinām, kā to redz ministrija."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti