Panorāma

Panorāma

Panorāma

Mentoru nodrošināšana bēgļiem joprojām neskaidra

Turpinās diskusijas par izmaiņām sistēmā

Labklājības ministrija: Jautājums par audžuģimeņu specializāciju vēl nav izlemts

Informācija par audžuģimeņu atlīdzības pieauguma izmaksu nav tikusi pietiekami skaidri izskaidrota, atzīst Labklājības ministrijā (LM), norādot, ka summas starpību audžuģimenes saņemšot vienā maksājumā, ne vēlāk kā 31.jūlijā. Savukārt attiecībā uz audžuģimeņu specializāciju jautājums vēl nav izlemts. Līdz noteikumu skatīšanai valdībā vēl paredzētas vairākas tikšanās ar nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem. 

Jo tuvāk diena, kad valdībai jāskata Ministru kabineta noteikumu projekts par izmaiņām audžuģimeņu sistēmā un to atbalstu, jo vairāk spraigu diskusiju starp tiem, kas noteikumus izstrādā. Vēl janvārī LM par labu atzītā audžuģimeņu specializācijas ideja, ko daudzas audžuģimenes gaidīja ar lielām cerībām, Ministru kabineta noteikumu projektā nav iekļauta.

"Tās bija intensīvas un karstas diskusijas, bet tas bija tas, kas izkristalizējās no šīm domnīcām. Un šobrīd vēl tiek pieslīpēts, darbojoties aci pret aci ar nevalstiskām organizācijām," norāda labklājības ministra Jāņa Reira ("Vienotība") biroja vadītāja Linda Baļčūne.

LM norāda, ka konkrētās idejas, piemēram, veidot krīzes audžuģimenes, kas gatavas vienlaikus uzņemt gan pusaudžus, gan zīdaiņus, esot atbalstījis vairākums NVO.

Zīdaiņa audžumamma un žurnāliste Evita Puriņa pauž skepsi, vai šādā veidā izdosies piesaistīt gana daudz audžuvecāku, kas gatavi krīzes situācijā uzņemt bērnus bez vecuma ierobežojuma.

"Neticu, ka būs daudz cilvēku, kas piekritīs ar tādiem nosacījumiem strādāt. Es domāju, ka tie noteikumi ir rakstīti, nepārzinot īsto situāciju. Ja tu neesi tās kurpes uzvilcis, tu nevari iztēloties, vai tu nevari īsti zināt, kā tas ir," vērtēja Puriņa.

Jaunā sistēma paredz veidot arī atbalsta centrus audžuvecākiem. To regulējošo noteikumu projektu izvērtējusi arī psiholoģe Andrija Likova. Centru veidošanu viņa vērtē pozitīvi. Taču noteikumu projekts raisa bažas, vai tie nekļūs, kā Likova saka, par mazajām bāriņtiesām.

"Tas, ko es redzu pēc satura, vairāk līdzinās tādām kontroles funkcijām. Kaut kas tur ir līdzīgs no bāriņtiesas funkcijām. Izvērtēšana paredz kontroli un, es domāju, ka daudzas audžuģimenes vai topošās audžuģimenes tas var atturēt kļūt par šīm audžuģimenēm," sprieda Likova.

Viņa arī pauž bažas, vai audžuģimenes kontrolējošai iestādei vispār lūgs palīdzību. Tāpat projekts paredz 20 psihologa konsultācijas gadā uz visu audžuģimeni, neatkarīgi no bērnu skaita, lai gan nereti bērniem vajadzīga nopietna terapija.

LM vairākkārt uzsver – Ministru kabineta noteikumi vēl ir izstrādes procesā. Līdz brīdim, kamēr tie nonāks valdībā, vēl ieplānotas vairākas tikšanās ar NVO, un tas nozīmē, ka noterikumu projektā vēl iespējamas izmaiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt