Labdarības programma «Pats savam galdam» mudina ģimenes Latgalē sēt un stādīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar katru dienu vairāk nekā pussimt Krāslavas novada ģimeņu pagrabos pieaug marinēto gurķu burciņu skaits, krājas sīpolu ražas grozi, mājās tiek cepts vairāk jauno kartupeļu pankūku un top boršča zupas sagataves. Tas viss, pateicoties Latvijas Sarkanā Krusta projektam, kas vērsts uz ģimeņu labklājības celšanu un ko atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. Ģimenes labdarības programmas ietvaros saņēma sēklas, stādus, darbarīkus. Tālāk tās pašu spēkiem apstrādāja zemi un audzēja nepieciešamo galdam un ziemas krājumiem. Latvijas Radio devās uz Dagdas un Andrupenes pusi, lai noskaidrotu, kā veicies ar ražas ieguvi.

Labdarības programma «Pats savam galdam» mudina ģimenes Latgalē sēt un stādīt
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

Antra Ostapko no Andrupenes pagasta izrāda savu dārzu, kur acis priecē šī gada raža.

„Re, mūsu gurķi. Gurķu raža tiešām ļoti liela bija. Tagad jau uz beigām iet. Atstājām vēl tos mazos gurķīšus, lai varētu tos pipargurķīšus marinējumā uztaisīt. Te arī bietīšu vadziņa, tālāk kartupeļu vagas.

Patisoni šogad ļoti raženi saauga, pat nezinām, ko ar viņiem tagad darīt. Nedomājām, ka tik raženi saaugs ar to sausumu. Bet daudz laistījām.

Tur arī divas vagas sīpolu bija. Tos gan agri novācām, līdz lietiem. Arī ļoti laba raža. Trīs sīpolu šķirnes, ko mums iedeva, – zilie, dzeltenie un baltie. Arī ļoti laba raža, tāpat arī burkāniem laba raža. Esam arī daudz burku marinējuma uztaisījuši, gan ar gurķiem, gan salātus. Esam daudz uztaisījuši, var teikt, ka pagrabs ir pilns ēšanai ziemā,” stāsta sieviete.

Pagrabs ar krājumiem ziemai jau piepildīts. Gan palīgi sagatavošanā, gan ēdāji tam visam ir, jo Antras ģimenē ir trīs čaklas meitiņas, kā arī labu padomu devēja sēšanas un sēklu jomā – vecmāmiņa.

„Mēs esam daudzbērnu ģimene. Mums arī bija tas maznodrošināto statuss, un mūs no Sarkanā Krusta uzrunāja un piedāvāja piedalīties Borisa un Ināras Teterevu fonda projektā. Mēs ar mammu mājās aprunājāmies un piekritām,” stāsta Ostapko. Viņai patīkot strādāt dārzā.

„Ir kaut kāda nodarbe. Pastrādā, atpūties. Laiks paiet ātrāk. Projekts ir ļoti labs, un sēklas bija ideālas. Gan gurķiem, gan burkāniem. Sausuma dēļ šis tas nepadevās, bet tā ļoti smuki izauga, un sagatavojām ļoti daudz. Var atvērt pagrabu un paskatīties. Pagrabs ir pilns. Ļoti labs projekts, ziemā viss noderēs. Ej nu sazin, kāda vēl tā ziema būs, kas mūs sagaida tālāk,” uzsver Ostapko.

Arī bērni esot palīdzējuši ravēšanā, salātu taisīšanā. Meitenēm esot paticis raut nezāles ārā, bet no dārzeņiem vislabāk viņām garšo gurķi.

Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komitejas Dagdas nodaļas vadītāja Sandra Drozdova ar brīvprātīgo Sanitu Karpoviču sagādāt pārtiku saimes galdam ģimenēm palīdz jau septīto gadu. Šogad projektā iesaistījās un atbalstu saņēma aptuveni 50 ģimeņu, kurām šāds atbalsts ir būtisks.

„Atbalstītas bija 50 ģimenes. Pārsvarā tās bija maznodrošinātās, ģimenes ar zemiem ienākumiem, daudzbērnu, ģimenes ar īpašām vajadzībām, kuri nevar atrast darbu šajos laikos un īpaši grūtā situācijā. Viņi ieekonomē uz sēklu iegādi. Tās mēs piedāvājām. Tāpat arī nodrošinājām darba rīkus – kapļus, ķerras, lāpstas, grābekļus. Tas arī ieekonomē viņu budžetu.

Ar katru gadu mums to ģimeņu skaits pieaug, jo ar katru gadu arvien vairāk cilvēki vēlas darboties.

Viņi pieņem palīdzību, audzē un ravē. Viņi zina, ka brauksim un pārbaudīsim. Bet svarīgākais, ka viņi zina, ka audzē priekš sevis. Man liekas, ka viņi par to ļoti priecājas,” stāstīja Drozdova.

Antras Ostapko ģimenei, kura labdarības programmā „Pats savam galdam” piedalās pirmo gadu, līdz ar sēklām, darbarīkiem, arī ticis viens augļu kociņš – ābelīte. Tai pirmie āboli būšot nākamgad. Paralēli ģimene arī vāc sēklas no izaudzētajiem dārzeņiem, jo no tām cerības pašiem izaudzēt jau nākamā gada ražu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti