Labdarība palīdzēs atjaunot Jaunpils baznīcas ērģeles

25.oktobrī Jaunpils baznīcā notiks  labdarības koncerts "Lai Jaunpils baznīcā atkal skan ērģeles...". Koncertā Jāņa Lūsēna dziesmas atskaņos Kristīne Zadovska, Zigfrīds Muktupāvels un Jānis Lūsēns. Ieeja par ziedojumiem.

Iespējams, ka ļaudis vēl atceras laikus, kad Jaunpils baznīcā skanēja ērģeles. Nu jau pagājis vairāk nekā pusgadsimts, kopš ērģeļu stabules klusē un dievkalpojumos skan sintezētas skaņas. Tomēr vēlme baznīcā atkal klausīties īstu ērģeļu skanējumu nav zudusi un nu jau drīz šis sapnis būs īstenojies.

„Par ērģelēm ziņas ir visai skopas. 1712. un 1734. gados pieminētas ērģeles, bet to izgatavotājs nav zināms. No 1808. līdz 1813. gadam Jaunpils baznīcas ērģelnieks ir  Johans Teodors Tidemanis (Johann Theodor Tiedemann) no Tukuma. Viņš ir cēlies no ērģeļbūvētāju dzimtas un pārstāv trešo paaudzi. Viņa būvētās ērģeles Latvijā ir saglabājušās Ventspils Nikolajabaznīcas, Zaļenieku baznīcas ērģeļu prospekts un koka stabules un dažviet citur  atsevišķi ērģeļu elementi. Prospekta elementiem – stabuļu izkārtojumam, kokgriezumiem ir liela līdzība ar Tidemaņa būvēto ērģeļu prospektiem, tādēļ pastāv liela varbūtība, ka 19.gs. sākumā J.T.Tidemanis ir būvējis ērģeles Jaunpilī.

Tālākās ziņas: 1890.gadā par 3000 rubļiem būvē jaunas ērģeles Mārtiņš Krēsliņš, kurš ir pirmais profesionālo ērģeļbūvētāja izglītību ieguvušais latviešu izcelsmes ērģeļbūvētājs. Šis laiks ir viņa augstākais uzplaukuma laiks – viens pēc otra tiek būvēti viņa lielākie instrumenti: Jaunpilī 1890. gadā un Bauskā 1891. gadā.

Bauskas ērģeles ir pilnībā saglabājušās, bet stāsts par Jaunpils instrumentu ir ar skumjām beigām: pēc Otrā pasaules kara ērģeles tiek pilnībā izdemolētas, bet šķiet, ka vēl deviņdesmito gadu sākumā, kad baznīcā atkal sāk saimniekot draudze, vējlādes un konstrukcijas vēl bija savās vietās. Uzsākot sakārtot dievnamu, ērģeļu konstrukcijas visai nesaprātīgā kārtā ir iznīcinātas, vējlādēm nodauzītas ventiļkastes ar ventiļiem, un tās ir izmantotas kā būvmateriāls saimniecības kambara izbūvēšanai balkonā; no ērģeļu apbūves ir palikusi aizmugurējā siena, daži sānu balsti un prospekts. Spēles galda vietā ticis iebūvēts sintezators ar pastiprinātāju, prospektā iebūvēti skaļruņi, visai pamatīgi sabojājot prospekta apakšējo daļu,” raksta ērģeļbūvnieks Jānis Kalniņš pēc pārpalikušo detaļu izpētes.

Ērģeļu atjaunošanai var ziedot Jaunpils ev. lut. draudzes kontā, ar norādi – mērķa ziedojums ērģeļu atjaunošanai.

Rekvizīti: Jaunpils evaņģēliski luteriskā draudze. Reģ. Nr. 90001083634

Bankas norēķinu konts: LV83HABA0552039444509

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt