Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Latvijā Eiropas vētru nejūt

Panorāma

Bērnu Slimnīcas padomē – Kotāne, Judovica, Petaja

Valsts Policijā beidzas «Ķuža ēra»

Ķuzis pēc amata atstāšanas nebūs «dīvāna eksperts»

Pēdējo darba dienu Valsts policijas priekšnieka amatā pirmdien aizvadīja Ints Ķuzis. Savus nākotnes plānus viņš neatklāja, bet ir pārliecināts, ka turpinās pasniedzēja gaitas. Pagaidu Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs būs galvenais Kriminālpolicijas šefs Andrejs Grišins. Viņš šos pienākumus pildīs līdz brīdim, kad noslēgsies konkurss uz policijas vadītāja vietu. Kad tas varētu notiks, vēl nav zināms.

Ķuzis pēc amata atstāšanas nebūs «dīvāna eksperts»Zane Mače

 

ĪSUMĀ:

  • Ķuzis par nākotnes plāniem atklāj vien to, ka turpinās būt pasniedzējs.
  • Policijas pagājušā gada statistika pozitīva, bet joprojām nav atklātas vairākas skaļas lietas.
  • Valsts policijas pagaidu priekšnieks būs Grišins. Viņš vēl lems, vai piedalīsies konkursā uz amatu.
  • Ķuzis norāda, ka policijas priekšniekam jābūt līderim, kuram darbinieki seko.
  • Jau sākta komisijas veidošana konkursam uz policijas priekšnieka amatu. Vēl nezina, ka cik daudz laika vajadzēs kandidātu izvērtēšanai.

"Nu, es netaisos būt par "dīvāna ekspertu". (..) Teiksim tā, mācīt un iedvesmot jaunos cilvēkus tieši jurisprudencē, tieši kriminālprocesā, krimināltiesībās. Katram vadītājam arī ir sava profesija. Man tā ir kriminālpolicija un izmeklēšana," stāstīja Ķuzis.

Darba piedāvājumus viņš nav saņēmis, bet par politiku, piemēram, startēšanu briestošajās Rīgas domes vēlēšanās nedomā.

"Kā bija tas teiciens? Nekad nesaki nekad. Dzīve ir pārsteigumu pilna, un es nekad neesmu sēdējis kaut kur ierakumos.

Es esmu vienmēr bijis frontes pirmajā līnijā, un es vienmēr esmu bijis cilvēks, kas uzņemas atbildību," stāstīja Ķuzis.

Policijas preses konferencē par iepriekšējā gadā paveikto un noziedzības tendencēm valstī, statistika izskatās pozitīvi – noziedzīgo nodarījumu skaits valstī sarucis, un policijai šajā laikā bijis ar ko lepoties. Piemēram, pirms gada Kokneses novadā uzietas divas tonnas kokaīna, kas nesen pastiprinātas drošības apstākļos iznīcināts.

Taču joprojām neatklātas ir vairākas skaļas lietas, kas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un kalpoja par pamatu iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam ("KPV LV") kritizēt policijas vadību. Piemēram, Mārtiņa Bunkus slepkavība,Kuldīgas rajona prokurora auto dedzināšana un par dubultslepkavību Madonas novadā aizturētā vīrieša mistiskā nāve policijas izolatorā. Par spīti tam Ķuzis dienestu policijā pamet ar labi padarīta darba izjūtu.

"Es savā karjerā stratēģiskas, būtiskas kļūdas neesmu pielaidis. Tā ir mana dziļa pārliecība. Protams, būtu labi, ja visas lietas būtu atklātas, bet tā diemžēl dzīvē nemēdz būt. Šodien atklāt un pierādīt noziegumu ir daudz grūtāk nekā iepriekš. Bet ar pilnu pārliecību, varu teikt, ka visās jūsu nosauktajās lietās notiek intensīvs darbs un tajās tiks nonākts pie rezultāta," sacīja Ķuzis.

Pagaidām nav zināms, kurš uzņemsies atbildību par policijas vadīšanu. Ķuzis kā piemērotākos šim amatam nosaucis savus vietniekus, Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieku Juri Šulti un galveno kriminālpolicistu Andreju Grišinu. Pēdējo iekšlietu ministrs Ģirģens iecēlis par pagaidu policijas priekšnieku.

Grišina galvenais izaicinājums būs veikt iekšējas reformas, lai policija nezaudētu savu efektivitāti darbinieku trūkuma apstākļos.

"Diemžēl policistu skaits samazinās. Pie esošiem, sarūkošiem resursiem mums jāatrod labākais veids, kā šos resursus efektīvi un kompetenti izmantot," viņš norādīja.

Grišins cer, ka policija īsā laikā tiks pie jauna vadītāja, jo šis dienestam būs izaicinājumu gads. Piemēram, stāsies spēkā jaunais administratīvās atbildības likums. Vai pats gatavs ieņemt šo amatu? Grišins atbild: "Nāks laiks, nāks padoms. Bieži vien cilvēki paši neapzinās līdz galam, uz ko viņi ir spējīgi. Es savas spējas vērtēšu, kad pienāks laiks, tiks izsludināts konkurss. Tad jau arī nāks padoms."

Ķuzis uzskata, ka labāk būtu, ja vadītājs jau būtu zināms. Tas dotu pārliecību un stabilitāti. Aizejošais policijas šefs uzskata, ka iestādes stiprā puses ir komanda, kura seko savam vadītājam.

"Policijā viens nav karotājs, un policijai ļoti svarīga ir autoritāte un cilvēki, kam iet līdzi. Policija ir tāda, kurā cilvēki iet līdzi savam komandierim. Viņam jāiet līdzi, bet viņam jābūt pārliecībai, ticībai. Un ja tādas nav, tad, piemēram, tas, ka cilvēkam ir Oksfordas diploms, nenozīmē, ka viņš var vadīt Valsts policiju. Pēc grāda varbūt, bet vai pēc tām īpašībām," sacīja Ķuzis.

Ģirģens jau sācis veidot konkursa komisiju jauna policijas priekšnieka atlasei. Tajā strādās iekšlietu struktūru vadītāji, kā arī Valsts drošības dienesta, policistu arodbiedrības un nevalstiskā sektora pārstāvji. Tikšot pieaicināti arī kādas personālatlases kompānijas eksperti. Kandidātu izvērtēšanai ministrs piedāvā izmantot arī īsti policejiskus palīglīdzekļus.

"Mēs domājam, vai nevajadzētu veikt arī detalizētāku drošības pārbaudi. Teiksim, ar melu detektoru, lai novērstu dažādus riskus, ka varētu būt sakari ar organizēto noziedzību. Tā ir inovitāte, un mēs vēl lemjam, ka to varētu darīt!" stāstīja Ģirģens.

Ministrs pagaidām neņemas prognozēt, cik daudz laika vajadzēs kandidātu izvērtēšanai.

KONTEKSTS:

Ķuzis policijā nostrādājis teju 40 gadus. Pēdējos astoņus viņš bijis policijas priekšnieks. Ķuzim amatā vēl bija jānostrādā aptuveni gads, bet ap Ziemassvētkiem viņš nolēma darbu pamest pēc paša vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt