Rīta Panorāma

Šodien sāks tirgot biļetes uz hokeju

Rīta Panorāma

Kļūda sakaru sistēmā aptur vilcienu kustību Nīderlandē

Telefonintervija ar bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Gunāru Kūtri

Kūtris par lēmumiem ap Varakļānu novadu: Saeima rīkojas kā niķīgs valdnieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima, atbalstot priekšlikumu par Varakļānu iekļaušanu Rēzeknes novadā, rīkojas kā niķīgs valdnieks, uzskata kādreizējais Satversmes tiesas priekšsēdētājs un bijušais Saeimas deputāts Gunārs Kūtris. Pēc šāda balsojuma likuma izskatīšana Saeimā gan ir apturēta.

Pēc Satversmes tiesas sprieduma par to, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, Saeimā plānoja izskatīt atbildīgās ministrijas priekšlikumu par Varakļānu pievienošanu Madonas novadam. Taču iecere saskārās ar spēcīgiem un kaismīgiem iebildumiem no latgaliešu deputātu puses.

Deputāti atbalstīja priekšlikumu, ka Varakļānu novads pievienojams Rēzeknes novadam. Līdz ar to likumā iebalsotas pretrunīgas normas, tāpēc tā izskatīšana parlamentā apturēta un tas nodots atkārtotai izskatīšanai komisijā.

Komentējot šo situāciju, Kūtris pauda – ja Saeima lemj pretēji Satversmes tiesas spriedumam, tad tā pēc būtības ir tiesas ignorēšanu. “Un tiesas sprieduma ignorēšana nozīmē, ka kaut kas valstī negrib ievērot likumus,” sacīja Kūtris, piebilstot, ka par to būtu jāsoda, bet parlamentam sods nav paredzēts.

Viņš pieļāva situāciju, ka parlaments vēlreiz var pieņemt apstrīdēto normu, taču tādā gadījumā jānovērš pārkāpumi, kas bija pieļauti, iepriekš pieņemot normu. “Spriežot pēc tiesas sprieduma, tik vienkārši kļūdas un pārpratumus nevar novērst,” sacīja Kūtris.

“Šajā brīdī Saeima rīkojas kā niķīgs jeb iegribīgs valdnieks, kuram ir nospļauties par to, kādi likumi valstī pastāv. Šodien es gribu tā, un būs, kā es gribu,” komentēja Kūtris.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa nosprieda, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei. ST secināja, ka lēmumā par Varakļāniem Saeima rīkojās patvaļīgi un balstījās apsvērumos par novada kultūrvēsturisko piederību Latgalei, bet kultūrvēsturiskā piederība nebija kritērijs reformā. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ir sagatavoti grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai nodrošinātu tā atbilstību Satversmei, iekļaujot Murmastienes un Varakļānu pagastus un Varakļānu pilsētu Madonas, nevis Rēzeknes novadā.

Tāpat VARAM sagatavoja likumprojektu “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”, jo nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā izsludināmas un organizējamas jaunveidojamās Madonas novada un Rēzeknes novada vēlēšanas.

Ministrijā izstrādātie likumprojekti paredz, ka līdz 1. jūlijam darbu šajās pašvaldībās turpina līdzšinējās pašvaldību domes, no 1. jūlija līdz 1. oktobrim – Saeimas iecelta pagaidu administrācija katrā pašvaldībā trīs cilvēku sastāvā.

Pēc ST lēmuma Centrālā vēlēšanu komisija jau ir apturējusi iepriekš paredzēto pašvaldību vēlēšanu norisi Rēzeknes novadā un Madonas novadā.

Saeima pērn 10. jūnijā atbalstīja ilgi tapušo un pretrunīgi vērtēto administratīvi teritoriālo reformu, paredzot no 2021. gada jūlija Latvijā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 42.

Tāpēc virkne pašvaldību vērsās Satversmes tiesā, kur ierosinātas vairāk nekā 10 lietas saistībā ar novadu reformu. Pirmajā no tām tiesa pasludinājusi spriedumu, secinot, ka Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. Savukārt Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam Satversmes tiesa  atzina par atbilstošu Satversmei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti