Kustībā «Par» nav vienprātības par sadarbību ar «Latvijas attīstībai»; valde grib palikt apvienībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kustībā "Par!" vāc biedru parakstus lemšanai par atteikšanos no dalības Saeimas vēlēšanās kopā ar partiju "Latvijas attīstībai". Zināms, ka tādēļ partija lēmusi rīkot ārkārtas kongresu, vēstīja Latvijas Radio, norādot, ka vairums valdes locekļu pauduši atbalstu apvienības turpināšanai, līdz ar to – arī kopīgam startam parlamenta vēlēšanās, taču tai jārespektē vairākuma viedoklis.

Pēc pašvaldību ministra Artūra Toma Pleša lēmuma apturēt Rīgas teritorijas plānojumu nākamajiem gadiem, galvaspilsētas mērs Mārtiņš Staķis izstājās no partijas "Par!", līdz ar to arī no apvienības "Attīstībai/Par!".

Tas, iespējams, apdraudējis apvienības stabilitāti, jo daļa Kustības "Par" biedru sākuši vākt parakstus, lai rīkotu partijas ārkārtas kongresu, kurā lemtu par saišu saraušanu ar "Latvijas Attīstībai".

Kustības «Par» biedri nevienprātīgi par sadarbību ar «Latvijas attīstībai»; valde grib palikt apvienībā
00:00 / 04:17
Lejuplādēt

Pirmdien ''Kustība "Par!"'' aizvadīja vienu no garākajām partijas sēdēm, kurā par šo jautājumu diskutēja, atklāja partijas valdes locekle, valdes priekšsēdētāja vietniece Dace Bluķe.

"Mums ir apstiprināti lēmumi par to, ka mēs ejam uz Saeimas vēlēšanām apvienībā "Attīstībai/Par!". No novembra mēs strādājam pie vēlēšanu stratēģijas un vēlēšanu kampaņas. Valdes vairums ir par šī virziena turpināšanu, jo līdz šai vēstulei tādu skaļu iebildumu nebija. Nu, ja ārkārtas kongresā biedru vairākums lems, ka ir jādara savādāk, tad mēs vadīsimies no likuma viedokļa, acīmredzot būs citi ceļi ejami," viņa teica.

Partija lēma, ka ārkārtas kongress ir nepieciešams, to plāno aprīļa beigās.

''Kustība "Par"'' uz sēdi aicināja arī ministru Plešu, lai dzirdētu viņa skaidrojumu par apturēto galvaspilsētas teritoriālo plānojumu. Nolemts diskusiju turpināt, uzklausot arī Rīgas domi.

"Latvijas attīstībai" valdes līdzpriekšsēdētājs, ministrs Plešs norādīja, ka "Attīstībai/Par!" ir paudusi gatavību turpināt darbu.

Viņš pauda: "Skaidrs, ka Mārtiņa Staķa aiziešana no apvienības liek uzdot jautājumus, kas ir bijuši patiesie rīcības motīvi. Bet, kā mēs arī redzam – apvienība ir paudusi gatavību turpināt strādāt, gatavību gatavoties 14. Saeimas vēlēšanām. Es domāju, ka visai skaidri "Attīstībai/Par!" ir sevi pierādījusi kā politisku spēku, kas spēj piedāvāt nozīmīgus risinājumus."

Citas nesaskaņas

Apvienība jau iepriekš izcēlusies ar savstarpējām nesaskaņām. Kā piemēru politoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes lektore Lelde Metla-Rozentāle minēja bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces skandālu ar caurlaidēm, kas licis pašvaldību vēlēšanās partijām neapvienoties.

"Es domāju, ka šeit ir zināmā mērā iekšēja cīņa par varu. Staķa kungs bija tāds kā jaunā politiķa tipāžs, tāpēc nenoliedzami šī viņa distancēšanās no apvienības, protams, kaut kādu vēlētāju varētu ietekmēt pārskatīt savu izvēli," viņa uzskata.

Politoloģe šaubās, ka apvienība varētu izjukt.

"Protams, ka zināmā mērā šis ir vēl viens indikators, kas liecina, ka šī apvienība nav tāda stabila. Katram ir kaut kāds izdevīgums no šiem sadarbības partneriem, kur viņi redz, kāpēc viņiem vajag apvienoties, nevis konkurēt savā starpā, un, to apzinoties, viņi it kā mēģina startēt kopā, jo tomēr tas vēlētājs, kuram patīk "Latvijas attīstībai" vai ''Kustība "Par!"'', viņš ir diezgan līdzīgs savā portretā. Kad kaut kādas pazīmes liecina, ka patiesībā šī apvienība ir tāda viltus ģimene, jo tur attiecības nav diez ko pozitīvas, tad, protams, uzreiz vēlētājs sāk šaubīties. Tad tur jau ir jāsāk šaubīties, vai šī apvienība ir līdz galam izdevīga abiem partneriem," pauda politoloģe.

Ja apvienība šķelsies un 14. Saeimas vēlēšanās startēs atsevišķi, tad lielākas izredzes iekļūt parlamentā esot "Latvijas attīstībai", prognozēja politoloģe. Tāpēc Kustība "Par" ir ieinteresēta palikt apvienībā. Staķa pamešana ir liels zaudējums Kustībai "Par" – tas mazina viņu līdzvērtību "Latvijas attīstībai", norāda politoloģe.

Tāpat zināms, ka Pleša rīkojums par teritoriālā plāna apturēšanu ne vien licis Staķim atstāt partiju, bet arī politiskajiem spēkiem izteikt neuzticību ministram.

Opozīcijā esošā "Zaļo un Zemnieku savienība" lūgusi Pleša demisiju, kā arī partija "Progresīvie".

Plešu tas nepārsteidzot.

"Manā ieskatā, tas vieš nopietnas bažas par šo politiķu lojalitāti tiesiskumam. Kopumā šeit jāsaka, ka likumā ir skaidri un gaiši, melns uz balta norādīts, ka, ekspertiem konstatējot juridiska rakstura pārkāpumus, mans kā ministra pienākums ir rīkoties šajā situācijā. Tad sanāk, ka ZZS un "Progresīvie" man pārmet to, ka es esmu aizstāvējis Saeimas izdotus likumus," viņš teica.

Iespējams, nākamnedēļ varētu būt Pleša uzticības balsojums Saeimā.

KONTEKSTS:

Rīgas teritoriālā plānojuma noteikumus, kas paredzēja arī azartspēļu zāļu aizliegšanu pilsētā, apturējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Ministrija norādīja, ka visā teritorijā azartspēles aizliegt pašvaldībai neļauj likums. Rīgas amatpersonas gatavojas lēmumu pārsūdzēt un uzskata, ka ministrija ar šādu lēmumu bremzēs pilsētas attīstību.

Reaģējot uz Pleša lēmumu Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības "Attīstībai/Par!".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti