Kusiņš pagaidām vienīgais kandidāts uz Satversmes tiesas tiesneša vietu

Ilggadējais Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš pagaidām ir vienīgais kandidāts uz Satversmes tiesas tiesneša vietu, kas atbrīvoties februārī. Kusiņam šobrīd teorētiski ir Saeimas vairākuma atbalsts, jo viņu izvirzījuši pārstāvji no tagadējās koalīcijas, kā arī Zaļo un Zemnieku savienības. Kandidātu iesniegšanas termiņš beidzas šodien, un „Saskaņas centrs" vēl nav atmetis cerību atrast kādu konkurentu Kusiņam.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris tiesu ir vadījis gandrīz septiņus gadus, bet drīzumā šo amatu atstās, jo beigsies viņa pilnvaru termiņš. Viņš Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā" atklāja, ko gribētu sagaidīt no sava pēcteča: „Šim cilvēkam jāprot prezentēt iestādi. Viņam jāprot par savas tiesas spriedumiem stāvēt un krist, un argumentēt, lai arī viņam varbūt spriedums nepatīk, bet tiesiskā puse, argumenti ir un tie jāprot aizstāvēt. Es redzu arī starp esošajiem tiesnešiem nevienu vien, kas varētu uz šo amatu varētu būt virzīti un ievēlēti. Bet neizslēdzu, ka arī jauns tiesnesis, kas atnāktu tiesā, var tikt ievēlēts par priekšsēdētāju."

Iespējams, ka šis tiesnesis-jaunpienācējs būs Gunārs Kusiņš, kurš jau 20 gadus vada Saeimas Juridisko biroju. Viņš pats gan uzsver, ka priekšsēdētāju tiesneši ievēl no sava vidus, tāpēc šobrīd par šo amatu spekulēt būtu pāragri.

Tomēr kā Satversmes tiesas tiesnesi Kūtris labprāt redzētu Kusiņu: „Visnotaļ pozitīvi tāpēc, ka viņam ir parlamentārā darba pieredze. Viņš ir arī ilggadīgs pasniedzējs augstskolā, kur viņš studentiem māca konstitūciju un viņš ir viens no labākajiem, kas Latvijā pārzina Satversmes saturu. Tā kā viņš var būt ļoti labs tiesnesis. Skatoties no tiesnešus sastāva, ļoti labi būtu, ja mums būtu viens tiesnesis, kas nāktu ar konstitucionālo tiesību vai valsts tiesību zināšanām."

Arī pats Kusiņš atzīst, ka viņa ilgā pieredze, redzot, kā likumi top parlamentā, būtu Satversmes tiesai noderīga: „Nedomāju, ka stipri mainīsies darba metodoloģiskais pamats, jo arī Saeimas Juridiskais birojs un es kā biroja vadītājs ikdienā vērtējam iesniegto likumprojektu atbilstību Satversmei un starptautiskiem līgumiem. Tā kā tas ir «ļoti līdzīgs darba lauciņš kā šeit, tā Satversmes tiesā."

No atsevišķiem „Saskaņas centra" pārstāvjiem gan izskanējuši argumenti, ka darbs Saeimā Kusiņam kā Satversmes tiesas tiesnesim varētu radīt interešu konfliktu. Viņš pats tam gan nepiekrīt. „Šis arguments izskan diezgan bieži, kad Saeima izvirza kādu pārstāvi Satversmes tiesai no deputātu vidus. Domāju, uz Juridisko biroju tas projicējas vēl mazāk, jo tas nepieņem likumus. Mēs dodam savus vērtējumus Saeimas komisijām, kas var tos ņemt vērā, var tos noraidīt. Vēl vairāk – mums ir skaidra prakse, ka Saeimas Juridiskais birojs pārstāv Saeimu Satversmes tiesā tikai tad, ja mēs neesam kategoriski iebilduši pret likumprojektu. Un mums ir bijis ļoti daudz gadījumu, kad Saeimas Juridiskais birojs nepārstāv Saeimu Satversmes tiesā tikai tāpēc, ka mūsu viedoklis pirms tam ir bijis negatīvs," skaidro Kusiņš.

Kusiņš norāda, ka tiesneši tiek ievēlēti uz 10 gadu termiņu, tāpēc ar laiku šīs bažas zūd vispār. Turklāt tagad pēc Kusiņa lūguma Satversmes tiesā skatāmajās lietās Saeima viņa vietā nozīmēs citu Juridiskā biroja pārstāvi.

Saeimas balsojums par Kusiņu varētu notikt janvāra beigās, jo vispirms atzinums par viņa kandidatūru būs jāsniedz Tieslietu padomei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti