Aizputes novadpētniecības muzejs tiek minēts kā viens no piemēriem Kurzemē, kas, izmantojot Eiropas fondu finansējumu, pirms diviem gadiem ticis pie plašām velvju zālēm ēkas pagrabstāvā. Tagad tur iekārtotas piecas ekspozīcijas, kas veltītas seno amatu prasmēm. Tur arī tiek rīkotas nodarbības un meistarklases dažādu arodu apguvē.
Kā stāsta nozares speciālisti, šobrīd muzejiem līdztekus materiālu vākšanai un krājumu veidošanai jāprot rast saistošu dialogu ar sabiedrību.
Muzeji ir viena no tām retajām kultūras nozarēm, kurā katru gadu pieaug apmeklētāju skaits. Pērn tie bijuši 3,5 miljoni, tostarp 1,3 miljoni apmeklējuši muzejus reģionos.
Lai sekmētu nelielo muzeju attīstību atbilstoši laikmeta prasībām, būtiska ir pašvaldību un valsts sadarbība finansējuma piesaistē gan no Eiropas fondiem, gan mērķprogrammām.
Sagaidot Latvijas simtgadi, vairākos Kurzemes muzejos plānoti vērienīgi remontdarbi, arī esošo ekspozīciju paplašināšana un modernizācija.
"Mūsu pamata ekspozīcija šobrīd aizņem trešajā stāvā tikai daļu no visām telpām, līdz ar to mēģināsim, lai tā tiktu izvietota pa visu stāvu, līdz ar to informatīvi un priekšmetiski padarot to daudz plašāku," atzina Kuldīgas novada muzeja direktors Eduards Dambergs.
"Lielākā uzmanība ir pievērsta Pastariņa muzejam. Ir atjaunota apbūve un mēs jau varam parādīt cilvēkiem, kā izskatās Ziemeļkurzemes lauku sēta," teica Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola.
Latvijā kopumā ir 115 akreditēti muzeji, no tiem 78 pašvaldību dibināti, tostarp Kurzemes reģionā to skaits ir 22.