Dienas ziņas

Vakcinēties gribētāji stāv garās rindās

Dienas ziņas

Liepājā sāk izglītības darbinieku vakcināciju pret Covid-19

Kurzemes mežos – Otrā pasaules kara laika liecības

Kurzemes mežos atrod 2. pasaules kara laika liecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Otrā pasaules kara laika liecības Latvija mežos tiek atrastas ik pa laikam. Tomēr šoreiz kādam vēstures entuziastam par privātā mežā Brocēnu novada Remtes pusē atrasto aizrāvusies elpa – munīcijas kastē bija ne tikai dažādi dokumenti, kas apliecināja piederību Latviešu leģiona 19. divīzijai, bet arī karavīra personīgās mantas. Tās zemē bija nogulējušas 76 gadus.

"Attaisījām to vāku vaļā, un tad jau parādījās šis palags. No sākuma jau nesapratu, ka palags, domāju, ka karogs, kaut kas tāds, un tad jau viss pārējais," tā  vēstures entuziasts Andris atceras dienu, kad kopā ar draugu viņa mežā Brocēnu novada Remtes pagastā ar metāla detektoru uzgāja neparasto atradumu – munīcijas kasti, kuras saturs liecināja, ka tā piederējusi kādam no Latviešu leģiona 19. divīzijas.

Te bija karte, divīzijai adresēta Kārļa Dēnica pavēle 1945. gada 1. maijā, kurā paziņots, ka vadonis Hitlers ir miris varoņa nāvē, bet karavīrus aicina turpināt pretošanos.

Andris kadrā runāt nevēlējās, bet piekrita par atradumu pastāstīt aizkadrā.

"Tā būs Eiropas karte, vairums te ar roku sazīmēts, 6. maijs 1945. gadā. Man patīk vēsture, nodarbojos ar relikviju meklēšanu aptuveni no 2010. gada, es interesējos, meklēju, jautāju citiem, turpinu mācīties un apgūt ko jaunu," stāsta Andris. 

Visticamāk, kaste Remtes mežā ierakta 1945. gada maija sākumā. Tai laikā šai pusē notika pēdējās kaujas Kurzemē un atradās arī Latviešu leģiona 19. divīzijas štābs. Līdzās dokumentiem kastē atradās arī daudz personīgu mantu, kas raksturo arī pašu personu, tā, piemēram, dienasgrāmatas pirmajā lapā ierakstīts Aleksandra Čaka dzejolis "Miglā asaro logs", ielikta arī nauda – gan reihsmarkas, gan červonci, fotofilmiņas, formastērpa uzšuves, šūšanas piederumi.

Munīcijas kastē bija ievietoti arī higiēnas priekšmeti – zobu birste un dozīte, kurā atrodas zobu tīrīšanas līdzeklis, kas savu smaržu ir saglabājis joprojām.

Par atradumu ieinteresējies ne viens vien kolekcionārs, to apskatīja arī Latvijas Kara muzeja speciālisti.

Kā vērtīgāko viņi atzīst Dēnica pavēli. Nevis tās saturu, bet to, ka tā adresēta 19. divīzijai, jo par to ir saglabājies maz liecību. Retums ir arī šāda vienota priekšmetu kopuma atrašana.

Tomēr lietas ir tik ļoti cietušas no mitruma un rūsas, ka muzejs nevar garantēt veiksmīgu restaurāciju un saglabāšanu nākamajām paaudzēm, tāpēc izlemts par katru no priekšmetiem veidot digitālo kopiju.

"No viņām var veidot šo dokumentu nosacītas kopijas, kas muzejam var noderēt, ņemot vērā šo memoriālo vērtību, daļu no šiem dokumentiem mēs paņemsim muzeja palīgkrājumā, tas mums vēlāk noderēs informācijai gan par šo personu, gan 19. divīziju kā tādu," stāsta Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Jānis Tomaševskis.

Kastē atrastais dzīves gājuma apraksts liek domāt, ka tā piederējusi Andrejam Apsītim. Viņa tēvs Hermanis Apsītis no 1934. līdz 1940. gadam bijis Latvijas tieslietu ministrs, cietis no represijām un nogalināts 1942. gadā. Savukārt par dēlu Andreju pašlaik ir skopas ziņas.

"Ir zināms, ka viņš ir nodzīvojis līdz 1996. gadam un miris ir Rīgā, bet šis pārējais posms no kara beigām līdz viņa nāves dienai vēl būtu pētāms. Būtu lieliski, ja varētu atrast arī viņa radiniekus," atzīst Tomaševskis.

Vēstures entuziasts Andris saka, ka pagaidām atradums paliks viņa personīgajā kolekcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti