Dienas ziņas

Emīla tirgus Ēdolē

Dienas ziņas

Kuldīgā tiekas Valsts policijas padome

Kurzemes cietokšņa muzejam-20

Kurzemes cietokšņa muzejam – 20 gadu jubileja

Kandavas novada Zantes pagastā notika vienas no pēdējām kaujām Otrā pasaules kara laikā.  Vienīgajā Kurzemes cietokšņa muzejā  par to vēsta vairāk nekā astoņi tūkstoši visdažādāko eksponātu. Šonedēļ muzejs atzīmē savu divdesmito gadskārtu.

Kurzemes meži glabā neskaitāmas liecības par kara laiku, un pēckara paaudzes puikām tā bija īsta dārgumu krātuve. Kurzemes cietokšņa muzeja saimnieks Ilgvars Brucis stāsta, ka interese par senu lietu vākšanu nav zudusi, tāpēc pirms divdesmit gadiem kolekcija nodota skatītāju vērtējumam. Sākotnēji tā bijusi viena telpa, kas vēstīja par Otro pasaules karu.

 “Šeit arī karš beidzās. Zantei cauri gāja pēdējā līnija. Šeit latviešu sarkanie strēlnieki pabeidza karošanu - 308. divīzija, blakus 45.(divīzija) pabeidza reizē. Pretim viņiem bija 19.divīzija – leģionāri,” stāsta Brucis.

Tagad ekspozīcija paplašinājusies gan ar vēstījumu par Pirmo pasaules karu, gan  zantenieku sadzīviskām lietām no dažādiem vēstures posmiem. Gadā šeit iegriežas aptuveni  3000 apmeklētāju, lielākoties viesi no citām valstīm.

“Ļoti interesantas ekspozīcijas, interesants gida stāstījums. Godīgi sakot, esmu sajūsmā. Patīkams pārsteigums, ka privātās rokās ir tādas eksplozijas, pie mums neko tādu nezinu,” saka muzeja apmeklētājs no Ukrainas Leons Feons.

Kā nosmej vīri no Ukrainas, šeit ir ko redzēt zēniem no pieciem līdz 95 gadiem. Atjaunoti arī ierakumi un bunkurs, bet tehnikas laukumā blakus stāv  bruņumašīnas, kas savulaik bijušas pretējās pozīcijās.

“Lai vēsture būtu no visām pusēm. Nevar parādīt tikai vāciešus, arī krieviem kaut kas bija, un arī amerikāņi kaut ko deva. Arī tā bija tehnika. Mums ir arī  eksponāti no Latvijas armijas,” saka brīvprātīgais muzeja gids Ēriks Kazmins.

 2008. gadā Kurzemes cietokšņa muzejs iekļauts Eiropas kultūras mantojumu sarakstā sadaļā ''Neparastais kultūras mantojums'', bet 2010. gadā kļuvis par uzvarētāju nominācijā ''Dižā kolekcija Kurzemē''.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti