Dienas ziņas

Veido Ventspils zinātnes centra saturu

Dienas ziņas

Skolēni iepriecina Kuldīgas slimnīcas mediķus

Pašvaldības nespēj vienoties par iemaksām uzņēmumā «Piejūra»

Kurzemē pašvaldības nespēj vienoties par iemaksām atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā «Piejūra»

Lai segtu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma ''Piejūra'' saistības pret kreditoriem, kapitāldaļu turētājiem – deviņām pašvaldībām no topošajiem Talsu un Tukuma novadiem, kā arī Jūrmalas pilsētai – kopā jāiemaksā nedaudz vairāk nekā divi miljoni eiro. Šādam lēmumam nepiekrīt Jūrmala, kas kapitāldaļas vēlas pārdot, un Kandavas novads, jo neesot pārliecības, ka nauda tiks izlietota paredzētajam mērķim.

Lai izveidotu atkritumu savākšanas un apsaimniekošanas sistēmu Piejūras reģionā, kuras kopējās izmaksas bija vairāk nekā 10 miljoni eiro uzņēmums ''Piejūra'' pirms piecpadsmit gadiem iesaistījās Kohēzijas fonda finansētā projektā, bet pašvaldību līdzmaksājumu 2,5 miljonus eiro aizņēmās "Swedbank''.

Lai segtu saistības, uzņēmuma pamatkapitālā tagad nepieciešams ieguldīt nedaudz vairāk par diviem miljoniem eiro.

"Jāuzsver tas, ka šai kapitālsabiedrībai, kurai gada apgrozījums ir ap trīs miljoniem eiro un kopējā mantas vērtības bilance pārsniedz 11 miljonus, ir nepietiekams pašu kapitāls, un šāds stāvoklis bijis jau ilgstoši. Pamatkapitāls būtībā ir zem 10 tūkstošiem eiro, un uz to arī norādīja kreditors," skaidroja Tukuma novada domes priekšsēdētājs Normunds Rečs (Nacionālā apvienība).

Uzņēmuma kapitāldaļu īpašnieces ir deviņas pašvaldības, tomēr ne visas ir gatavas ieskaitīt naudu uzņēmumā, kurš iesaistīts divos kriminālprocesos. Viens par amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām iepriekšējās uzņēmuma valdes darbības laikā. Otrs par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumiem un izvairīšanos no Dabas resursu nodokļu nomaksas pie tagadējās valdes.

Jūrmalas pašvaldība savas kapitāldaļas uzņēmumā vēlas pārdot, bet pašreiz to neatbalstot kreditors.

Arī Kandavas novada dome lēmusi uzņēmumā naudu neieguldīt, jo gandrīz 140 000 eiro pašreiz esot pārāk liela summa neparedzētiem tēriņiem. Turklāt neesot pārliecības, ka nauda tiešām tiks iztērēta aizdevuma atmaksai.

"Rūpīgāk jāparrauga sava saimniecība un jāstrādā godīgi. Man liekas, ka tur nav kaut kas tīrs šajā visā darbībā. Un vēl mums jau nav arī nekāda dižā teikšana. Mums ir tikai 6,42 procenti kapitāldaļu, bet Tukumam ir 18%," sacīja Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (Latvijas Zaļā partija).

Nu Tukuma novada deputāti lems par līdzdalības palielināšanu uzņēmumā. Tomēr, visticamāk, šāds lēmums netikšot pieņemts.

"Tas nozīmē, ka visas saistības pilnā apmērā netiks segtas attiecībā pret kredīta iestādi, bet tiks segti mazākie kredīti, dabas resursu nodokļu parāds un daļa no  Kohēzijas fondā ņemtā kredīta," paskaidroja Rečs.

Par atlikušo summu tikšot meklēta  iespēja pārkreditēties, kas gan, visticamāk, nebūs viegls process uzsākto kriminālprocesu dēļ.

Tukuma novada priekšsēdis gan uzskata, ka uzņēmumam ir visas iespējas atveseļoties un attīstīties. Pazīmes iespējamai uzņēmuma darbības pārtraukšanai nesaskata arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), tomēr norāda, ka uzņēmuma darbības modelis varētu būt arī labāks.

"Poligona gadījumā tas ir pilnībā attaisnoti. Savukārt tās, kas ir citas darbības saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu, tur gan ir brīvais tirgus un tur ir jākonkurē. Tur nav pamata teikt, ka ir jābūt pašvaldību komersantam," sacīja VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

KONTEKSTS:

Uzņēmums ''Piejūra'' dibināts 2005. gadā, apvienojoties toreizējiem Tukuma un Talsu rajoniem kā arī Jūrmalas pilsētai.                                                                                                                                            

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt