Kurzemē no zemnieku saimniecībām lielos apjomos izzog augu aizsardzības līdzekļus

Valsts augu aizsardzības dienests un policija aicina zemniekus nepirkt augu aizsardzības līdzekļus no nezināma izplatītāja vai "no rokas". Aicinājums izplatīts saistībā ar vairākām vērienīgām zādzībām lauksaimnieku sētās, kur nozagti lieli augu apstrādes ķimikāliju apjomi. Kāds no apzagtajiem zemniekiem secina, ka noziegumi veikti organizēti, jo aizvesti lieli apjomi no suņa apsargātas teritorijas.

Aizvadītajās nedēļās Kurzemes reģionā reģistrēti vairāki augu aizsardzības līdzekļu zādzību gadījumi. Ķimikālijas un arī augu mēslojumi lielos apjomos izzagti no uzņēmumu saimniecības ēkām Saldus pusē, Novadnieku pagastā un Ventspils apkaimē, Vārves pagastā.

Valsts policijas Kurzemes reģionālās nodaļas pārstāve Signe Šteinberga stāsta, ka šie bijuši pirmie gadījumi šosezon, taču līdzīgi noziegumi konstatēti ik gadu, līdzīgi kā lauksaimniecības tehnikas zādzības.

"Saldus gadījumā zaudējumi lēšami 12 tūkstošu eiro apmērā, Ventspils puses gadījumā zaudējumi pārsniedz pat 18 tūkstošus eiro. Valsts policija aicina zemniekus uzmanīties un neiegādāties augu aizsardzības līdzekļus "no rokas" pie kāda cilvēka, kurš vienkārši ierodas lauku sētā un piedāvā ķimikālijas iegādāt par zemākām cenām. Šajos gadījumos lūgums sazināties ar policiju," norāda Signe Šteinberga.

Patlaban par zādzībām uzsākts kriminālprocess un policija veic izmeklēšanu.

Līdzīga zādzība pirms pāris nedēļām bijusi arī Zeltkalniņu saimniecībā Bauskas pusē. "Man pārsvarā nozaga graudaugu fungicīdus, to kopējā vērtība bija 16 tūkstoši eiro. Viss atradās angārā, bet pa nakti gala siena bija izskrūvēta un viss bija nozagts. Tur kopumā bija 520 litru. Tas nozīmē, ka, vai nu braukts divreiz vai arī zagts ar busiņu. Arī suns netālu piesiets, bet neko nedzirdējām naktī. Traktori un sējumi ir apdrošināti, bet nav dzirdēts, ka šos šķidrumus apdrošina," stāsta zemnieks Jānis Litiņš.

Valsts augu aizsardzības dienests, reaģējot uz vērienīgajiem augu aizsardzības līdzekļu zādzību gadījumiem, arī izplatījis paziņojumu, aicinot lauksaimniekus neiegādāties augu aizsardzības līdzekļus pie nelicencēta izplatītāja. Licencēto tirdzniecības vietu saraksts pieejams dienesta mājaslapā.

"Sākoties sezonai, šo zādzību skaits pieaug, taču šeit jāuzsver, ka, ja arī šos nelegālos līdzekļus pēc tam var iegādāt lētāk, tad to lietošana neradīs ekonomiskus ieguvumus, jo nevar garantēt līdzekļa izcelsmi un iespējamo iedarbību uz kultūraugu un sekojoši iespējamos ražas zudumus. Jāņem vērā, ka kvalificēti izplatītāji ir saņēmuši licences un apmācības," skaidro Valsts augu aizsardzības departamenta direktors Vents Ezer.

Valsts policija vēl aicina lauksaimniekus un uzņēmējus, kuru īpašumā atrodas augu aizsardzības līdzekļu lieli apjomi, nodrošināt uzglabāšanas vietas ar videonovērošanu un citām apsardzes ierīcēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti