Sadaļas Sadaļas

Kurus cilvēkus vakcinēs, un kur to reģistrēs?

Vai visas vakcīnas nodrošina imunitāti pret Covid-19 paveidiem un vai bērnu vakcinācija ir droša, uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Anna Karolīna Šaule.

Kur reģistrēs, ka esmu vakcinējusies? Vai es to varēšu kādam pierādīt?

Dati par vakcinācijas faktu tiek ievadīti e-veselības sistēmā, sadaļā "Vakcinācijas dati", apakšsadaļā "Potēšanas pase". Tur arī būs konkrēti norādīta informācija, vai saņemta "Pfizer" vakcīna vai "Moderna" vakcīna. Datiem varēs piekļūt gan ģimenes ārsts, gan ārstējošais ārsts – kāds cits, un arī iedzīvotājs pats varēs apskatīties e-veselības portālā. Ja cilvēkam ir papīra formātā vakcinācijas pase, var ņemt līdzi [uz vakcināciju] šo pasi un arī tajā tiks ievadīts fakts par to, ka cilvēks ir vakcinējies.

Kurus cilvēkus vakcinēs, un kur to reģistrēs?Paula Dēvica, Justīne Savitska

Un vēl ir tāda lieta, ka katram cilvēkam, kas dodas vakcinēties, viņam [pēc vakcinācijas] izsniedz vakcinācijas kartiņu – vizītkartes lieluma lapiņa.

Uz tās tiek norādīts vakcīnas nosaukums, informācija par [vakcinēto] personu – vārds, uzvārds, informācija gan par pirmo poti – kad ir saņemta, gan arī par otro poti. Un tā kartiņa arī kalpo kā atgādinājums, kad jāierodas saņemt otro vakcīnas devu. Un to kartiņu mēs aicinām saglabāt, lai, ja ir nepieciešamība, cilvēkam kartiņa ir un viņš var parādīt.

Bet vakcinācijas dati, kas ir ievadīti e-veselības sistēmā, viņi tur arī būs [turpmāk], un tie tur paliek.

Es neesmu Latvijas pilsonis vai nepilsonis, bet dzīvoju Latvijā, un man ir uzturēšanās atļauja. Vai varēšu saņemt vakcīnu? Vai par to būs jāmaksā?

Valsts apmaksāta vakcinācija pret Covid-19 ir paredzēta cilvēkiem, kuriem Latvijā ir tiesības uz valsts apmaksātiem veselības pakalpojumiem:

  • Latvijas pilsonim;
  • Latvijas nepilsonim;
  • ārzemniekam, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā, un bezvalstniekam, kuram bezvalstnieka statuss piešķirts Latvijas Republikā;
  • bēglim vai personai, kurai piešķirts alternatīvais statuss;
  • aizturētajam;
  • patvēruma meklētājam;
  • personai, kura ir sociāli apdrošināta veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" un šī persona ir nodarbināta Latvijā.

(Ar pilnu personu sarakstu, kurām pienākas valsts apmaksāta veselības aprūpe, var iepazīties šeit – "Veselības aprūpes finansēšanas likuma" 9. un 11. pants)

Tātad ārvalstnieks, kuram ir tiesības uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, ir tiesīgs arī saņemt vakcīnu atbilstoši vakcinācijas plānā noteiktajai kārtībai.

Ja pirmā vakcīnas deva būs saņemta Latvijā, vai otru vakcīnas devu es varēšu saņemt citā valstī?

Mēs nevaram viennozīmīgu atbildi sniegt, jo mēs nezinām. Un tas ir arī atkarīgs no valsts, uz kuru cilvēks dosies – kā tur notiek vakcinācijas process. Piemēram, mums ir informācija par Nīderlandi, viņi vakcinēs visus, kuri tur jau mēnesi dzīvo. Citā valstī var būt noteikumi citādi.

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt