Ārpus Rīgas

Avīzes "Kurzemnieks" galvenā redaktore Daiga Bitiniece par vakanču gadatirgu Kuldīgā

Ārpus Rīgas

Zooloģe Digna Pilāte par Spānijas kailgliemežu invāziju

Kurjeri maldās starp viena novada diviem Strūžānu ciemiem

Kurjeri maldās starp viena novada diviem Strūžānu ciemiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rēzeknes novadā blakus pagastos - vien nepilnu 10 kilometru attālumā viens no otra - atrodas divi Strūžānu ciemi. Viens otram tuvu esoši ciemi ar vienādu nosaukumu maldina un ierobežo ērtu adreses atrašanu gan operatīvajiem dienestiem, gan apgrūtina pienākumu izpildi kurjerdienestu darbiniekiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem. Iebraucot Gaigalavas pagasta Strūžānos – uzlikta ceļazīme ar maldinošu uzrakstu “Vecstrūžāni”. Vietējie pie šiem misēkļiem jau pieraduši, taču atbraucēji ir neziņā, kur tad īsti Gaigalavas pagasta Strūžāni atrodami.

Šonedēļ Rēzeknes novada Gaigalavas pagasta Strūžānu ciema iedzīvotāji pulcējās uz sabiedrisko apspriešanu, ko ierosinājusi novada dome pēc vietējo iedzīvotāju konsultatīvās padomes iesnieguma par Gaigalavas pagasta Strūžānu ciema nosaukuma juridisko likumību.

Navigācijas sistēmā ievadīta adrese - Strūžāni, Gaigalavas pagasts. Pa Gulbenes šoseju ceļš ved uz pasākuma vietu. Šosejas malā norāde – Strūžāni - 6,5 kilometri. Te nogriezties nevajag, jo tie nav vajadzīgie Strūžāni. Pēc kāda laiciņa atkal norāde - Strūžānu katoļu baznīca. Te ir jānogriežas un savi 6 kilometri jābrauc pa grants ceļu. Navigācija ziņo, ka līdz galamērķim 400 metri, tad 4 metri, iebraucot apdzīvotā vietā, tad ceļa zīme liecina, ka tie ir Vecstrūžāni. Bet kur ir Gaigalavas pagasta Strūžāni?

“Daudzi brauc uz kapiem. Brauc jaunā paaudze. Atbrauc un jautā - “Kur mēs tikām? Vecstrūžāni, bet mēs braucām uz Strūžāniem?” Jaunie brauc gan uz Beidziņu kapiem, gan uz Čakšu kapiem. Cilvēki varbūt šajā pusē nekad nav bijuši. Cik reižu mums ir prasīts - “Kur te mēs esam tikuši?” Jānomaina tā zīme,” pārliecināti vietējie iedzīvotāji.

Satikušies kādreizējā Strūžānu skolas ēkā uz sabiedrisko apspriešanu viņi atklāj, ka visu šo laiku ciemam ir bijuši divi nosaukumi – Strūžāni oficiālais un Vecstrūžāni – kā saka vietējie, pieklīdušais.

Uzzinājuši, ka drīzumā plānots vecās maldinošās “Vecstrūžāni” zīmes vietā uzlikt jaunu - “Apdzīvota vieta”, vietējie no jauna satraucas, ka šādā veidā viņi atkal varētu kļūt par balto plankumu uz novada kartes.

“Nevajadzētu pieļaut, ka uz zīmes nākotnē nebūs ciema nosaukuma, ka būs tikai apdzīvotas vietas zīme! To nedrīkst pieļaut. Vajag likt vienalga ko – Strūžāni 1, Strūžāni 2 , bet nosaukumu vajag,” pārliecināts strūžānietis, kurš uzskata, ka jau tā nelielo ciematu, kurā deklarēti tikai 84 iedzīvotāji, pēc šīm izmaiņām vienalga būs grūti atrast.

“Mēs nekad oficiāli neesam saukti Vecstrūžāni, to izdarīja tie ceļinieki, kas organizēja te visu. Tā ceļa zīme te stāv kopš 80. gadiem. Bet Strūžāni vienmēr ir bijuši Strūžāni. Jau 400 gadu tā ir bijis,'' stāsta bijusī skolotāja Česlava, uzsverot, ka izsludinātā iedzīvotāju aptauja par Strūžānu ciema nosaukuma maiņu notikusi pārpratuma dēļ, jo ciematnieku galvenais mērķis ir panākt  nevis ciema nosaukuma maiņu, bet gan maldinošās ceļa zīmes nomaiņu.

Taču misēklis ar Gaigalavas pagasta Strūžānu ciema nosaukumu nebūt nav vienīgā šīs apdzīvotās vietas ķibele. Vien nepilnu 10 kilometru attālumā, pretējā Strūžānu purva malā, jau Strūžānu pagastā, atrodas 1954. gadā kopā ar kūdras fabriku izbūvētais jaunais Strūžānu ciems. Divi viens otram tuvu esoši ciemi ar vienādu nosaukumu (Strūžānu ciems Gaigalavas pagastā un Strūžānu ciems Strūžānu pagastā) maldina un ierobežo ērtu adreses atrašanu gan operatīvajiem dienestiem, gan apgrūtina pienākumu izpildi pasta vai kurjerdienestu darbiniekiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem.

“Ķibeles ir bijušas. Kurjeri maldās, tas ir skaidrs. Ātrajiem ir jāizstāsta. Viņiem ir jāizstāsta, ka esmu Gaigalavas pagastā, viņiem jābrauc pa Gulbenes ceļu un tad jābrauc līdz tai zīmei, kur būs Vecstrūžāni, jo tikai tā var tikt Strūžānos,” pārliecināts Strūžānu ciema konsultatīvās padomes loceklis Pēteris Namsons.

Arī Rēzeknes novada pašvaldības vadītājs Monvīds Švarcs, uzklausījis iedzīvotāju teikto, atzīst, ka divi ciemi ar vienādiem nosaukumi rada zināmas neērtības, taču pašvaldība iespēju robežās tās centīsies novērst:

“Vislielākie pārpratumi rodas tad, kad notiek preču piegādes, jo preču piegādātājs, braucot no Rēzeknes puses, ieraugot pirmo norādi Strūžāni, arī pagriežas uz Strūžāniem. Protams, var būt arī kādi pārpratumi operatīvo dienestu darbībā. Vai tā būs policija, vai ātrā palīdzība, vai ugunsdzēsēji , bet cik esmu jautājis arī pašiem dienestu pārstāvjiem, tad viņiem tādas traģiskas kļūdas nav bijušas. Viņi ļoti precīzi zina, ka Rēzeknes novadā ir divi Strūžānu ciemi – Strūžānu pagastā un Gaigalavas pagastā. Tas, kas attiecas uz komercpakalpojumiem, tad mēs uzrunāsim populāros kurjerpastus, lai viņi precīzi zina tos nosaukumus.”

Rēzeknes novada abi Strūžānu ciemi ar vienādiem nosaukumiem ir bijuši strīda un apspriešanas vērts temats arī agrāk. Par Gaigalavas Strūžānu ciema nosaukuma maiņu sabiedriskās apspriešanas un iedzīvotāju aptaujas notiek jau trešo reizi. Arī šoreiz - tāpat kā iepriekš, vietējie iedzīvotāju nostāja ir stingra - savam ciemam citu nosaukumu viņi nevēlas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti