Dienas notikumu apskats

Arī Eiropas Savienība uzskata, ka sankcijām pret Krieviju ir jāpaliek spēkā

Dienas notikumu apskats

Francijas prezidents aicina būt vienotiem cīņā pret terorismu

Prasīs anulēt Kultūrkapitāla fonda mediju atbalsta konkursa rezultātus

Kultūrkapitāla fonds neredz pamatu anulēt mediju atbalsta konkursa rezultātus

Valsts Kultūrkapitāla fonds neredz pamatu pārskatīt konkursa rezultātus, saskaņā ar kuriem pirmo reizi Latvijā mediju atbalstam sadalīts gandrīz pusmiljons eiro un pret kuriem iebilda vairāki mediji un izdevniecības, pārmetot neprofesionālu konkursa norisi.

Neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda rīkotā konkursa nacionālo mediju atbalstam „neprofesionālo norisi” atklātā vēstulē ministru prezidentam Mārim Kučinskim (Zaļo un Zemnieku savienība)  un kultūras ministrei Dacei Melbārdei (Nacionālā apvienība) pauda aptuveni desmit organizācijas, tajā skaitā „Rīgas Apriņķa Avīze”, „Izdevniecība „Dienas Mediji””, arī „Izdevniecība „Rīgas Viļņi””.

Vēstules autori lūdz anulēt konkursa rezultātus, izsludināt jaunu konkursu ar labotu nolikumu un mainīt vērtēšanas komisijas locekļu sastāvu.

Viens no argumentiem – konkursā uzvarējušo pārstāvju skaits ir ļoti ierobežots, kopā ir atbalstīti 16 projekti, kurus iesniegušas 12 organizācijas. Kultūras ministrijā norāda, ka kopumā bija pieteikti 56 projekti.

Latvijas Preses izdevēju asociācijas izpilddirektors Guntars Līcis, kas trešdien tiksies ar kultūras ministri, lai pārrunātu tostarp jautājumu par mediju atbalsta programmām, norāda, ka “šādi projekti, pirmkārt, nerisina izdevējdarbības kā uzņēmējdarbības jautājumus, otrkārt, tie ir ļoti atkarīgi no subjektīva vērtējuma”.

Daudz kritikas izpelnījies arī tas, ka sabiedriskais medijs – Latvijas Televīzija saņēma 30 000 eiro lielu atbalstu. Vēstules autori norāda, ka LTV saņem ikgadēju valsts budžeta finansējumu.

Uz kritiku Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā atbildēja Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis, skaidrojot, ka sabiedriskie mediji var pretendēt uz atbalstu, “ja tie nodrošina demarkāciju ar sabiedrisko pasūtījumu”.

“To ir skaidri norādījusi Valsts kontrole – dubultās finansēšanas risks ir liels. Tas mums ir jānovērš. Ja mēs runājam par konkrēto LTV projektu, tad tā ir atsevišķa filma. Un Kultūrkapitāla fonda padome ir aicinājusi un paredzējusi arī līgumā ar LTV, pirmkārt, pilnīgi nošķirt šo līdzekļu administrēšanu ar atsevišķu kontu Valsts kasē un pilnīgu grāmatvedības nošķiršanu no sabiedriskā pasūtījuma administrēšanas atsevišķam produktam, ko tālāk LTV var pārraidīt,” skaidroja Putnis.

Taču arī Latvijas Raidorganizāciju asociācijā Saeimas komisijas sēdē uzstāja - šim finansējumam bija jāatbalsta komercmediji.    

Kučinskis uzdevis kultūras ministrei Dacei Melbārdei  izvērtēt mediju pārstāvju pārmetumus.

Bet ministrijā gan neredz pamatu anulēt konkursa rezultātus, ne arī var to izdarīt. Tas esot Valsts Kultūrkapitāla fonda jautājums.

Kultūrkapitāla fondā vērtē – šajā gadījumā konkurss noticis atbilstoši nolikumam. Fonda direktors Edgars Vērpe tāpat neredz pamatu anulēt konkursa rezultātus.

„Tas, ka cilvēkiem nepatīk rezultāts, un tie, kas to finansējumu nav saņēmuši, strīdas pretī, tas jau ir normāli. Tā tas parasti arī notiek,” sacīja Vērpe.

Viņš arī norādīja, ka diemžēl vienmēr uzvarējušo pārstāvju skaits ir ierobežots un fonds nekad nevarējis piešķirt vairāk par trešdaļu no prasītā.

„Taču vienīgais, ko es gribu atgādināt, ka, ja viņi piedalījās šajā konkursā un izlasīja nolikumu, tad, parakstot šo pieteikumu konkursam, viņi ir lasījuši arī punktu 8.3., ka persona, kura iesniedz projekta pieteikumu finanšu līdzekļu saņemšanai, piekrīt visiem projekta konkursa noteikumiem. Līdz ar to es neredzu jēgu, kāpēc pēc tam rakstīt garu depešu par to, kas tur tajā konkursā bija ne tā un kas, kam un ko vajadzētu darīt savādāk. To mēs varam darīt nākamajā konkursā,” norādīja Vērpe.

Mediju atbalsta programma paredzēta arī nākamajos gados, tāpēc Kultūras ministrija kopā ar sadarbības partneriem plāno izvērtēt īstenoto līdzekļu sadali. Ar saviem priekšlikumiem tuvākajā laikā plāno nākt klajā arī Raidorganizāciju asociācija.

Tikmēr tikko noslēdzies vēl viens – Sabiedrības integrācijas fonda rīkots konkurss mediju atbalstam. Tajā kopumā pieteikti 26 projekti un paredzēti 160 000 eiro. Šī konkursa rezultāti gaidāmi pēc pāris nedēļām. Kopumā mediju atbalsta programmām šogad paredzēts miljons eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti