Kultūras ministrija grasās likumā nostiprināt Lielo kapu aizsardzību

"Ņemot vērā Lielo kapu kultūrvēsturisko vērtību", Kultūras ministrija (KM) virzīs Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likuma grozījumus, kas nodrošinās Lielo, Pokrova un Jēkaba kapu neaizskaramību, liecina KM paziņojums.

Tādējādi neatkarīgi no kapu teritorijas īpašuma tiesībām tiks izslēgta iespēja tur veikt apbūvi vai citas darbības, kuru rezultātā pastāv kapu teritorijas samazināšanās risks vai tās funkciju maiņa.

Kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība) uzsver: "Lielie kapi steidzami ir jāsakopj un līdz Latvijas valsts simtgadei jāizveido par kvalitatīvu, sabiedrībai pieejamu kultūrtelpu, nodrošinot kultūrvēsturisko vērtību, Latvijas vēsturei un kultūrai nozīmīgo personību atdusas vietu saglabāšanu un pieejamību."

KM un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadība ceturtdien, 3.novembrī, tikās ar Lielo kapu draugu grupas pārstāvjiem, kuri pauda bažas par iespējamo apdraudējumu Lielajiem kapiem saistībā ar Rīgas domes (RD) iecerēm izbūvēt tramvaja līniju uz Skanstes rajonu. Kapu draugi pauduši arī rūpes par teritorijas sakopšanu, ko kavē neskaidrā situācija ar īpašumtiesībām.

"KM atbalsta un pilnībā pievienojas Lielo kapu draugu organizācijas viedoklim, ka Lielo kapu teritorija ir jāsakopj, jo tur atrodas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļautie 40 valsts nozīmes vēstures un mākslas pieminekļi, kas ir būtiska nacionālās identitātes un kultūrvēstures liecība," teikts ministrijas paziņojumā.

Kultūras ministre pirmdien, 7. novembrī, vienojusies par tikšanos ar RD vadību, pieaicinot Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas vadību, lai pārrunātu iespējamos risinājumus Lielo kapu sakārtošanai līdz Latvijas valsts simtgadei.

Jau ziņots, ka Rīgas domes iecerētā  jaunā tramvaja līnija sāksies pie Krišjāņa Barona un Pērnavas ielas krustojuma un tālāk, virzienā uz ziemeļiem, sasniegs Skanstes ielu, daļu maršruta būvējot cauri kapiem. Līnijas izbūve skartu vienu kapliču, skaidroja dome. Pret tramvaja līnijas izbūvi ir Lielo kapu draugu kopa, kas novērojusi, ka Skanstes ielas apgabalā nedzīvo vairāk par 2000 cilvēku.

Pašreiz par kapu apsaimniekošanu atbild Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, taču gan baznīca, gan Rīgas dome ir vienisprātis, ka kapiem jāpāriet pašvaldības īpašumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti