Kuldīgas slimnīcā jaunas tehnoloģijas un bažas par iespējām nākotnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

SIA "Kuldīgas slimnīca" pēdējo gadu laikā ir izdevies modernizēt aprīkojumu, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu, taču medicīnas iestādes vadība pauž bažas, ka nākotnē mazajām slimnīcām šādas iespējas nebūs. Šobrīd ievērojumi uzlabojies darbs Intensīvās terapijas nodaļā, kur pieejamas mūsdienīgas gultas un tehnoloģijas. Ar ES finansējumu turpina labiekārtot Kuldīgas slimnīcas Sterilizācijas nodaļu.

Kuldīgas slimnīcā jaunas tehnoloģijas un bažas par iespējām nākotnē
00:00 / 05:35
Lejuplādēt

Kuldīgas slimnīcas Reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas vadītāja Svetlana Serpāne izrāda jauno aprīkojumu nodaļā, kur pacientiem šobrīd ir pieejamas trīs mūsdienīgas intensīvās terapijas gultas.

"Gultām ir monitorēšanas ierīces, kas savienotas ar centrālo staciju, ko redz ārsts, medicīnas māsa, un vēl viens monitors ir arī operācijas zālē. Ceturtā gulta ir izolatorā, kas ir pilnībā pielāgotas intensīvās terapijas pacientiem. Gultām ir vairākas funkcijas pozicionēšanai, arī ja steidzami jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Gultas ir aprīkotas ar svariem, kas palīdz sekot līdzi pacienta svaram dinamikā, tas ir ļoti svarīgi, piemēram pacientiem ar tūsku," stāsta Serpāne.

Kuldīgas slimnīcas ārste runā arī par mākslīgās plaušu ventilācijas aprīkojumu, kas piemērots intensīvās terapijas pacientiem.

"Ir viena mākslīgās plaušas ventilācijas ierīce, ar ko iespējams veikt mākslīgo plaušu ventilāciju jaundzimušajiem, ja tas ir nepieciešams. Pielāgojami dažādi režīmi. Ir iespēja arī neinvazīvai ventilācijai, kas droši vien ir zināma, jo izmantojam Covid-19 pacientiem augstas plūsmas nazālās kaniles, kad ar augstu plūsmu tiek padots skābeklis pacientam, bet viņš elpo pats spontāni. Vēl var ventilēt ar neinvazīvo masku, tas ir kā starpposms," saka mediķe.

Tehnoloģiju iegādes projekts, piesaistot ES līdzfinansējumu, jau tika uzsākts 2018. gadā, skaidro SIA "Kuldīgas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Agris Rozenfelds.

"Mērķis ir jaunas tehnoloģijas, diezgan daudz esam ieguvuši, kas slimnīcai nav jāiegulda no saviem līdzekļiem, kas ir ļoti labi, – ir jaunas gultas, operāciju zālē jauns aprīkojums. Visās nodaļās ir jaunas iekārtas, atjaunotas vecās un ir modernākas, energoefektīvākas, kas ļaus ātrāk noteikt diagnozi. Tas viss uzlabo slimnīcas darbību un sniegtā pakalpojuma kvalitāti. Ir labi, bet vienmēr gribas vēl labāk un vairāk," atzīst Rozenfelds.

Runājot par nākotni, Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs paredz, ka iespējas mazākām slimnīcām saruks, un tas rada bažas.

"3. līmeņa slimnīca jau skaitās maza ministrijas skatījumā.

Attieksme pret mums ir tāda, ka ministrija no mums ir novērsusies. Visi līdzekļi vairāk tiek veltīti universitāšu un reģionālajām slimnīcām.

Tas ir modelis 3+7, pārējās slimnīcas paliek novārtā, to mēs redzam ar Covid-19 atveseļošanas naudām, 180 miljoni eiro tika sadalīti starp desmit slimnīcām, bet lielāko daļu ārstēja mazās slimnīcas. Jautājums, pēc kā mēs dalām," spriež Rozenfelds.

Prognozes par nākamo plānošanas periodu, lai piesaistītu ES finansējumu, mazajām slimnīcām neko labu nesola.

"Nākamajos plānošanas periodos nav mums iespēja mazām slimnīcām tikt pie naudām. Grūti pateikt, varbūt parādīsies, bet tagad, kas ir uzrakstīti un pieejami, – tas ir mums neaizsniedzams. Šobrīd iesniedz tikai lielās slimnīcas, tās mums labprātīgi neatdos to, kas viņiem pieejams," lēš Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Slimnīcas vadītājs spriež, ka tagad kaut ko prognozēt ir grūti, jo šis ir Saeimas vēlēšanu gads. Kuldīgas slimnīca šobrīd aktīvi piesaista jaunos speciālistus, tāpēc ir svarīgi attīstīt tehnoloģijas.

"Tehnoloģijas mainās ļoti strauji. Ja mēs šodien pasūtām jaunu iekārtu, labākajā gadījumā tā būs pēc pusgada pie mums. Ja vēl tajā pašā laikā jāiet garais ceļš, piesaistot jauno speciālistu, saņemt no valsts kvotu, lai sniegtu valsts apmaksātu pakalpojumu, tad tas ir vēl neiespējamāk. Pēdējos divus gadus valsts neko papildus nedod. Ja piesaistāt speciālistu, tad tikai par maksu. Jā, tas mums ļauj izdzīvot, no vienas puses; no otras puses – tas nav iedzīvotāju interesēs. Ir lielās slimnīcas un pārējā ir maksas medicīna?" vaicā Rozenfelds.

Tajā pašā laikā ir gandarījums par šobrīd paveikto. Projektā, kas tiek īstenots no 2019. gada līdz šī gada beigām, slimnīcai izdevies piesaistīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Kopējās projekta izmaksas tehnoloģiju iegādei sasniedza gandrīz pusotru miljonu eiro, kur daļu no finansējuma izmantoja arī SIA "Liepājas reģionālā slimnīca". Kuldīgas slimnīca ir labiekārtojusi Centrālās sterilizācijas nodaļu. Tā aprīkota ar jauniem sterilizācijas konteineriem un tvaika ierīci ķirurģisko instrumentu tīrīšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti