Dienas ziņas

Ar sirdi Latvijā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgas restaurācijas centrs – jaunā ēkā

Kuldīgas restaurācijas centrs darbosies pēc senām tradīcijām atjaunotā ēkā

Tā būs kā mamma visām Kuldīgas vecpilsētas ēkām – tā tēlaini par jauno Kuldīgas restaurācijas centra ēku sacīja tā darbinieki. Ēka ir restaurēta senās būvniecības tradīcijās un pati ir kā mācību grāmata, jo daudzos atsegumos uzskatāmi redzams laika uzslāņojums.

Kuldīgā restaurācijas centru izveidoja jau 2010.gadā, tomēr, uzsākot aktīvi darboties, 50 kvadrātmetru telpas bija kļuvušas par šauru. Nu restaurācijas centram ir sava ēka, kurā ir daudz plašāka kokapstrādes darbnīca ar nodalītu vietu krāsošanai, un šie darbi varēs notikt paralēli.

Jauns ieguvums ir mācību klase, kurā ir bagāts vizuālais materiāls, arī video, kurā praktiski parādīts restaurācijas process.

Senais savijas ar šodienas veikumu. Tā, piemēram, griesti parāda, cik dažādi var apstrādāt un veidot to segumu. Atsegtie laukumi grīdā rāda senos pamatus, bet sienās – to krāsojumu, kāds te bijis dažādos laikos.

"Parādīti dažādi būvpaņēmieni – tradicionāli un mūsdienu, kā var darīt šīs lietas. Mācību telpā stends, kurā krāsas pigmenti, dažādi elementi, smaržīgie trauciņi. Var pasmaržot [un uzzināt], kā senie materiāli smaržo," stāsta Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas restaurators, konsultants Jānis Mertens.

Šai ēkai Baznīcas ielā 30 bijis raibs mūžs. Būvprojekta autors arhitekts Aldis Orniņš stāsta, ka ēka ir jau aptuveni 15.gadsimta kartēs, no tā laika gan neviena būvdetaļa nav saglabājusies. Laika gaitā tā piedzīvojusi daudzas pārbūves. Šodien redzamās ēkas celtniecība datējama ar 19.gadsimta trešo ceturksni.

Ēkai daļēji saglabājušies sākotnējie slēģi un logi, kā arī orģinālās durvis. Te ir bijusi gan tirgotava, gan starpkaru periodā iebraucamā sēta ar plašu nojumi zirgu novietnei pagalmā, arī dzīvokļi. Pirms ēku savā īpašumā ieguva pašvaldība, to bija izpostījis ugunsgrēks.

Restaurācijas jomā Kuldīga Latvijā ir bijusi celmlauzis un paraugs citiem, atzīst nozares speciālisti. Arī šis restaurācijas centrs ir unikāls, un šobrīd otra tāda ar tik plašām iespējām un funkcijām Latvijā neesot.

"Kuldīgas piemērs iedvesmojis citus, top Jelgavā, Cēsis sapņo, bet tie ir sapņi, kamēr te jau ir pavisam citā kvalitātē," stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja vietniece Katrīna Kukaine.

"Joprojām mūsu galvenā mērķauditorija ir Kuldīgas vecpilsētas iedzīvotāji, bet mēs arī ar šo filmu palīdzību varam palīdzēt citiem iedzīvotājiem Latvijā, kā atjaunot savas vēsturiskās ēkas, kā arī novada iedzīvotājiem. Par senu ēku saglabāšanu gaidām uz konsultācijām," piebilst Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas vadītāja Ilze Zariņa.

Jaunā centra restaurācija veikta par pašvaldības un Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt