Dienas ziņas

Iecavā aktīvāk sodīs par noteikumu neievērošanu

Dienas ziņas

Ogrē sāktās reformas finansiālu ieguvumu nedos

Atrod vēsturiskus dokumentus

Kuldīgas novadā atrod dokumentus no 19.gadsimta

Lūgumraksti, iegrāmatota pagasta valdes sarakste, pases un vēl dažādi citi dokumenti pat no 19. gadsimta beigām. Šāds atradums pārsteidzis Kuldīgas novada Kurmāles pagasta vēstures izzinātājus. Vēsturiskās vērtības atrastas bijušās pagasta valdes ēkas bēniņos zem skaidu kārtas. Otrdien dokumenti tika rūpīgi izcelti un nodoti Kuldīgas novada muzejam.

Pašā jumta čukurā jau rosās divi palīgi, kuri no skaidām uzmanīgi lapu pa lapiņai rauš ārā vēsturi, pamazām piepildot kasti pēc kastes. Papīra lapas plānā kārtā izliktas pa visu bēniņu stāvu, gluži kā siltinājuma materiāls.

To, ka bēniņos salikti kaut kādi papīri, atradusi šā brīža mājas iemītniece Mārīte, lūkojot, kurā vietā jumts laiž lietusūdeni. Par savu atradumu devusi ziņu pagasta vēstures izzinātājai Ainai Sļisarenko. "Tur izskatījās kaut kādi saraksti. Es domāju, kaut kādi kolhoza papīri, nemaz [citu] nevarēju iedomāties," saka Kurmāles pagasta iedzīvotāja Mārīte Fībiga.

Ēka, kurā atrasti vēsturiskie dokumenti, celta 19. gadsimta beigās. Šobrīd tā atrodas Kurmāles, bet savulaik tā bijusi Planīcas pagastā, kurš likvidēts 1949.gadā. Arī pati ēka ir vēsturiska, jo tā bijusi Planīcas pagastmāja.

"Esmu nedaudz apjukusi. Sākumā pat nezināju, ko darīt. Mums ir vēstures istaba, kur ir vēsturiskas izstādes, pagasta vēsture ir pētīta daudz, bet šis materiāls pienākas muzejam," saka Sļisarenko.

Kuldīgas novada muzeja darbinieki atzina, ka atradums ir vērtīgs pagasta vēstures izzināšanā, tomēr, lai apjaustu visu iegūtās informācijas nozīmi, priekšā vēl ilgs izpētes darbs. "Dokumenti nonāks muzejā. Tiks veikta primārā apstrāde, atputekļoti, tad sagrupēsim," skaidro Kuldīgas novada muzeja direktore Dace Bumbiere.

"Vecākie ir no 1800. gadu beigām. Tas vēl ir impērijas laiks, bet ir arī jaunāki. (..) Te ir darbs apklaušināt vēl vietējos cilvēkus, kas ir pieredzējuši tos laikus," sacīja muzeja pētnieciskā darba speciāliste Ingrīda Pole.

Muzeja darbinieki jau apsolījuši – kad atrastais materiāls būs apzināts un noformēts, Kurmāles pagasta iedzīvotāji būs pirmie, pie kuriem ceļos vēsturiskā izstāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti