Dienas ziņas

Prokuratūra vērtēs LTV valdes konkursa likumību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgā top adatu attīstības vēstures ekspozīcija

Kuldīgā top izglītības un mākslas kvartāls «Adatu fabrika»

Kuldīgā jau sākušies darbi pie vērienīga projekta - izglītības un mākslas kvartāla “Adatu fabrika” izveides. Pirmais pārmaiņas piedzīvo tornis, kas uzcelts pie pirmās adatu rūpnīcas ēkas. Pēc atjaunošanas tas būs viens no industriālā mantojuma liecībām.

19. gadsimta beigās Krievijas impērijā bija divas adatu fabrikas un lielākā atradās Kuldīgā. Tā tika uzcelta, pateicoties uzņēmīgam tirgotājam Simonam Hiršmanam, kurš adatas ieveda no Anglijas, līdz aprēķināja, ka izdevīgāk ir izveidot savu ražotni. Ražotne pamazām kļuva par lielu uzņēmumu, kas aizņēma tagadējo Kalpaka ielas kvartālu un deva darbu vairākiem simtiem cilvēku. Savukārt 1910. gadā pie fabrikas pirmās ēkas uzbūvēja tornīti, kas kalpoja ne tikai fabrikas, bet arī telegrāfa vajadzībām.

Šobrīd viss bijušās adatu fabrikas kvartāls atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs" teritorijā. Tas drīz kļūs par izglītības un mākslas kvartālu. Lai īstenotu vērienīgo ieceri, finansējums piesaistīts no vairākiem fondiem. Pirmā savas pārmaiņas piedzīvo torņa ēka. Tā kļūs par vienu no industriālā mantojuma pieturas vietām tūristiem. Ēkas četros stāvos tiks izvietota ekspozīcija, kas iepazīstinās ar adatas ietekmi uz cilvēces attīstību medicīnā, mūzikā, ģeogrāfijā un apģērbu izgatavošanā. Lai torni atjaunotu, līdzekļi piesaistīti "Intereg" Igaunijas – Latvijas sadarbības programmas projektā “Industriālā mantojuma atdzīvināšāna tūrisma attīstībai”.

Šī starptautiskā projekta vadošais partneris ir Kurzemes plānošanas regions un pavisam tajā iesaistījušies 30 partneri no Latvijas un Igaunijas. Torņa pārbūve un ekspozīcijas izveide izmaksās nepilnus 134 000 eiro. Plānots, ka ekspozīciju atklās jau vasaras sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti