Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Kurzemes uzņēmēji diskutē par attīstības iespējām

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgā izveidots «Adatu tornis»

Kuldīgā pirmo reizi apmeklētājiem atvērs Adatu torni

Nākamajās dienās Latvijā sākas industriālā mantojuma nedēļa. Kuldīgā pirmo reizi apmeklētājiem tiks atvērts Adatu tornis. Tā  ekspozīcija stāsta gan par adatas izmantošanas vēsturi, gan laiku, kad Kuldīgā bija Baltijas guberņā lielākā adatu fabrika.

Jaunizveidotajā Kuldīgas industriālā mantojuma jeb Adatu tornī saklausāma adatu fabrikas darba duna, kuru ik pa laikam pārtrauc skaļš signāls – ir 1888. gads, kad ir Kuldīgas Adatu fabrikas ziedu laiki, iepriekšējā gadā saražoti 103 miljoni adatu 53 000 rubļu vērtībā. Tā ir Baltijas guberņā lielākā adatu fabrika, te strādā 155 strādnieki. To izveidoja ebreju veikalnieks Simons Hiršmans.

Kuldīgā pirmo reizi apmeklētājiem atvērs Adatu torniInga Ozola
Ideja par šādas ekspozīcijas izveidošanu radusies, iesaistoties "Interreg" Igaunijas–Latvijas sadarbības programmas projektā "Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai". Tornis, kur šobrīd atrodas ekspozīcija, vēsturiskajā Adatu fabrikas teritorijā uzbūvēts vēlāk telegrāfa vajadzībām.

No fabrikas skaņām līdz adatām, kurās iespējams paša rokām ievērt diegu, pa ceļam izlasot interesantus vēstures faktus, kurus apkopojis Agris Dzenis, - tā iespējams izstaigāt visus četrus stāvus, kurās izvietota jaunā ekspozīcija, kas iepazīstina ar Adatu torņa vēsturi, adatu izgatavošanu, to nozīmi medicīnā, apģērbu izgatavošanā un citur. Ja interesentiem radīsies vēlme apskatīt torni gida pavadībā, tad šādu iespēju piedāvās kuldīdzniece Krista Jansone:

„Šī ēka daudziem kuldīdzniekiem drīzāk saistās ar slimnīcu un adatām, ko izmanto slimnīcā, nevis tām adatām, ko 19. gadsimtā šeit ražoja. Tātad slimnīcas ēka, tālāk papētot, nonākam līdz telegrāfam un Kuldīgas muzeja pirmajai ekspozīcijai, kas šeit atradās.”

Pašlaik Adatu torņa jumts Kuldīgā ir vienīgā plašākā vieta, no kuras vērot Kuldīgas vecpilsētu.

"Šobrīd ir aktuālas šīs industriālās vietas, kur nav bijis iespējams piekļūt. Uzskatu, ka šis industriālais mantojums piesaistīs tūristus. Šis tornis ar iespēju izkāpt uz torņa mums vēl papildus būs pievienotā vērtība," sacīja Kuldīgas aktīvās atpūtas centra vadītāja Jana Bergmane, piebilstot, ka oktobrī tornis būs pieejams no trešdienas līdz svētdienai, bet ''sākot no novembra, tornis būs pieejams kopā ar gidu, iepriekš piesakoties. Diemžēl ziemas laikā uz jumta gan tikt nevarēs, bet nākošajā pavasarī atkal cilvēki varēs šeit nokļūt un visu apskatīties.''

Tā ir interaktīva ekspozīcija un aicina uz Kuldīgas vecpilsētas torņiem paskatīties caur adatas aci vai uzminēt, cik adatu gara ir, piemēram, Ventas rumba.

Adata ir arī pieminēts priekšmets ticējumos un sapņu tulkos.

Industriālā mantojuma objektu – agrākā telegrāfa komunikācijas un pasta torņa pārbūves projektam Kuldīgas novada pašvaldība īstenojusi, piesaistot 161 tūkstoti eiro. Projekta laikā pārbūvēts adatu fabrikai piegulošais tornis un izveidota jau minētā ekspozīcija.

„Šī ir vienīgā vieta Latvijā un vienīgā vieta Baltijā, kur ir adatu ekspozīcija. Vēl adatai ir veltīta ekspozīcija Anglijā. Ekspozīcija veltīta pat tām adatām, kas tapušas no asakām un kauliem, izveidota pirmajā stāvā neolīta laika ala, ejot līdz ceturtajam stāvam, nonākam līdz Kuldīgas Adatu fabriku attīstībai,” stāsta Kuldīgas novada pašvaldības Attīstības aģentūras vecākā projektu vadītāja Aiga Vanaga-Poriķe.

Restaurācijas darbi sākušies arī līdzās tornim esošajā vēsturiskajā Adatu fabrikas ēkā. Tā pārtaps par mākslas un radošo klasteri.

Industriālā mantojuma nedēļas nogalē apmeklētājiem būs pieejami arī citi unikāli industriālā mantojuma objekti Latvijā – Vidzemē, Kurzemē, Rīgas reģionā –, kā arī Rietumigaunijā un Dienvidigaunijā. Industriālā mantojuma nedēļas nogale norisināsies jau otro gadu, sniedzot iespēju aplūkot arī tādus objektus, kas ikdienā apmeklētājiem nav pieejami. Daudzu objektu saimnieki piedāvās dažādas aktivitātes. Kopumā būs iespēja apmeklēt vairāk nekā 40 objektus: bākas, dzirnavas, hidroelektrostacijas, ūdenstorņus un dzelzceļu objektus, kas apvienoti jaunizveidotajā industriālā mantojuma maršrutā. 

Ar Industriālā mantojuma nedēļas nogales norisi 27. – 29. septembrī, pilnu objektu sarakstu, kā arī dažādo aktivitāšu programmu var iepazīties www.industrialheritage.travel mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt