Kā organizēt bērnu ballītes, kā veidot maskas, dažādas rotaļlietas, kā pastāstīt pasaku, lai bērnam nezustu interese, kas ir veselīgs uzturs mazulim un kā to pagatavot – to visu studiju gala noslēguma eksāmenos rādīja Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma tie astoņi studenti, kas pusotru gadu te apguvuši aukles profesiju.
Šai laikā apgūti arī pedagoģijas un psiholoģijas pamati, kā arī bērna aprūpe. Šie studenti bija pirmie aukļa profesijas absolventi tehnikumā.
Līdzekļi programmas īstenošanai piesaistīti no ES fondiem, lai palielinātu iespēju konkurēt darba tirgū tiem jauniešiem, kuri šobrīd nav iesaistīti nodarbinātībā, izglītībā vai apmācībās. Absolventes atzina, ka apgūtā profesija noderēs gan darba meklējumos, gan audzinot pašu bērnus.
“Es strādāju jau bērnudārzā par auklīti jau piecus gadus un izdomāju, ka vajadzētu pacelt savu profesionālo līmeni un mazliet vairāk izdomāt ko jaunu, lai varētu ar bērniem strādāt,” norāda topošā aukle Agate Vētrāja.
Aukles vairāk ir pieprasītas tajos novados, kuros ir rindas uz bērnudārziem. Rinda ir arī Kuldīgā, jo ne visiem mazuļiem no pusotra gada uzreiz ir vieta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs.
Šobrīd tie ir vairāk nekā 200 bērnu, bet septembrī, kad vecāko grupu audzēkņi uzsāks skolas gaitas, rinda saīsināsies par vairāk nekā 100 bērniem. Lai uzlabotu situāciju, Kuldīgas novada pašvaldībā ir pieejams arī līdzfinansējums aukļu pakalpojumam un no marta tas ir palielināts uz 169 eiro par vienu bērnu, tikpat arī ir par tiem bērniņiem, kas apmeklē privāto bērnudārzu. Katrā pašvaldībā gan līdzfinansējuma apmērs ir atšķirīgs.
“Auklei ir jābūt reģistrētai izglītības kvalitātes dienestā, pēc tam vecāks ar šo reģistrēti aukli noslēdz līgumu, vecāks raksta iesniegumu izglītības nodaļā, un tad var sākt saņemt pašvaldības līdzfinansējumu par bērna pieskatīšanu,” norāda Kuldīgas novada pašvaldības Izglītības nodaļas speciāliste Valda Krauze.
Kuldīgas novadā šobrīd Izglītības kvalitātes valsts dienestā ir reģistrējušās 100 aukles, bet šobrīd 37 bērnus pieskata 18 aukles. Krauze atzīst, ka daudzas no auklēm reģistrējušās, lai pieskatītu savus mazbērnus, bet pēc to došanās uz bērnudārzu reģistrā palikušas. Pieprasījums pēc aukļu pakalpojuma gada laikā ir atšķirīgs, tas pieaug no aprīļa līdz septembrim.