Kuldīdznieki pēc vēlēšanām: Nekas nav mainījies

Nekas būtiski nemainījās un nemainās - tā pēc aizvadītajām pašvaldību vēlēšanām Kuldīgas novadā spriež laikraksta „Kurzemnieks” redaktore Daiga Biteniece. Kā jau tas tika prognozēts, vislielāko atbalstu tur ieguva vietējā partija „Kuldīgas novadam” - no 17 vietām pašvaldībā iegūstot 11. Par Kuldīgas novada domes priekšsēdētāju atkārtoti tika ievēlēta Inga Bērziņa.

Pašvaldību vēlēšanu iznākums Kuldīgas novadā, kurā apvienojušies 13 pagasti, bija prognozējams jau iepriekš, tā spriež laikraksta „Kurzemnieks” galvenā redaktore Daiga Biteniece. „Pašvaldības vadītāja Inga Bērziņa jau laikus bija sapulcinājusi aktīvus cilvēkus ar labu reputāciju. Cilvēki, acīmredzot, viņiem noticēja un deva šo te mandātu strādāt,” skaidro redaktore.

Laikraksts aktīvi seko līdz notikumiem, kas saistīti ar pašvaldības darbu. Pēc trīs mēnešiem cilvēkiem tika uzdots jautājums, kā viņi vērtē paveikto. „Viena trešdaļa saka - slikti, trešdaļa saka - labi, trešdaļa saka, ka vēlēšanās nepiedalījās, bet daži piebilst, ka nav viedokļa,” stāsta Biteniece.

Kuldīgā lietaina rudens diena, tāpēc uz Liepājas ielas, kur visvairāk var sastapt gājējus, nav daudz cilvēku. Iedzīvotāju noskaņojums un viedokļi ir dažādi:

„Mani apmierina viss, sakopts. Katru gadu kaut ko jaunu veido, bērnu rotaļu laukums, piemēram. Ziedi ir, Kuldīga attīstās.” - „Pilsētā var iet uz labo pusi. Šeit remontē un rok, velk ūdens vadus, apkuri. Ļoti labi.” - „Tie paši būvdarbi, kas notiek, man liekas, tik nepārdomāti, ar to mēs nepaēdīsim, ar to ir par maz, lai pilsēta attīstītos.”

Izskan pārmetumi, ka netiek atbalstīta uzņēmējdarbība, ka Kuldīgas novadā ir par maz darba vietu un ar tūrismu vasaras mēnešos vien Kuldīgu neatdzīvinās. Pusaudžiem neesot ko darīt brīvdienās un vakaros. Nekas būtisks nav mainījies, jo domē strādājot pārsvarā tie paši cilvēki, uzsver kāda veikala darbiniece un uzņēmēja, kura savu vārdu nevēlējās nosaukt.

Uzņēmēja nav apmierināta ar pašreizējo domes darbu un atbalsta opozīciju: „Ir savs pulciņš, ap ko tā rotācija notiek. Es nejūtu, ka šeit atbalstītu mazos uzņēmējus. Pietrūkst pretimnākšanas, jo ne jau par visu no mums vajag iekasēt naudu. Mēs taču atgriežam nodokļus pašvaldībā. Kā mēs pagriežamies, tā no mums prasa, piemēram, par ielu tirdzniecību. Arī par būvniecību. Mums ir tik daudz ierobežojumu, ka labāk nekustēt vispār.”

Iedzīvotājiem gan jāsaprot, ka pašvaldība tiešā veidā darba vietas neradīs un nebūvēs rūpnīcas, taču sadarbība ar uzņēmējiem notiekot, uzsver Kuldīgas domes novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Viņa piebilst, ka šajā nedēļas nogalē gaidāms lielāko nodokļu maksātāju godināšanas pasākums:

„Jau tas vien, ka mums domē ir vairāk uzņēmēju, vairāk no mūsu saraksta „Kuldīgas novadam”, tas nozīmē, ka ļoti cieši strādājam ar uzņēmējiem. Kuldīgā ir arī priecīgas ziņas - nupat ir atvērts jauns šūšanas uzņēmums, kur sievietēm nodrošinātas darba vietas. Tas ir privātajās telpās. Ko mēs no pašvaldības darījām, mēs palīdzējām satikties uzņēmējiem, kuriem ir telpas, ar tiem, kuri vēlējās atvērt šo ražotni.”

Pēc pašvaldību vēlēšanām laikraksta uzmanības lokā nonāca fakts, kas joprojām liekot domāt par ētiskumu un likumību. Tas saistīts ar grozījumiem likumā „Par pašvaldībām” par to, ka nedrīkst ievēlēt cilvēkus, kuri vada pašvaldību institūcijas. „Par pašvaldības deputātu tika ievēlēts Tūrisma centra direktors. Centra vadītājs nedrīkstēja būt deputāts. Dome izdomāja grozīt saistošos noteikumus un tūrisma centru pārveidot par tūrisma un atpūtas centru, dodot klāt papildus funkciju - veselīga dzīves veida veicināšanu un izglītošanu. Tādā veidā šis cilvēks drīkst būt deputāts,” skaidro Biteniece.

Artis Gustovskis Latvijas mērogā ir pazīstams kā aktīvs un prasmīgs tūrisma nozares projektu virzītājs. Šāda cilvēka pienesumu domes darbā reti kurš apšaubītu. Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa skaidro savu redzējumu šāda lēmuma pieņemšanā: „Tur ir gan viena puse, gan otra. Bija kaut kas jādara. Šī veselības un atpūtas veicināšanas funkcija ir uzlikta pašvaldībām. Mums nebija nevienas institūcijas, kas to ikdienā veiktu. Tur sakrita  apstākļi gan attiecībā uz Arti, gan attiecībā uz to, ka mums jāveic šī funkcija. Mēs, manuprāt, atradām veiksmīgi ceļu, kā atrisināt abas lietas.”

Laikraksta „Kurzemnieks” redaktore gan piebilst, ka ir vismaz kāds pozitīvs signāls, ka ievēlētie uzņēmēji rokas klēpī salikuši nesēdēs. Nesen Kuldīgā Valsts prezidents Andris Bērziņš ticies ar novada deputātiem un tieši šie ievēlētie Kuldīgas uzņēmēji uzdeva prezidentam visasākos jautājumus. „Protams, ir grūti pateikt, vai kaut kas mainīsies, vai nemainīsies. Piemēram, viena no tām lietām, ko uzņēmēji sacīja, ka viņi netic solītajam algas nodokļu sloga samazinājumam. Runāja arī par to, ka cilvēki laukos nav aizsargāti pret zagļiem. Mūsu novadā tā ir ārkārtīgi negatīva tendence, ar ko policija diemžēl netiek galā, jo Valsts policijas spēki acīmredzot ir par maziem un novājināti,” skaidro redaktore.

„Bandas siro pa pagastiem un nozog mantas lielā vērtībā. Tā ir problēma, kur pašvaldība neko daudz nevar darīt, ja nu vienīgi sūdzēties Iekšlietu ministrijai vai Valsts prezidentam, ka cilvēki jūtas nedroši,” saka Biteniece.

Pašvaldības vadītāja Inga Bērziņa jau plāno tikšanos ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt