Izstādes ideja pieder fotogrāfei un bijušajai onkoloģijas pacientei Unai Libertei. Caur fotogrāfiju viņa pati radusi jaunu pārliecību par sevi un cer, ka šie stāsti iedrošinās arī citas sievietes pārbaudīt krūšu veselību un neielaist slimību.
Veselības ministrija 2015.gadu pasludinājusi par Pretvēža gadu, taču valsts īstenotās kampaņas ne vienmēr ir efektīvas, secina Liberte – fotogrāfe, kura pati izārstējusi krūts vēzi. Caur fotoprojektu „Turpināt dzīvot skaisti” viņa cer mazināt sieviešu bailes un aizspriedumus, kuru dēļ došanos pie ārsta mēdz atlikt līdz pēdējam.
"Pamatdoma projektam ir iedrošināt sievietes Latvijā iet un tomēr pārbaudīties. Nedomāt, ka tas, kas ir, pāries pats no sevis. Mums ir aizspriedumi no senākiem laikiem, kad vārds “vēzis” nozīmēja nolemtību," stāsta Liberte.
Projekta dalībnieču vidū ir arī leģendārā onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura vairāk nekā 50 darba gados ne tikai palīdzējusi simtiem pacienšu, bet pirms desmit gadiem krūts vēzi uzveikusi arī pati. Viņa priecājas, ka lēnām mainās aizspriedumi par krūts vēzi kā slēpjamu slimību ar nolemtības pieskaņu – pasaulē pazīstamas sievietes stāsta, kā izārstējušās un turpina karjeru. Tādēļ Baltkāje cer, ka par to būs gatavas runāt arī arvien vairāk Latvijas sieviešu.
"Ja katra mana vai manu kolēģu paciente, kuras es redzu uzstājamies televīzijā, grozāmies sabiedrībā, atklātos un pastāstītu – redz, es varu turpināt savu ierasto dzīvi kā žurnāliste, aktrise, dziedātāja, jo esmu laikus aizgājusi ārstēties! Bet kas tautā ir? Vai, man kaimiņienei bija krūts vēzis un viņa nomira!
Bet tas, ka kaimiņiene ir sevi tik tālu novedusi ar pūšļotājiem un citiem māņiem un baidījusies nākt pie onkologa ārstēties, to viņas nezina. Bet trīs citas kaimiņienes ir bijušas pie mums, saņēmušas pareizu ārstēšanu un ir dzīvas un veselas. Tautā nedrīkst noklusēt šo lietu!" saka Baltkāje
Neklusēt aicina arī fotoizstādes „Turpināt dzīvot skaisti” autori. Tajā skatāmi gan portreti, gan akti, kas ar lielu pietāti ļauj nojaust pārdzīvoto un vienlaikus apbrīnot gaišumu, kas staro no sievietēm. Fotogrāfijas tapušas dažādās vidēs – fotostudijā, pie jūras saullēktā. To autori ir gan pati Liberte, gan Ojārs Griķis un Andris Sīmanis.
"Tā ideja ir nevis caur bailēm [pierunāt sievietes] – ka tu sadegsi ellē, ja neatnāksi pārbaudīties, bet caur skaisto – ja arī kaut kas ir noticis un esi saslimusi, pārbaudies un paskaties: visas šīs sievietes ir izdzīvojušas un turpina dzīvot skaisti! Tā arī sauc mūsu izstādi "Turpināt dzīvot skaisti" teica Sīmanis.
Foto projektā „Turpināt dzīvot skaisti” iesaistījušās desmit sievietes vecumā no 30 līdz 81 gadam – dažas no viņām pašlaik ārstē krūts vēzi, citām operācija bijusi pirms pieciem vai desmit gadiem. Fotoprojekts izaudzis no Unas pašas fotosesijas, kas sniegusi daudz pozitīvu emociju.
"Tā man deva spēju iemīlēt pašai sevi un savu ķermeni. Paskatoties spogulī, nevis novērsties, bet pateikt: es taču esmu skaista! Deva iespēju arī ar citu acīm paraudzīties uz šo problēmu," atzina Liberte. Fotogrāfs piebilda: "Ir, ir skaisti, es varu apliecināt.".
Sievietes dalībai projektā uzrunātas caur biedrībām, draugiem un ārstiem. Atsaucība izrādījusies tik liela, ka visas dalībnieces pat nespēja nofotografēt. Sievietēm šī pieredze bijusi ļoti svarīga.
"Kad es mēģināju apzvanīt sievietes un pastāstīt nelielu informāciju par sevi, viņas visas rakstīja un teica, ka grib dzīvē kaut ko jaunu, nebijušu, skaistu izbaudīt. Domāju, ka šie mirkļi viņām visām bija. Viņas tiešām bija ļoti gandarītas par šo procesu.
Domāju, ka tas jau ir solis uz tālāku atveseļošanos un faktiski uzmundrinājums citām sievietēm. Vēlreiz gribu atgādināt mūsu pamatdomu – ir jāiet un jāpārbaudās! Mums ir jādzīvo. Mēs esam sievietes, mātes, vecmāmiņas," saka Liberte.
Fotoizstādi „Turpināt dzīvot skaisti” atklās 14.augustā Jaundubultos, Sociālās integrācijas valsts aģentūrā, kur būs apskatāma mēnesi. Vēlāk izstāde ceļos uz Liepāju, bet tālākā nākotnē varētu būt skatāma Onkoloģijas centrā.