Krūts vēža profilaktiskās pārbaudes jāveic arī Covid-19 laikā, Latgalē uz tām rindu nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā atsaucība veikt krūšu vēža skrīningu pakāpeniski palielinās, taču joprojām tā nav pietiekama, lai atbilstu Eiropas vadlīnijām par krūšu skrīninga minimālo atsaucības rādītāju. Turklāt pērn ir vērojama mazāka aktivitāte veikt krūšu mamogrāfiju nekā gadu iepriekš.

Krūts vēža profilaktiskās pārbaudes jāveic arī Covid laikā, Latgalē uz tām rindu nav
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

Nacionālais veselības dienests pērn sievietēm izsūtīja 130 tūkstošus uzaicinājuma vēstules veikt valsts apmaksāto krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Vērtējot, cik sievietes ir atsaukušās, pagaidām ir dati par pērnā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem, stāsta Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile.

“Veikt krūšu profilaktisko pārbaudi atsaucās gandrīz 31 tūkstotis no sievietēm, kas bija uzaicinātas, kas ir aptuveni 32 procenti no uzaicinātās mērķgrupas. Ja mēs skatāmies uz izmeklējuma rezultātiem, tad arī šajā deviņu mēnešu griezumā no tām sievietēm, kas veica šo te profilaktisko pārbaudi, tad sešos procentos bija rezultāts, ka bija aizdomas par ļaundabīgu atradni, savukārt vienā procentā gadījumu bija apstiprināta ļaundabīgā audzēja diagnoze," saka Seile.

Ja salīdzina 2019.gadu un 2020.gadu, atsaucība veikt krūšu mamogrāfiju ir samazinājusies.

“Jā, to daļēji varētu skaidrot ar Covid-19 ietekmi, jo pavasarī bija šis periods, kad bija ierobežota ambulatorie pakalpojumu saņemšana, protams, varbūt sievietēm ir kādi citi iemesli vai mazliet baiļu sajūta šajā laikā vērsties ārstniecības iestādē, bet, protams, to var teikt, ka Covid-19 ir atstājis savas sekas uz skrīninga izmeklējumiem," tā Seile.

Teikt, ka šobrīd nav pieejami izmeklējumi vai uz tiem jāgaida garās rindās, nevar. Tā, piemēram, Latgalē. Zvanot uz Daugavpils reģionālās slimnīcas reģistratūru, jāsaka, ka šobrīd veikt krūšu mamogrāfiju var ļoti operatīvi, tajā pašā dienā. Tāpat arī Rēzeknes slimnīcā, kā stāsta Rēzeknes slimnīcas Diagnostikas centra vadītāja Ligita Skrule, pacients uz pārbaudi var tikt nākamajā vai aiznākamajā dienā.

“Pirmkārt, tas bija pēdējā laikā stiprāk pamanāms. Sakarā ar šo pandēmijas situāciju loģiski iedzīvotāji tika aicināti mazāk apmeklēt dažādas iestādes, ja vien tas nav nepieciešams, varbūt arī šī informācija nav nodota, ka mums ir jauns aparāts nopirkts, kur ir daudz labāka attēla kvalitāte, arī iespēja tomosintēzes izmeklējumam, tā kā daudz agrīnāk var atklāt kaut kādas izmaiņas krūtīs, kas ir ļoti būtiski pie krūts vēža," norāda Seile.

Tāpat slimnīcās tiek rūpīgi domāts par piesardzību, tāpēc sievietes ir aicinātas arī šajā laikā doties uz pārbaudēm.

“Laiž iekšā tos pacientus, kuriem ir pieraksts, bez pieraksta iekšā tikt nevar, tādējādi mēs izvairāmies no šīm garajām rindām, no tā, ka tur sēž vairāki pacienti gaitenī, visiem jāvelk maskas, un tas ir tas laiks, kad asistents var veikt visus epidemioloģiskos pasākumus, nodezinficējot aparātu. Tas ir droši šādā veidā," pauž Seile.

Pērn arī Daugavpils reģionālās slimnīcas mobilā mamogrāfa izmeklējumi tika veikti mazāk. Kopumā 1080, kas ir par 140 mazāk nekā gadu iepriekš, stāsta radiologa asistente Janīna Ņikitina.

“Kad sākās vtas bums marta mēnesī, kad slimnīca sāka ārstēt Covid-19 pacientus, mēs vienkārši marta mēnesi nebraucām. Mēs nevarējām pārkārtoties un saprast, kas mums ir jādara, visa uzmanība bija tiem pacientiem, bet aprīlī mēs jau braucām. Jā, citās vietās bija mazāk brīžiem, cilvēki brīžiem baidījās, bet, kad saprata, ka mēs aizsardzības līdzekļus izmantojam, saprata, ka bīties nav ko," saka Ņikitina.

Mobilais mamogrāfs ir auto, kas piebrauc pie sievietēm, lai viņas izmeklējumus var veikt tuvāk savai dzīvesvietai. Daugavpils reģionālās slimnīcas mobilā mamogrāfa maršrutā ir Jēkabpils, Līvāni, Preiļi, Krāslavas puse, Zilupe un vēl citas vietas. Sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados tiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule, aicinot veikt valsts apmaksātu krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Vēstule tiek nosūtīta uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi, tā ir derīga divus gadus līdz nākamās uzaicinājuma vēstules saņemšanas brīdim un kalpo kā ārsta nosūtījums pārbaudes veikšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti