Dienas ziņas

Priekules novada ģimeņu dārzs – velte Latvijas simtgadei

Dienas ziņas

"Dod pieci!" mēģinās salabot bērnību

Krustpils pilī gaidāmas pārmaiņas

Krustpils pilī gaidāmas pārmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krustpils pils ir viena no senākajām pilīm Latvijā, tajā atrodas arī Jēkabpils vēstures muzejs. Šogad sākti trīs vērienīgi projekti. Viens no tiem saistīts ar pils ēdamzāles vēsturiskā izskata atgūšanu, otrs – ar Krustpils etniskā tautastērpa šūšanas meistarklasēm, bet trešā projekta laikā taps līdz šim lielākā ekspozīcija par Jēkabpili, tās vēsturi, iedzīvotājiem un nozīmīgākajiem dabas un apskates objektiem.     

Ja pils sienas mācētu runāt, tad Krustpils pils stāstītu par rosību, pārmaiņām un par cilvēkiem, kuriem rūp savs dzimtais novads. Pilī atrodas Jēkabpils muzejs, un viena  no redzamākajām pārvērtībām ir 200 gadus vecā ozolkoka panelējuma griestu restaurācija pils ēdamzālē, kur šobrīd rit atjaunošanas darbu trešā kārta.

“Pēc tam sāksies tas darbs, kas saistās tieši ar sīko detaļu, zudušo detaļu atjaunošanu, piestiprināšanu, varbūt kādu plaisu aizpildīšanu un visu ozolkoka panelējuma noklāšanu ar lineļļu,” stāsta Jēkabpils vēstures muzeja Mākslas eksperte Dace Lukšēvica.

Ēdamzālē turpmāk būs arī sienu ozolkoka paneļi, kuri laika gaitā diemžēl nav saglabājušies, lai arī bijuši izcils neorenesanses arhitektūras  piemineklis.

Mazliet senāka, bet tikpat izcila vērtība muzejā turēta godā pils pagraba stāvos, kur jau otro gadu apmēram divdesmit jēkabpilieši paši atveido un mācās izšūt Krustpils etnisko tautastērpu.

“Jaunums ir tas, ka šogad  Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis mūsu meistardabnīcu, kas saistās ar Krustpils villaines izšūšanas apmācību,” saka Jēkabpils vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja Iluta Bērziņa.

Krustpils villaines rekonstrukcija ir ļoti sarežģīts process, jo tā ir viskrāšņākā villaine Latvijā, tādēļ prasa rūpīgu darbu.

Turpmāk muzejs iecerējis veikt savu nākamo lielo projektu, izveidojot plašu pilsētas vēstures ekspozīciju.

“Septiņas telpas rādīs pilsētai svarīgus notikumus un cilvēkus, un gaitenis kalpos kā tāda savdabīga telpa, tajā tiks atspoguļota Daugava kā upe, jo mēs esam pilsēta pie Daugavas, pilsēta abos krastos, un gaitenis būs kā laika lineāls, kurš norādīs, kas katrā  krastā ir noticis,” atklāj Jēkabpils vēstures muzeja direktore Inese Berķe.

Kopējās projekta izmaksas ir divi miljoni eiro, kas ietvers ne tikai Jēkabpils vēstures ekspozīciju, bet arī pārējo pils neremontēto telpu restaurāciju, lai Krustpils pils drīzumā kļūtu par nozīmīgu novada kultūras centru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti