Krustpils katoļu draudzē iedzīvina un tur godā tautas tradīcijas

Krustpils katoļu baznīca ir viens no visjaunākajiem dievnamiem Latvijā, un šīs Lieldienas draudzei ir īpašas, jo dievnams šogad svinēs 10 gadu jubileju. Tieši tikpat ilgu laiku šajā draudzē kalpo priesteris Viktors Naglis.

Lieldienu priekšvakarā dievnamā skan ērģeles un palīgtelpas ir pilnas baltu ziedu, kas domāti Lieldienu dievkalpojumam.

Priesteris atzīst, ka nokļūšana šajā draudzē patiesībā ir atgriešanās Krustpilī, jo arī viņa dzimtā vieta – Līvāni – savās tradīcijās ir cieši saistīta ar Krustpils novadu. Pēc garīgā semināra pabeigšanas pirmās darba vietas bija Aglonā, Varakļānos, Dagdā, pēc tam – jau Krustpils novada Atašienē.  2004.gadā uzcēla jaunu katoļu dievnamu, bija vajadzīgs priesteris un Viktoru Nagli pārcēla uz šejieni.

Kas ir tas īpašais, kas viņu saista Krustpilī?

„Jau pats vārds. Pats vārds ir – mēs nesam krusta zīmi,” saka Viktors Naglis. „Bet dzīve jau neapstājas pie krusta. Dzīve iet uz priekšu. Un ir pamatdoma – caur krustu iegūt augšāmcelšanos. Un tā ir Lieldienu doma. Bieži vien cilvēki domā, vai cik dzīves krusts ir smags, bet ir jāmācās šīs dzīves grūtības pārvērst par svētību. Un Krustpils to arī māca. Dievs runā caur šo dievnamu un mēs to mācāmies.”

Līdz ar Viktoru Nagli vietējo katoļu baznīcas dzīvē ienākušas arī tradīcijas, kādas nevar novērot daudzos citos katoļu dievnamos. Šeit notiek svētki, piemēram, Debesbraukšanas dienā un Sveču dienā, kuros plaši pārstāvētas folkloras kopas ne tikai no Jēkabpils, bet arī no Līvāniem, Atašienes un daudzām citām vietām. Ik gadu Sveču dienā te ciemojas arī suitu sievas.

„Mana doma ir tāda: Krustpils novads ir neliels, bet viņš ir sens. Un līdz ar to es meklēju vairāk dzīvās tradīcijas. Nav svarīgi mūri, bet gan tradīcija un Krustpils novadā ir šīs tradīcijas. Kaut vai svētku reizēs, īpaši vasaras laikā svētku reizēs es draudzei lieku uzvilkt Krustpils novada tērpu - kā sievām, tā arī vīriem. Un Krustpilij ir tautas tērps, rakstainās villaines, Krustpils skaistā burbuļsakta. Vīriem pelēkie vadmalas svārki, un platmales lielās. Vienmēr, kad ir svētku procesijas vai gaidām ciemiņus, vienmēr mēdzam uzvilkt šo svētku tērpu,” stāsta priesteris.

Viņš apgalvo, ka šajā dievnamā jaunas tradīcijas nemaz nevajag domāt, jo ir senču kalendārs, pēc kā vadīties, piemēram – Ziemas krustaines jeb Sveču diena. Un tad šeit baznīcā īpaši pulcējas uz Sveču dienu folkloras kopas, kas ierodas tautiskajos tērpos un dzied Dievam par godu, arī saliek upurus Dievam par godu, kā to darījuši ir mūsu senči. Daudzi domā, ka tās ir pagāniskas tradīcijas, bet dievnamā jau arī cilvēki saliek upuri. 

„Jo arī Kristus salika galveno upuri, pašu svarīgāko upuri. Un kāpēc lai mēs to nedarītu?  Katrai tautai Dievs ir devis labas lietas, un mums viņas ir jānovērtē, mums viņas ir jāpaceļ no jauna, jāatdzīvina un jo sevišķi Lieldienu gaisotnē augšāmjāceļ,” uzskata priesteris.

Kāds būtu viņa vēstījums Lieldienās?

„Tā kā esam Krustpilī, tad vienmēr gribas atgādināt - ja cilvēks kaut ko ir ieguvis caur grūtībām, caur krustu, tam ir pavisam cita vērtība, tam ir augšāmcelšanās vērtība. Tāpēc, svinot Lieldienas, es aicinātu nenobīties pirmām kārtām no grūtībām, no smaga krusta, kaut arī tas spiež pie zemes, bet arī Kristus māca ar savu piemēru – tomēr ir jānes un jāiet līdz galam – līdz augšāmcelšanai,” saka Viktors Naglis.

Krustpils katoļu baznīcā notiks Lielajai Piektdienai veltīti dievkalpojumi, bet viskrāšņākie svētki būs Pirmajās Lieldienās, kad atkal dievnamā valdīs ziedu un tautastērpu krāsu pārbagātība saskaņā ar tradīciju, ko iedzīvinājis krustpilietis, priesteris Viktors Naglis.

Interesanti arī atzīmēt, ka Krustpils Svētās Trīsvienības katoļu draudzes prāvests Viktors Naglis 2009. gadā saņēmis arī Polijas valsts apbalvojumu - 4. pakāpes virsnieka ordeņa krustu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti