Panorāma

Bīstamais Covid-19 plosās ASV

Panorāma

Tukumā deg atkritumi

Krīzes laikā pieaug vardarbība ģimenēs

Krīzes laikā pieaug vardarbība ģimenēs, krīzes centri joprojām darbojas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Neskaidrā nākotne un sociālā izolācija var radīt saspringtu atmosfēru mājās un arī attiecībās ar ģimenes locekļiem. Ja ģimenes lokā vardarbība piedzīvota jau iepriekš, ārkārtas situācijas radītais sasprindzinājums rada papildu riskus. Rīgas pašvaldības policijas apkopotie dati par izsaukumiem to apstiprina.  

Rīgas pašvaldības policijas izsaukumu skaits saistībā ar vardarbību ģimenēs no 12. marta sāka pieaugt. Interesanti, ka šādu novērojumu nav Valsts policijai. Savukārt Labklājības ministrija saņem ziņojumus gan no sociālajiem dienestiem, gan sociālo pakalpojumu sniedzējiem, apliecinot, ka ārkārtas situācijas ierobežojumi nozīmē pieaugošas bažas un satraukumu, tajā skaita arī par iztikas līdzekļiem, rada vardarbības un dažādu vielu lietošanas riskus.

Gan vecāki, gan bērni biežāk piedzīvo dusmu izvirdumus.

Atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem 116006 vadītājs Raivo Vilcāns piekrīt, ka krīzes situācijā ir lielāka iespēja attiecībām kļūt vardarbīgām, ja tās iepriekš bijušas uz riska robežas. Tas attiecas gan uz emocionālo vardarbību un vardarbīgu kontroli, gan var nonākt arī līdz seksuālai vardarbībai.

Ja iepriekš nebija jāpavada tik daudz laika kopā ar varmāku, izolācijas ietekmē ir lielāks risks piedzīvot vardarbību. Vilcāns uzsvēra, ka pastaigas ārā nav risinājums, jo vardarbība ir un paliek noziegums arī ārkārtas situācijā. Ārkārtas situācijas dēļ nav paredzēts samazināt atbalstu vardarbībā cietušajiem. 

Līdzīgi novērojumi ir lielākajā daļā Eiropas valstu, tāpēc tieši šobrīd paralēli aicinājumam palikt mājās tiek veiktas arī sociālās kampaņas, lai atgādinātu par palīdzības saņemšanas iespējām cietušajiem no vardarbības ģimenē. Arī Latvijā joprojām darbojas krīzes centri, kur vērsties pēc palīdzības. Pašlaik tajos vietu pietiek. Labklājības ministrija norāda, ka tiek strādāts arī pie rezerves variantiem, ja vietu sāks trūkt.

Diennakti palīdzību var saņemt centrā ''Skalbes'', palīdzību sniedz arī centrā ''Marta'' un centrā ''Dardedze''. 

Katru dienu no plkst. 7 līdz plkst. 22 darbojas arī atbalsta tālrunis cietušajiem 116006. 

Savukārt bērni var zvanīt uz diennakts konsultatīvo tālruni 116111. Un, protams, Valsts policijas palīdzību var saņemt, zvanot uz tālruni 110.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti