Dienas ziņas

Rumānijā ugunsgrēkā dzīvību zaudē 10 Covid pacienti

Dienas ziņas

Covid-19 atklāts vēl 316 cilvēkiem, divi miruši

Krīze ietekmē piemiņas zīmes izveidi Saldū

Krīze ietekmē piemiņas zīmes izveidi Saldus ebrejiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pandēmijas izraisītā krīze ietekmējusi piemiņas vietas izveidi holokaustā bojā gājušajiem Saldus ebrejiem. Krīzē cietuši uzņēmēji, kuri bija apņēmušies atbalstīt ieceri izveidot vides objektu un tā uzstādīšanu.

Betona plāksnēm noklātais laukums Saldū, Miera ielā, vēl pirms dažiem gadiem bija nekopts un aizaudzis. Vēl senākā pagātnē – deviņpadsmitā gadsimta beigās un pagājušā gadsimta sākumā – te virmoja dzīve un bija Saldus ebreju kopienas garīgais centrs. 19. gadsimta vidū te tika uzbūvēta sinagoga, ko nodedzināja 1941. gadā. Iznīcināja arī visu ebreju kopienu.

"Visā pilsētā bija liela rosība gan saistībā ar tirdzniecību, gan pakalpojumu sniegšanu, kur liela loma bija ebreju kopienai," stāsta Saldus novada pašvaldības pārstāve Ginta Andersone.

"Šos cilvēkus ne par ko vienkārši noslepkavoja. Tie bija apmēram, es tā saprotu, 300 cilvēki, sievietes, bērni. Visi tika noslepkavoti, un sinagoga nodedzināta," papildina sadraudzības biedrības “Tilts” vadītāja Guna Samsonova.

Lai pieminētu vēsturi un vienlaikus arī sakoptu teritoriju, sadraudzības biedrība “Tilts” pašvaldībai pirms dažiem gadiem piedāvājusi ideju izveidot laukumu un uzstādīt piemiņas vides objektu.

"Pašvaldība no savas puses solījumu ir turējusi un ir šo laukumu labiekārtojusi un, protams, mēs gaidām šo pašu piemiņas zīmi, ko ir apņēmusies sagādāt biedrība. Laikam mazas aizkavēšanās ir, bet es ceru, ka līdz pavasarim varēs redzēt visu ansambli kopā," norāda Saldus novada domes priekšsēdētājs Māris Zusts (Latvijas Zaļā partija).

"Bijušais saldenieks, mākslinieks Egils Mednis izstrādāja skices, un sākām vākt ziedojumus. Tam piemiņas objektam, viņš pateica, ir vajadzīgi vismaz 30 000," skaidro Samsonova.

"Kad būs uzstādīts šis piemiņas monuments un informācijas plāksne, nākamajā pavasarī tiks pabeigti labiekārtojuma darbi. Te vēl jābūt soliņiem, atkritumu urnām, informācijas plāksnei, kā arī pašai piemiņas zīmei," norāda Ginta Andersone.

Tomēr ar piemiņas zīmes izveidi nesokas, kā iecerēts, jo biedrībai trūkst līdzekļu.

"Es saskāros ar ļoti lielu antisemītismu latviešu tautā, un man nācās uzklausīt visādus: "Jūs ziniet, ko par žīdiem runā. Žīdi visu pasaules naudu savākuši, un tu te vēl viņiem naudu prasi."  Ko tik man nav nācies dzirdēt, un arī personīgus uzbrukumus sev," atklāj Guna Samsonova.

Guna stāsta – ir gatavs divarpus metrus augstais informatīvais stends no nerūsējošā tērauda. Taču vēl jāsedz tā uzstādīšanas un materiālu izmaksas aptuveni 10 tūkstošu eiro apmērā – ieceres apmaksu ietekmējusi pandēmijas radītā krīze, tāpēc Guna aicina atsaukties ziedotājus. Līdzekļi nepieciešami arī paša piemiņas vides objekta izveidei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti