Kritizē Mātes Terēzes iecelšanu svēto kārtā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Māte Terēze tikko iecelta svēto kārtā, un viņa ir kļuvusi par vienu no ikoniskākajām kristietēm pasaulē, tomēr gan tagad, gan savas dzīves laikā daudz kritizēta par savu darbu, naudas līdzekļu izlietojumu un apstākļiem palīdzības centros.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Es domāju, pretestība pret mātes Terēzes darbību, ir tikai saprotama. Tapēc, ka kristietība vispār ir neērta,” stāsta Katoļu baznīcas informācijas centra vadītāja Ingrīda Lisenkova.

Māte Terēze savas dzīves laikā tika daudz kritizēta par strikto nostāju pret abortiem, ziedojumu nesaprotamo izlietojumu, kā arī sliktajiem apstākļiem savos palīdzības centros.

“Ja pastāv kritika, ka naudas līdzekļi ne vienmēr tika iztērēti vissekonomiskākajā veidā, tad vajadzētu rasties aizdomām par korupciju. Bet, redzot Mātes Terēzes vienkāršo dzīves veidu, viņa nenolika naudu kādā bankas kontā uz vecumdienām, bet visu dzīvi vadīja tādu pašu dzīves veidu kopā ar māsām,” uzskata Latvijas universitātes Teoloģijas fakultātes docents Andris Priede Tāpat viņš stāsta, ka Tērezes dēvešana par ikonu ir pilnīgi pamatota.

“Jo neviens svētais nav nekas cits, kā Kristus sekošanas piemērs. Tas nenozīmē, ka Māte Terēze tagad būtu modelis, kurš ir jākopē. Bet viņa ir modelis, kas iedvesmo katram atrast savu individuālo, labāko ceļu, kā īstenot aicinājumu sekot Kristum,” uzskata Priede.

Bet kā mūsdienās var kļūt par svēto?

Mocekļus jeb tos, kas atradās smagos dzīves apstākļos savas ticības vārdā, var iecelt svēto kārtā tādēļ vien. Otrs variants ir apstiprināts brīnums.

“Viņš mūsdienu medicīnai neizskaidrojamā veidā ir izveseļojies. Turklāt -  ļoti strauji izveseļojies,” skaidro Lisenkova.

Tas nozīmē, ka kāds, piemēram, ir lūdzis, lai tieši Māte Terēze būtu tāds kā starpnieks pie Dieva un palīdzētu izdziedēt. Lisenkova gan stāsta, ka brīnuma noteikšanā ir strikti noteikumi. Visa procedūra ir sarežģīta.

“Lai nebūtu spekulācijas, ka tie ir izdomāti brīnumi, cilvēki, kas izvērtē šos brīnumus ir arī neticīgi ārsti. Speciāli meklē kritiskus ārstus, lai tas nebūtu emocijās, lai varētu droši apliecināt, ka tas tiešām ir neizskaidrojami — dziedināšana ar Dieva starpniecību,” skaidro Lisenkova.

Būt par svēto jeb svēto kārtā nozīmē, ka ir jāiziet četri kanonizēšanās posmi. Piecus gadus pēc nāves var sākties kanonizēšana. Vispirms ir jākļūst par Dieva kalpu. Tālāk par godājāmo - jeb jāgūst apstirpinājums, ka cilvēks ir paraugs citiem kristiešiem. Trešais posms ir, kad kļūst par svētīto jeb ir pierādāms viens brīnums.

Kopumā ir ap 7000 svētīto vai svēto.

No Latvijas ir nācis Svētais Meinards, kā arī Jānis Pommers, kuru svēto kārtā iecēla 2003. gadā.

Bet citu latvieti - Boļeslavu Sloskānu Jānis Pāvils II pasludināja par godināmo. Lai viņš kļūtu par svēto ir jāpierāda visma viens Sloskāna brīnums. Katoļu baznīcas informācijas centrā Lisenkova gan stāsta, ka Sloskāna brīnuma apliecinājums Vatikānā kaut kādu iemeslu dēļ esot "iesprūdis".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti