Panorāma

Saeimas komisija vērtē oligarhu lietu

Panorāma

Sporta organizācijas satrauc ziedojumu maiņa

Advokāti neapmierināti ar kolēģijas paziņojumu "oligarhu lietā"

Advokāti kritizē kolēģijas padomes paziņojumu «oligarhu lietā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daļa advokātu ir neapmierināti ar Zvērinātu advokātu kolēģijas padomes šonedēļ izplatīto paziņojumu, kurā "oligarhu krimināllietas" kontekstā nosodīti mēģinājumi ietekmēt sabiedrisko domu pretēji tiesiskas valsts pamatprincipiem, graujot sabiedrības uzticēšanos tieslietu sistēmai, īpaši norādot uz pēdējām protesta akcijām gan pie Rīgas pils, gan Ģenerālprokuratūras.

Vienlaikus padome izteikusi aicinājumu politiķiem un žurnālistiem nošķirt politiskās un tiesiskās atbildības izvērtēšanas procesus.

Tomēr ne visi advokāti piekrīt kolēģijas izplatītajam paziņojumam.

"Mani neapmierina veids, kādā tas [viedoklis] tika publicēts: zem virsraksta -  "advokāti apgalvo, ka". Pēc satura – vēstījuma - tas ir politisks komentārs.

Mēs neatrodam juridiskus faktus, ko advokāti aplūko kā problemātiskus no tiesiskuma viedokļa," uzsver viens no advokātiem Uģis Zeltiņš.

Paziņojuma autors ir padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Iemesls - bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieku un tagadējo politiķu Jutas Strīķes un Jura Juraša publiskā vēršanās pret ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, kas, viņaprāt, tiem abiem veido politisko kapitālu nākamajās Saeimas vēlēšanās.

"Publikskajā telpā nebija citu viedokļu. Tas mani pārsteidza," saka Rozenbergs. "Vai visa sabiedrība, tiesneši, juristi, prokurori, advokāti ir mierā ar šo situāciju? Divas bijušās vadošās izmeklēšanas iestādes amatpersonas, kas šobrīd ir politiķi, sava darba sekas, kas ir beigušās ar kriminālprocesa izbeigšanu, [ar to] cenšas pacelt savus politiskos reitingus un mēģina pārcelt atbildību uz ģenerālprokurora pleciem, kas ir viena no augstākajam tiesu amatpersonām valstī. Pie tam ir samērā neizvēlīgi ar izteiksmes līdzekļiem," norāda Rozenbergs.

Padomes izteiktajam viedoklim nepiekrīt arī advokāts Saulvedis Vārpiņš. "Jautājums jāskata plašāk. Te ir jautājums par tautas neapmierinātību un mediju neapmierinātību, kas valstī notiek, un oligarhu lieta - tas ir tikai tāds reaģents," norāda Vārpiņš.

Viņa ieskatā, pēdējās protesta akcijās un izskanējušajos aicinājumos pēc ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbildības izskan neapmierinātība ar daudzām nekvalitatīvi izmeklētajām krimināllietām, kā arī izmeklējamo iestāžu nespēju laicīgi un kvalitatīvi pabeigt uzticētās lietas. Šis padomes paziņojums atgādinot iejaukšanos politiskajos procesos

To, kā rīkoties padomes izplatītā paziņojuma sakarā, pagaidām advokāti vēl nav lēmuši. Šo jautājumu organizācijas biedri varētu skatīt nākamnedēļ.

Ziņots, ka pēc žurnāla "Ir" publiskotajām vairāku politiķu sarunām viesnīcā "Rīdzene" par ietekmes sfērām dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos, Kalnmeiers atklāja - daļa publiskoto sarunu nemaz nebija KNAB izmeklētajā krimināllietā, kuru pierādījumu trūkuma dēļ prokuratūra un paši izmeklētāji. Reģējot uz to KNAB jaunais priekšnieks Jēkabs Straume nesolīja atjaunot izmeklēšanu lietā, taču KNAB solīja pārbaudīt to autentiskumu, iespējamo noplūdi un arī sarunās izpausto informāciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti